Свържете се с нас

Здраве

Какви са стъпките при издаване на ТЕЛК решение (видео)

Експертизата на трайно намалената работоспособност се извършва от ТЕЛК и НЕЛК. какви са стъпките до издаването на документа разясняват от Националната здравноосигурителна каса в кампанията „НЗОК за теб“.

Подготовката на хората с увреждания за явяване пред комисиите на ТЕЛК се осъществява от  личния лекар. Той дава разяснения дали е възможно освидетелстването на пациента от ТЕЛК, предвид заболяванията, които има, и тяхната тежест.

Личният лекар определя нужните медицински документи, прегледи, консултации и изследвания, които са нужни, дава медицинско направление за ТЕЛК. С направлението пациентът отива в съответната комисия по местоживеене. Лицата, които нямат личен лекар се насочват към ТЕЛК от лекуващия си лекар.

Кои са необходимите документи

Личният лекар (или лекуващият при липсата на личен) издава на болния медицинско направление по образец или Талон за медицинска експертиза (бл. МЗ-НЗОК № 6) за изследвания и консултации със специалист, за нуждите на ТЕЛК. Няма забрана от страна на НЗОК личният лекар да издава направления за освидетелстване/преосвидетелстване от органите на ТЕЛК/НЕЛК.

В случай на трайно намалена работоспособност, която не е предшествана от временна неработоспособност, личният лекар подготвя документите за представяне пред ТЕЛК и насочва пациента с медицинско направление (друго не №6) ) за ТЕЛК, съгласно Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи.

При подготовката за преосвидетелстване от ТЕЛК (НЕЛК), лекарите, които имат сключени договори с НЗОК, издават направления, необходими за извършването на определени консултации и изследвания, които се отнасят до медицинската експертиза.

Как се издава талонът за медицинска експертиза

„Талон за медицинска експертиза“ (бл. МЗ-НЗОК № 6) се издава електронно и се изпраща чрез медицинския софтуер на лекарите към Националната здравна информационна система (НЗИС), откъдето получава уникален национален референтен номер (НРН). 

След представяне на документите в ТЕЛК (НЕЛК), по искане на лекарите, се назначават само високоспециализирани медико-диагностични изследвания (ВСМДИ) с „Направление за медико-диагностични изследвания“ (бл. МЗ-НЗОК № 4).

Дължат ли се такси за подготовката на документите

Здравноосигурените лица не дължат заплащане за издадените им медицински документи. Те заплащат на лекаря само потребителска такса 2.90 лв. за прегледа, (освен ако не са освободени от нея) или 1.00 лв., ако отговарят на условията за навършени стаж и възраст. За издаването на направление, с което личният лекар насочва за освидетелстване здравноосигурено лице към органите на ТЕЛК, пациентът не заплаща.

Ако болните са трудноподвижни

Лицата, които по медицински показания не са в състояние да се явят в ТЕЛК, се освидетелстват на място (в дома, в болнично или друго заведение). Това обстоятелство се доказва с медицинско удостоверение, издадено от лекуващия лекар или вписано в протокола на ЛКК (направлението на личния лекар).

Какви са функциите на лекарската консултативна комисия (ЛКК)

Лекарската консултативна комисия освидетелства лицата за продължаване на отпуск за временна неработоспособност над 14 дни за едно или повече заболявания без прекъсване. При подготовката за ЛКК здравноосигуреното лице се насочва от личния си лекар за прегледи към специалисти от лечебни заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ, сключили договор с НЗОК, с „Талон за медицинска експертиза“ (бл. МЗ-НЗОК № 6).

Ако ЛКК прецени, че са необходими допълнителни изследвания или консултации, ги назначава с направление за медико-диагностични дейности (бл. МЗ-НЗОК № 4) и/или с „Талон за медицинска експертиза“ (бл. МЗ-НЗОК № 6).

Каква е продължителността на болничния, който може да издаде ЛКК

Лекарските консултативни комисии (ЛКК) разрешават непрекъснат отпуск за временна неработоспособност до 180 календарни дни и не повече от 30 дни еднократно. В тези 180 дни се включват и дните по предхождащия еднолично издаден болничен лист (от личния лекар), но не се включват 135-те дни от отпуска, които се полагат за бременност и раждане (чл. 45 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските).

Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК.

Заплаща ли пациентът за прегледите в ЛКК и издаването на болничен

Не се дължи заплащане за прегледи и консултации, необходими за представяне пред ЛКК и за извършване на експертиза на работоспособността, извършени в лечебни заведения, сключили договор за оказване на медицинска помощ с НЗОК.

Здравноосигурените лица не заплащат на общопрактикуващия лекар или на лекаря специалист, сключили договор с НЗОК, за издаването на болничен лист. Те дължат само потребителска такса за прегледа в размер 2.90 лв. (или 1.00 лв., ако отговарят на условията за навършени стаж и възраст при пенсиониране), освен ако не са освободени от нея.

Повече информация можете да намерите в сайта на НЗОК, рубрика „РЗОК“ списък на сформираните ЛКК, сключили договор с НЗОК на територията на съответната област, и профила им.

Източник: Offnews.bg

Здраве

Потребителската такса за ден болничен престой става 1 лев, вместо досегашните 5,80

болница

Снимка Pixabay

Болница

Потребителската такса за ден болничен престой вече е 1 лев вместо досегашните 5.80 лв.

Постановлението на Министерския съвет е обнародвано в Държавен вестник и е част от изпълнението на държавния бюджет за 2025 г.

Здравноосигурените лица задължително заплащат потребителска такса за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно.

Потребителска такса се дължи още за всяко посещение при лекаря, при лекаря по дентална медицина или на лечебното заведение в размер 2.90 лв., която се запазва.

Пенсионерите заплащат потребителска такса в размер 1 лв. за прегледите при лекар и зъболекар.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Предпразнично: В Пирогов спасиха крака на 44-годишна жена

В навечерието на Великден в „Пирогов“ спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена.

Това стана възможно, благодарение на специалистите по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена, съобщиха от спешната болница.

Проф. Палена е на посещение в „Пирогов“. По време на престоя си в Отделението по инвазивна кардиология заедно с завеждащия д-р Иван Мартинов обучаваха кардиолози от няколко водещи кардиологични центъра на България.

44-годишната жена е била насочена за ампутация от местна болница. Пациентката е с диабет, заради който крайникът се уврежда до такава степен, че лекарите не виждат друг изход освен да бъде отрязан,, за да се спаси живота ѝ. 

В „Пирогов“ извършват високоспециализирана интервенция с цел отпушване на съдовете на крайника, с която кракът и животът на жената са спасени.

Операцията е наблюдавана от участниците в практическия курс. По време на курса на д-р Палена и д-р Иван Мартинов оперират още няколко пациенти, които могат да бъдат определени като изключително сложни медицински казуси.

Подобна практика не е нова. Чудесно е, че специалист от такъв ранг идва в България и участва в операции на наши пациенти, вижда и оценява високо нивото на работа, на медицинско оборудване, което имаме в „Пирогов. Очакваме го отново през месец май, казва д-р Мартинов.

Пациентката вече е изписана от „Пирогов“ и ще посрещне Великден с близките си и без болка.

За последните 12 години д-р Иван Мартинов е спасил от ампутация крайниците на над 2 000 човека. Това дава възможност те да се върнат към нормален живот, да са полезни за себе си, близките си и да не са в тежест на държавата.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Майка дари бъбрек на дъщеря си в “Александровска“

трансплантация

Снимка УМБАЛ „Александровска“

Бъбречна трансплантация

На Велика сряда екипът на проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на УМБАЛ „Александровска“ извърши бъбречна трансплантация на 38–годишна жена от Дупница.

Донор на бъбрека е 61–годишната ѝ майка.

Реципиентката провежда диализно лечение от година и половина и за нея единственият шанс за нормален живот е трансплантацията, а тя е най-добра, когато се направи бързо и с орган от жив донор, тъй като тогава той е най-витален, обясни проф. Янев.

След интервенцията двете жени се възстановяват в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на болницата. Състоянието им е стабилно, с добри жизнени показатели и диуреза.

Това е четвъртата бъбречна трансплантация, реализирана в лечебното заведение от началото на годината – 3 от трупен и една от жив донор.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 26 минути

20 състезатели ще представят България на Световното първенство по калистеника в София

Святпреди 39 минути

Руските сили поразиха ключови обекти за производство на дронове в Украйна и превзеха още едно селище, съобщи министерството на отбраната

Икономикапреди 39 минути

Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ

Балканипреди 46 минути

Германското правителство е спряло сделка за доставка на изтребители „Юрофайтър“ заради ареста на отстранения кмет на Истанбул според „Ханделсблат“

Спортпреди 46 минути

Унион Берлин подписа нов договор с капитана си Кристофър Тримел

Икономикапреди 46 минути

Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години

Балканипреди 54 минути

Български шофьор на тир загина в катастрофа в Гърция

Българияпреди 59 минути

При престой до десет дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден

Спортпреди един час

Треньорът на Байерн Мюнхен Венсан Компани: „Абсолютният приоритет сега е какво ще направим в следващите 90 минути срещу Хайденхайм“

Святпреди един час

Израелски удари поразиха десетки цели в Газа на фона на буксуващи усилия за договаряне на прекратяване на огъня

Святпреди един час

АНП: Все повече хора в Нидерландия се определят като религиозни

Спортпреди един час

Мениджърът на Ливърпул Арне Слот похвали отдадеността на Трент Александър-Арнолд да се възстанови и да се върне на терена

Българияпреди 4 дни

Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес

Икономикапреди 4 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Бизнеспреди 4 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Политикапреди 4 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 4 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 5 дни

Желязков и Борисов осъждат бруталния акт на агресия на Русия в Суми

Политикапреди 4 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 4 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Политикапреди 3 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Обществопреди 3 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Бизнеспреди 3 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Обществопреди 3 дни

Столична община започва възстановяване на езерата в Южния парк

Новини