Свържете се с нас

Икономика

Над 4 млрд. евро са инвестирани в Тракия икономическа зона и са разкрити над 45 000 работни места от създаването ѝ, каза инж. Пламен Панчев

Над 4 милиарда евро са инвестирани в Тракия икономическа зона от създаването ѝ до днес. Това каза в интервю за БТА инж. Пламен Панчев, изпълнителен директор и основател на Тракия икономическа зона (ТИЗ). Той беше отличен с награда за личен принос в тазгодишното издание на конкурса „Инвеститор на годината“. По думите му в ТИЗ са разкрити над 45 000 работни места от основаването ѝ. Панчев посочи, че до края на месец юли се очаква да заработи първият завод на китайската компания „ЗиЕс Юръп“ (ZS EUROPE), която също беше наградена в конкурса в категория „Инвестиция с висок принос за развитие в региона“. В момента се водят усилени преговори и с още две китайски компании, които имат интерес да инвестират в ТИЗ.
 

Следва пълният текст на интервюто:

Господин Панчев, какъв е обемът на инвестиции, които са привлечени в Тракия икономическа зона, от основаването ѝ през 1996 г. до днес?

– Нямаме много точна статистика, но инвестициите със сигурност значително надвишават сумата от 4 милиарда евро. Имаме амбициите да привлечем още толкова инвестиции и в следващите 10 години. 

Каква беше първата инвестиция в ТИЗ преди близо 30 години?

– Първият ни инвеститор е италианският концерн „Фереро“ (Ferrero). Те наистина ни изненадаха, като се довериха за толкова отговорен обект на нас – една млада българска строителна фирма. Голямата разлика с тогава е, че днес ние сме много по-спокойни. Когато гарантираме на един инвеститор за инфраструктура, за работна ръка и за спазване на срокове, благодарение на дългогодишната ни работа с местната власт и държавните институции, ние сме спокойни, че тези срокове ще бъдат изпълнени.

Колко са работните места, разкрити благодарение на функционирането на Тракия икономическа зона?

– Създадохме над 45 000 работни места благодарение на тази индустрия, като в тях са включени и фирмите подизпълнители, които работят за инвеститорите в зоната. Техният брой значително нарасна през годините. Когато „Либхер“ (Liebherr) започна първото си производство, за него като подизпълнители работеха основно чужди компании. В момента над 80-90 процента от техните доставчици и подизпълнители са български компании, с което всички се гордеем. Разкриването на много нови работни места считам за един от най-големите успехи на ТИЗ. Ако в първите години основният акцент на инвеститорите бе върху отварянето на нови работни места, то сега фокусът се е изместил. Тези големи компании имат една много ясна политика към квалификацията и обучението. Работят вече доста добре с нашата образователна система и с професионалните гимназии. През последните години се подобри работата и с българските университети, но назад в годините това не беше точно така. 

Защо и как се промени отношението на бизнеса спрямо връзката с образованието?

– В самото начало бизнесът не беше толкова убеден и отзивчив да работи с университетите и професионалните гимназии. Сега това е един общ процес. Ние направихме много добри крачки и постигнахме много добри резултати, но това само увеличава нашето желание да продължим в същата посока, виждайки до какво можем да стигнем. Скоро бяхме на посещение в Азия, където видяхме как средното образование, университетите и бизнесът работят чудесно в една обща верига. Младите хора още в началото на обучението си са ангажирани в предприятията и това работи като един цял процес. Убеден съм, че със сериозни усилия ще постигнем подобно развитие и резултати и тук.

Достатъчно ли са квалифицирани кадрите, които се подготвят в средните и висшите училища у нас, за да отговорят на търсенето на бизнеса?

– Един от основните акценти, на които трябва да се обърне внимание, е връзката на бизнеса с образованието, както и допълнителната квалификация на учителите в професионалните гимназии. В четвъртък в Министерството на образованието обсъждахме как да се създадат колкото е възможно повече преподаватели в професионалните гимназии с необходимите умения. Индустрията се развива много бързо, технологиите се сменят буквално през няколко години и не е лесно преподавателите да са на висотата на технологичното развитие. Хубаво е, че има такава инициатива в Министерството на образованието. Ако тази година успеем да квалифицираме поне десетина учители в нашия регион, това ще ни даде възможност нивото на обучение в професионалните гимназии да се вдигне. 

За пръв път в историята на конкурса „Инвеститор на годината“ тази година бе връчена награда за личен принос, която Вие спечелихте. Това е едно признание за отдаденост и значим принос към икономическото развитие. Какво означава тази награда за Вас и лесно ли се печели такова признание?

– Печели се с постоянство и с много добър екип. Всичко, което сме постигнали, е дело на двама млади инженери, които стартират преди повече от 30 години, без много да вярват, че един ден ще стигнат до такова признание от страна на държавата. Всички усилия и направени жертви в един момент избледняват, когато видиш работещия завод. Тогава целият този труд е възнаграден. Голяма част от нашия успех се дължи на това, че успяхме да завоюваме доверието на нашия екип, на местната власт, на инвеститорите, а защо не и доверието на държавата. За да можеш да отговориш на очакванията на един инвеститор, е необходим именно този 30-годишен труд. Благодарение на този труд, ние имаме правилните отговори как да успяваме и как да убедим един инвеститор да предпочете България и Тракия икономическа зона. 

Сред отличените фирми на конкурса „Инвеститор на годината“ бе и китайската компания „ЗиЕс Юръп“ ЕООД, част от холдинга „Шанхай Юнисон Алуминиеви Продукти“ ООД. Тя спечели приза в категорията „Инвестиция с висок принос за развитие в региона“. Кога ще заработи нейният първи завод у нас?

– Спокойно мога да Ви кажа, че очакваната дата за откриването на китайския завод ще е в края на месец юли или началото на август т.г. След това първата продукция ще пътува за Европа. „ЗиЕс Юръп“ предстои да направи и втора инвестиция в Тракия икономическа зона през тази година. Вторият завод отново ще бъде за производство на алуминиеви части, но с техни партньори се обсъждаха и различни от тези продукти, които първият завод ще произвежда. Най-вероятно гамата на различни продукти, произвеждани при нас, ще се увеличи. 

Водите ли преговори с други компании, които имат интерес да инвестират в Тракия икономическа зона?

– Да, в момента се водят усилени преговори с две китайски компании. Направихме срещи дори на държавно ниво, като те обясниха своя инвеститорски интерес към България, така че съм оптимист, че този инвестиционен процес ще продължи въпреки нелеката геополитическа обстановка.

Тази година беше даден старт на двугодишен международен проект, който цели да превърне Тракия икономическа зона в нисковъглероден индустриален парк с производство и съхранение на възобновяема енергия и умно управление на енергийната система. Как ще изглежда тази стратегия?

– Считам, че именно този проект ще направи ТИЗ още по-разпознаваема както в Европа, така и в Азия. Става дума за няколко вида възобновяема енергия, една част от която вече се произвежда, а най-иновативната и работеща без конвенционална енергия фабрика вече е в зоната и е факт. Новият завод на „Шнайдер Електрик“ (Schneider Electric) ще бъде още по-модерно предприятие в тази посока. Всъщност това е най-иновативната им фабрика в света, имайки предвид, че тази компания е една от най-иновативните в света като производство. Това за нас е една голяма гордост и увереност, че пътят, по който сме тръгнали – с нисковъглеродна зона – е верен и изпълним. Тук мога да посоча доста добри примери и за други компании, които вече изпълняват програмите си и своите проекти по този начин. Производството на възобновяема енергия е много добре регламентирано в Закона за индустриалните паркове. Той дава възможност на територията на един индустриален парк да се произвежда възобновяема енергия, което ни позволи да развием в детайли нашата стратегия, като към това добавяме нашия дългогодишен опит.

Какъв е опитът Ви в тази посока?

– Обработваме утайка от пречиствателните станции, обработваме много органичен отпадък. Съвсем наскоро започнахме сътрудничество и със складовата база на „Кауфланд“ (Kaufland) – реално това е най-голямата логистика в България, която също е на територията на зоната. Първите органични отпадъци от складовата база на „Кауфланд“ вече се преработват при нас, в непосредствена близост, вместо да се извозват на големи разстояния. Тук амбициите ни са да стигнем до производство на биогаз, биометан, а след няколко години да имаме и първия произведен зелен водород. В рамките на тази година два проекта, които са в общините Марица и Раковски, ще започнат производство и съхранение на енергия от слънцето. Това са проекти, по които работим от две години и мисля, че в рамките на тази година ще стартира изпълнението на два от тях. 

Тракия икономическа зона е един от основните двигатели на индустриалното развитие в България. Какво е необходимо да се направи, за да могат и други региони в България да създадат подобни зони?

– Опитваме да привлечем консултанти с достатъчно опит около нас, с които да дадем предложения или за съвместно реализиране на проект в различни части на страната, или за самостоятелен такъв от някой друг. Много сме удовлетворени, че държавата се опитва да направи няколко такива зони. Всички, които се захващат, трябва да се настроят, че трябват само 30 години, за да постигнат този внезапен успех. Няма как да стане по-бързо и никой не трябва да се обезсърчава, че не става веднага и не става лесно. Много по-лесно е в момента да се направи такъв проект, след като вече има успешни проекти. Ние сме отворени да си партнираме или ако с нещо можем да бъдем полезни, но предварителната работа също е от голямо значение. Изданието „Инвест Пловдив“ страшно много помага на един инвеститор да разбере за инвестиционната среда в България и конкретно в региона.

Източник: БТА

Икономика

Изкуственият интелект все още е рядкост в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория

Изкуственият интелект все още не е навлязъл в голям мащаб в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория, установяват радио Бе Не Ар и компанията за откриване на дийпфейк „ДъкДъкГуз“ (DuckDuckGoos). По-голямата част от рекламите все още са създадени от хора. „Това всъщност е приятна изненада“, каза Марк Евенблий от „ДъкДъкГуз“, цитиран от сайта „Ен Ел Таймс“.

Бе Не Ар е поискало от „ДъкДъкГуз“ да проучи над 250 реклами, показвани на нидерландската аудитория в мрежите „Стер“(Ster), „Мета“ (Meta) и „ТикТок“ (TikTok). Само няколко от тях са се оказали частично или изцяло направени с помощта на изкуствен интелект. Само една – реклама на приложение с изкуствен интелект – е съдържала видео изображения с изкуствен интелект. Няколко други са използвали техники като пренасяне на стила, при което реалната снимка или видеоклип се редактира, за да изглежда като нарисувана например, или текст в реч, при който глас на ИИ обяснява продукта.

„Със сигурност очаквах повече реклами с ИИ в „Мета“ и „ТикТок“ „, казва Евенблий. „Най-малкото повече изображения и гласове с изкуствен интелект. Самият аз ги виждам доста често, но нашата извадка показа, че по-голямата част от тях са просто създадени от хора. Това всъщност е приятна изненада.“

Брит Кентър от „УиЕйджънси“ (We Agency), рекламна агенция, която се фокусира върху кампании със социално въздействие, е по-малко изненадана.

„Изкуственият интелект се използва в стратегията и създаването, в предварителната и постпродукцията, но все още ни е трудно, когато започне да превзема „човешкото“ – казва тя. „Все още не съм имала нито един брифинг, в който да се казва, че трябва да използваме изкуствен интелект“. Тя допълва, че агенциите сами правят своя избор в това отношение, но допълва, че чувства „етична отговорност“ да търси в рекламата колкото се може повече човешкия елемент.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ

Някои от най-големите търговци на дребно в САЩ този месец са изправени пред бойкоти, организирани от потребителски организации. Организациите обвиняват веригите, че избягват плащането на корпоративни данъци, неоправдано вдигат цените и отменят някои инициативи, свързани с расовото разнообразие.

Така наречената кампания „икономическо затъмнение“ срещу търговските вериги, организирана от сдружението „Народен съюз САЩ“ (People’s Union USA), отразява усилията за оказване на финансов натиск върху корпорациите и цели да ги накара да променят политиките си, пише списание „Нюзуик“.

Бойкотите, които се провеждат вече няколко седмици и засягат и някои известни потребителски марки в САЩ, са част от продължаващ национален протест срещу това, което организаторите на инициативата описват като системно икономическо неравенство и намаляваща корпоративна отчетност.

Пред бойкот от страна на потребителите през април са изправени най-голямата верига за търговия на дребно в САЩ „Уолмарт“ (Walmart) и компания за храни „Дженерал Милс“ (General Mill), обвинявани, че дават приоритет на печалбите си пред служителите и общностите.

„Става въпрос за дисциплина и осъзнатост. Колкото по-малко им даваме, толкова повече сила си връщаме“, посочват от „Народен съюз САЩ“ на официалната си страница.

Веригата „Уолмарт“, която има 4605 търговски обекта в страната, бе бойкотирана от 7 април до 14 април заради нарастващите цени и решението на компанията да намали програмите си за расово разнообразие, справедливост и включване, изтъкват организаторите.

Това засегна всички операции на „Уолмарт“, включително физическите магазини, онлайн пазаруването, както и свързаните с компанията марки. 

За понеделник, 21 април, е планирана подобна едноседмична акция и срещу „Дженерал Милс“. Потребителите са помолени да избягват марките на компанията като зърнените закуски „Чериос“ (Cheerios) и продуктите „Бети Крокър“ (Betty Crocker).

По време на великденските празници – от 18 до 20 април, „Народен съюз САЩ“ организира по-широк тридневен бойкот, като призовава американците да спрат всякакви покупки от големите търговци на дребно и онлайн платформи. Целта е да се насочи вниманието към отмяната на програмите за расово разнообразие, справедливост и включване на корпорациите. 

Организаторите призовават потребителите да подкрепят местните фирми, като същевременно избягват гиганти в търговията на дребно като „Уолмарт“, „Амазон“ (Amazon) и „Таргет“ (Target).

Някои големи вериги в САЩ, сред които „Костко“ (Costco), „Самс клуб“ (Sam’s Club) и „Мейсис“ (Macy’s), съобщиха, че са готови да затворят в съботата, 20 април. Очаква се други компании като „Уолмарт“ и „Хоум депо“ (Home Depot) да останат отворени.

„Тези корпорации не плащат своя справедлив дял от данъците. Те експлоатират семейства, смазват малкия бизнес и продължават да печелят от неравенството и икономическия контрол“, заяви основателят на „Народен съюз САЩ“ Джон Шварц.

Говорител на „Уолмарт“ по-рано съобщи, че веригата „помага на хората да пестят пари и да живеят по-добре“. 

„Като едни от най-големите корпоративни данъкоплатци в страната, ние не само плащаме своя справедлив дял, ние сме мултипликатор на икономическа сила, който укрепва общностите в цялата страна чрез създаване на работни места, растеж на доставчиците и дарения за над 1,7 милиарда долара през миналата година“, изтъкват от компанията.

Бойкотите този месец са част от кампания, за която е планирано да продължи и през лятото, с предстоящи бойкоти на „Амазон“, „Таргет“ и „МакДоналдс“ (McDonald’s).

Някои финансови експерти обаче се съмняват, че бойкотите ще окажат дългосрочно въздействие върху бизнеса на корпорациите.

„Мисля, че ще имат минимално въздействие поради факта, че „Уолмарт“ може да е единственият магазин в някои градове“, смята Кевин Томпсън, главен изпълнителен директор на компанията за финансово планиране „9ай кепитал груп“ (9i Capital Group). 

„Уолмарт“ почти унищожи малките вериги за хранителни стоки в цялата страна и с продължаващата консолидация в сектора конкуренцията може да продължи да намалява“, добавя той.

По данни на списание „Форчън“, „Уолмарт“ е най-голямата по приходи компания в САЩ с оборот от 648 млрд. долара през 2024 г. и около 2,1 милиона служители.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години

Комисията за паричната политика на Централната банка на Египет (ЦБЕ) намали основната лихва за първи път от повече от четири години, съобщи в. “Ал Ахрам”. 

Понижението с 225 базисни пункта става в ситуация на повишена глобална несигурност и опасения за устойчивостта на икономическия растеж в световен мащаб на фона на нарушения на веригите на доставка и спад на цените на петрола. Този външен натиск е сред мотивите за решението на Комисията, която има за цел да защити египетската икономика от неблагоприятни глобални събития.

Още един аргумент е значителното забавяне на инфлацията. Годишната обща инфлация в северноафриканската страна спадна до 12,8 процента през февруари и 13,6 процента през март тази година.

Намалението е първата промяна на лихвения процент от март 2024 г. , когато ЦБЕ повиши лихвите с 600 базисни пункта и освободи курса на местната валута спрямо долара в изпълнение на споразумението с Международния валутен фонд (МВФ) за отпускане на финансова помощ в размер на общо 8 милиарда долара. 

Централната банка предприе курс на затягане на монетарната политика през март 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна. Оттогава основният лихвен процент беше вдигнат с общо 1900 базисни пункта, от които 800 пункта през 2024 г. 

Въпреки глобалните и регионалните предизвикателствата, икономиката на Египет показва признаци на стабилност. Според предварителните данни растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) е надминал 4,3 процента през последната четвърт на 2024 г. Резултатът се дължи най-вече на непетролните производствени сектори, както и на търговията и туризма. 

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Святпреди 2 часа

Киър Стармър и Доналд Тръмп разговаряха за пръв път след митата на САЩ

Святпреди 3 часа

САЩ ще изтеглят около 1000 свои войници от Сирия

Святпреди 4 часа

Папа Франциск, все още възстановяващ се, пропусна ежегодна процесия в Рим за Разпети петък

Спортпреди 4 часа

Георги Минчев се разписа във втори пореден мач, Маниса ФК спечели важни точки в битката за оцеляване в Турция

Святпреди 4 часа

Еманюел Макрон заяви, че ще опита да привлече във Франция учени от цял свят

Святпреди 5 часа

Американски конгресмени посетиха Сирия за пръв път след падането на Башар Асад

Спортпреди 5 часа

Олимпийската шампионка Ивет Горанова достигна до финала в категория до 55 кг кумите на турнира Карате 1 Premier League в Кайро

Святпреди 5 часа

Администрацията на Тръмп поиска от Харвард да ѝ предостави документи относно чуждестранно финансиране и връзки

Балканипреди 6 часа

АТА: Албанският език ще се изучава в държавно училище в Ню Йорк

Спортпреди 6 часа

Наставникът на Наполи Антонио Конте: „Ще се опитаме да направим колкото може повече“

Спортпреди 6 часа

Мениджърът на Манчестър Сити Пеп Гуардиола: „Разбира се, че Шампионската лига е мотивация за нас“

Българияпреди 5 дни

Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес

Бизнеспреди 5 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Икономикапреди 4 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Политикапреди 4 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 4 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Балканипреди 4 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Обществопреди 4 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Политикапреди 5 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 5 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Икономикапреди 4 дни

С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Бизнеспреди 4 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Новини