Общество
70% от абитуриентите записват висше, а 2/3 от тях съчетават ученето с работа

70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това показва проучване за реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България.
Изследването е осъществено от Институт „Отворено общество“ и проследява пет випуска зрелостници, завършили гимназия между 2018 и 2023 г. При всички изследвани випуски заетостта е значително по-висока сред завършилите професионално образование спрямо тези с профилирана подготовка. На петата година от завършване на средно образование най-висок е делът на реализиралите се на пазара на труда сред завършилите професионални паралелки от област „Техника“, „Информатика“ и „Стопанско управление и администрация“ – по 75%. Следват ги „Социални услуги“ и „Опазване на околната среда“. След тях е профил „Техника“, който осигурява най-висока заетост в профилираната
подготовка – 73%.
Данните показват, че учениците, завършили средно образование с природоматематически профил, получават най-високи заплати. На петата година след като се дипломират в гимназията, техният среден облагаем доход доближава 2000 лева. Следват ги завършилите професионално средно образование от област „Информатика“ и тези с профил „Чужди езици“.
Голяма е разликата в реализацията на пазара на труда и доходите между завършилите средно образование и тези, които са се записали в 12. клас, но не са успели да се дипломират. Тези, които нямат диплома от гимназия, имат по-висока заетост в първата година след излизане от училище (част от тях работят още докато са ученици). В средносрочен план обаче заетостта им остава сравнително ниска – около 40%, а тази на завършилите се увеличава. Още по-голяма е разликата при заплащането. Към петата година след завършване на средно образование доходите на дипломираните с устойчива заетост са около три пъти по-високи отколкото доходите на недипломирани с временна заетост. Дори и временната заетост на дипломираните осигурява 60-80% по-висок доход от временната заетост на недипломираните.
В последната обхваната от изследването учебна година – 2022/2023 г. повече от половината (56%) от учениците в 12. клас се обучават в най-масовите 5 професионални области и профила. Традиционно най-масовият профил в средното образование остава профил „Чужди езици“, следван от област „Техника“. Близо една трета от учениците в 12 клас са записани в тях, но динамиката им е различна – профил „Чужди езици“ увеличава дела си до 20% през 2022/2023 учебна година, от 18% пет години по-рано, докато област „Техника“ намалява своя дял до 12%, от 15%.
Данните показват още, че 20% от завършилите средно образование започват веднага работа, без да учат, а за 10 на сто от дипломиралите се в гимназия няма данни да са осигурени, нито регистрирани като безработни, нито записани като студенти.
Източник: Offnews.bg
Общество
Ученици събраха над 5000 лв. за пострадалите при пожара в Кочани
Снимка Училище „Цар Симеон Велики“
Традиционно в навечерието на Великденските празници децата от училище „Цар Симеон Велики“ в с. Иваняне проведоха благотворителен базар с ръчно изработени сувенири, сладки и рисунки.
Учениците събраха сумата от 5300 лв., които по тяхна идея и с подкрепата на ръководството на училището, ще отидат в помощ на пострадалите при пожара в дискотека в македонския град Кочани.
„Учим децата на първо място да бъдат добри хора – да вярват в доброто, да го преследват и да го създават“, споделя директорът на училището Мария Иванова и допълва: „През годините учениците са имали много смислени каузи за базарите си – осиновяване на кошери с пчели, отглеждане на кучета водачи на слепи хора и др. Със средства, събрани по време на коледния ни базар например закупихме апаратура за СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“, както и спортно оборудване за ФАФА – спортна асоциация, която се грижи за деца със Синдром на Даун.“
От екипа на училището посочиха, че децата дълбоко са се трогнали от трагедията в Кочани и са помолили да бъде променена първоначалната кауза за базара, за да могат да помогнат на пострадалите и техните семейства и да покажат своята солидарност.
Ръководството на училището ще обяви съвсем скоро детайли за това как точно ще бъдат изразходвани събраните средства.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Благодатният огън в Русе идва от Румъния
Снимка Интернет
За поредна година българска църковна делегация няма да пътува до Израел, за да вземе Благодатния огън, който съпътства Възкресение Христово. Пламък се пази в Синодалния параклис, откъде ще бъде пренесен до българските храмове.
В Русе обаче огънят ще бъде взет от Румъния. Ползва се близостта с Гюргево.
„Ние ще го вземем от Гюргево. Благодатният огън идва от Букурещ. От там свещеници ще го донесат в Гюргево, а ние като съседи ще го получим от тях“, заяви епископ Макарий пред БТА.
В София днес на Велика събота патриарх Даниил ще води Василиевата света литургия в 8:30 часа тази сутрин в храма „Света Неделя“. Довечера в 23.30 часа ще оглави и тържествените богослужения в катедралата „Св. Александър Невски“.
Велика събота е последният ден от Страстната седмица, предшестваща Великден. Православната църква отбелязва погребението на Иисус Христос. Тържествени богослужения за Великден ще има във всички храмове и манастири в цялата страна.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Градският транспорт в София ще е с удължено работно време
Снимка Интернет
В нощта на 19 срещу 20 април, когато посрещаме Възкресение, градският транспорт в София ще се движи до 1:30 ч., напомнят от Столичната община.
Целта е хората да могат да се придвижат с обществен транспорт до храмовете за празничната служба.
Метрото, автобусите, трамваите и тролеите ще се движат по разписания с удължено работно време до 01:30 ч.:
Линии 1 и 4 на метрото от 12 до 24 минути;
Линия 3 на метрото на 20 минути;
Автобусна линия № 64 на 50 минути;
Автобусна линия № 72 на 50 минути;
Автобусна линия № 73 на 65 минути;
Автобусна линия № 83 на 65 минути;
Автобусна линия № 85 на 70 минути;
Тролейбусна линия № 1 на 50 минути;
Тролейбусна линия № 2 на 50 минути;
Тролейбусна линия № 7 на 45 минути;
Тролейбусна линия № 9 на 40 минути;
Трамвайна линия № 5 на 30 минути;
Трамвайна линия № 7 на 40 минути;
Трамвайна линия № 8 на 70 минути;
Трамвайна линия № 27 на 40 минути в синхрон с трамвайна линия 7;
Трамвайна линия № 10 на 60 минути в синхрон с трамвайна линия 18;
Трамвайна линия № 11 на 60 минути;
Трамвайна линия № 18 на 60 минути;
Трамвайни линии № 20 и 22 на 50 минути в синхрон.
От 18 април до 21 април и от 1 май до 6 май автобусна линия № 61 ще работи по действащото делнично разписание.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом