Свържете се с нас

Бизнес

Бизнес глобус: Цената на iPhone скача с до 43%; Microsoft се отказва от проекти за центрове за данни; Puma с нов шеф

Microsoft се отказва от проекти за центрове за данни по целия свят

Microsoft е спряла или поне забавила проекти за изграждане на центрове за данни в различни части на света, включително в Индонезия, Великобритания, Австралия и САЩ. Компанията преразглежда плановете си за изграждане на сървърни ферми, които поддържат изкуствения интелект и облачните услуги. Инвеститорите се опитват да установят дали забавянето е резултат от намалено търсене на услуги за AI или от временни проблеми със строителството, като недостиг на енергия и строителни материали. Технологичният лидер е направил промени в плановете си, но отказва да обсъжда конкретни проекти. Въпреки това компанията продължава да разширява присъствието си в облачните услуги и AI.

Председателят на BP Хелге Лунд ще се оттегли

Председателят на борда на BP Хелге Лунд планира да се оттегли „вероятно през 2026 г.“, съобщи компанията, като вече е започнала процесът по избор на негов наследник. Лунд подкрепяше зелената стратегия на бившия CEO Бернард Луни от 2020 г., целяща намаляване на производството на въглеводороди с 40% до края на десетилетието. След напускането на Луни през 2023 г. и идването на новия CEO Мъри Очинклос BP се върна към по-силен фокус върху петрола и газа. Активисткият хедж фонд Elliott Management, който е придобил близо 5% от BP, настоява за още по-сериозни промени, включително по-агресивна продажба на активи. Лунд ще се кандидатира за преизбиране на годишното събрание на акционерите на 17 април, но част от инвеститорите обсъждат промени в ръководството. Енергийният гигант заяви, че новият председател първо ще се присъедини към борда, преди Лунд официално да се оттегли.

Puma заменя изпълнителния си директор с бивш кадър на Adidas

Puma заменя изпълнителния си директор Арне Фройндт с бившия ръководител на продажбите в Adidas Артър Хьолд, след като стойността на акциите на компанията спадна с 50% по време на двегодишния му мандат. Фройндт, който пое поста през ноември 2022 г., напуска след 14 години работа в Puma заради разногласия относно изпълнението на стратегията. Това се случва след обявяването на нови американски мита върху ключови производствени бази на Puma в Китай и Виетнам, което доведе до спад на акциите на компанията с 11%. Хьолд, който е бил част от Adidas повече от две десетилетия, ще се фокусира върху „спортната автентичност“ на Puma. Той ще поеме ръководството на компанията през юли, а дотогава ще бъде управлявана от финансовия директор и новопостъпилите ръководители.

McLaren се слива с британския EV стартъп Forseven в мащабна трансформация

McLaren Automotive се слива с британския стартъп за луксозни електромобили Forseven в рамките на радикална трансформация под ръководството на новия собственик – инвестиционната група CYVN от Абу Даби. Сливането ще позволи на McLaren да разшири продуктовата си гама отвъд суперавтомобилите, включително с възможнен модел SUV, докато Forseven ще използва силата на марката McLaren. Сделката идва след като CYVN придоби автомобилния бизнес на McLaren и миноритарен дял в отбора от Формула 1. Новата група ще бъде ръководена от бившия директор в Jaguar Land Rover Ник Колинс. McLaren ще продължи производството на спортни коли във Великобритания, макар че не е ясно къде ще се произвеждат новите модели. Обединението също ще даде достъп до технологиите за електромобили на китайската Nio, която е подкрепяна от CYVN.

Източник: Капитал

Бизнес

ЕЦБ обяви поредно понижение на лихвите на фона на търговската война със САЩ

„Икономическите перспективи са помрачени от изключителна несигурност“, подчерта председателят на ЕЦБ Кристин Лагард по време на пресконференция по повод решението. Смущенията в международната търговия, напрежението на финансовите пазари и геополитическата несигурност натежават върху инвестициите на бизнеса, а тъй като потребителите стават все по-предпазливи, те могат да започнат да отлагат част от потреблението си, стана ясно от думите ѝ. Еврозоната вече се бори със слаба икономическа активност, а през март централната банка за шести пореден път намали прогнозата си за растежа на блока тази година до 0.9%.

Понижението на лихвата беше широко очаквано от пазарите, които оценяваха шансовете за него на 94% според данни на LSEG, цитирани от CNBC. Непосредствено след решението европейските борсови индекси останаха на червено, като STOXX 600 се движи около 0.2% надолу в рамките на деня, а германският DAX – с 0.3%. Еврото, което през последния месец значително се покачи спрямо американската валута, отбеляза спад в четвъртък, но остана над 1.13 долара.

Намалението тази седмица е седмото, откакто централната банка на 20-те страни, използващи единната валута, започна да понижава депозитната си лихва през юни миналата година. Нивото на основния процент вече е почти наполовина по-ниско спрямо достигнатия връх от 4% в средата на 2023 г., когато във фокуса на вниманието беше борбата с разразилата се висока инфлация.

Разнопосочни ефекти върху инфлацията

Какво ще е въздействието от търговската война върху инфлацията в еврозоната все още не е напълно ясно, тъй като има ефекти и в двете посоки. От една страна, каза Лагард, по-ниските цени на енергията, по-силното евро и увеличеният внос от Китай могат да доведат до забавяне на инфлацията. Фрагментирането на веригите за доставки обаче, както и по-високите държавни разходи за отбрана и инфраструктура, може да увеличат ценовия натиск, предупреди тя. Инфлацията през март се понижи до 2.2% – малко над целта на ЕЦБ от 2%, като цените на услугите нараснаха с най-бавния си темп от почти три години.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Бизнес глобус: Русия връща конфискувания бизнес на италианската Ariston; Китайските гиганти Temu и Shein увеличават цените в САЩ

DeepSeek е заплашена от нови санкции в САЩ

Администрацията на Тръмп обмисля санкции и срещу китайската DeepSeek, които да блокират възможността ѝ да купува технологии от САЩ и да ограничат достъпа на американци до услугите ѝ. Мерките са в отговор на нарастващите притеснения, породени от новия китайски модел за изкуствен интелект. Санкциите върху продажбата на AI чиповете на Nvidia за Китай имат негативно влияние и върху DeepSeek, която ги използва за свои технологии.

Китайската Chagee набра 411 млн. долара при дебюта си на борсата в Ню Йорк

Китайската компания за чай Chagee успешно набра 411 млн. долара чрез първично публично предлагане на борсата в Ню Йорк, като определи цената на акциите на 28 долара. Компанията започна предлагането миналата седмица въпреки нестабилността на финансовите пазари заради новия пакет мита на президента на САЩ Доналд Тръмп и страховете от глобална търговска война. От Chagee не са предоставили официален коментар към момента, пише Reuters.

Проектът на OpenAI и SoftBank – Stargate, обмисля инвестиция във Великобритания

Проектът Stargate на OpenAI и SoftBank за 500 млрд. долара обмисля бъдеща инвестиция във Великобритания като част от стратегията за евентуална глобална експанзия. В момента проектът се фокусира върху изграждането на центрове за данни в САЩ, като първият е в Тексас, а се търсят още локации в общо 16 щата. Великобритания се очертава като водещ кандидат за бъдещи инвестиции заради усилията на правителството за подобрен достъп до енергия за AI сектора. Stargate цели да осигури инфраструктура за мощни AI модели и първоначално ще обслужва единствено OpenAI (оценен на 300 млрд.). И този проект обаче среща известни предизвикателства заради новите мита на Тръмп, които могат да увеличат разходите за оборудване с над 11 млрд. долара на годишна база.

Дясноцентристите в Европа искат отмяна на забраната за автомобили с ДВГ след 2035 г.

Лидерът на Европейската народна партия в Европейския парламент Манфред Вебер предложи пълната забрана за продажба на нови автомобили с вътрешно горене след 2035 г. да бъде отменена, за да се запази европейската автомобилна индустрия. Той също така предложи модел, при който емисиите на въглероден диоксид от превозните средства да се компенсират, например чрез съхранение на въглерода в почвата. Това идва на фона на сериозните трудности, с които се сблъсква европейската автомобилната индустрия. Бизнесът се бори с високи разходи и конкуренция от евтини китайски вносни автомобили. Великобритания също коригира целите си за електрическите превозни средства, като разхлаби наказанията за автомобилните производители.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Китай изгражда икономическа крепост срещу натиска на САЩ

Митата върху Китай са толкова високи, защото страната реши да отговори със същата сила на това, което нарича „икономическо хулиганство“ от страна на Америка. След седмица на надцакване резултатът стигна 145% на 125% в полза на САЩ.

Докато увеличаваше натиска върху Китай, Тръмп отстъпи, поне временно, на други фронтове. Реципрочните мита върху други държави, свързани с размера на техните търговски излишъци с Америка, няма да влязат в сила още 90 дни. Но страните ще продължат да плащат 10% мито, докато търсят „индивидуални“ споразумения с президента. Въпреки отстъплението на Тръмп оставащите мита са все още рекордно високи. Те средно надхвърлят 25% за всички търговски партньори, когато се претеглят според американския внос през миналата година.

Възможностите за отговор на Китай

Китай може да отвърне на удара. Той вече е поставил няколко американски компании в списъка си на „ненадеждни субекти“, които изискват държавно наблюдение и ограничения. Също така вече прекрати отношенията на американски производители на дронове с техните китайски доставчици и ограничи износа на Америка на различни критични метали. Може и да прекрати всяко сътрудничество със САЩ по отношение на фентанил например. Както и да забрани вноса на американско птиче месо и други земеделски продукти като соя и сорго, които основно идват от републиканските щати.

Китай може, както обмисля и ЕС, да наложи ограничения и върху американски услуги. САЩ имат търговски излишък с Китай в търговията със услуги (макар и много по-малък от дефицита на Америка в стоковата търговия). Ако Китай последва същата груба формула, която Америка използва за изчисляване на своите първоначални реципрочни мита, Китай ще има право да наложи мито 28% върху американските услуги, пише в анализ The Economist.

Такава ответна реакция би направила споразумение с Тръмп по-малко вероятно. Американският президент се опитва да изолира Китай, като първо разговаря с всички останали. Но от гледна точка на Китай разговорите с президента на САЩ носят много рискове и малко ползи. Вашингтон иска да „отдели“ Китай и да ограничи икономическия му възход, независимо какво се случва с търговския баланс.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 32 минути

Заради ремонта на Дунав мост трафикът се осъществява в една лента, напомнят от „Гранична полиция“

Святпреди 32 минути

Русия: През нощта са били свалени 56 украински дрона

Балканипреди 42 минути

Аджерпрес: Крепостта на Влад Цепеш в Поенари e отворена отново след обширни консервационни и реставрационни работи

Святпреди 44 минути

Американските удари по петролно пристанище в Йемен убиха най-малко 38 души, твърдят хусите

Спортпреди 49 минути

Постекоглу: „Мачът срещу Айнтрахт беше важен за нашия сезон и за всичко, което се опитваме да постигнем в Тотнъм“

Спортпреди един час

Хари Магуайър за победата над Лион: „Луд мач“

Икономикапреди един час

Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии

Святпреди един час

Сирийският национален авиопревозвач възобновява директните полети до ОАЕ

Святпреди един час

Руски дрон уби двама пътни работници в Херсонска област на Украйна

Святпреди един час

Прекратяването на огъня в Украйна е нереалистично, заяви постоянният представител на Русия в ООН

Икономикапреди 2 часа

Цената на яйцата е без промяна, основни храни, плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас в седмицата преди Великден, по данни на ДКСБТ

Българияпреди 2 часа

Плетени яйца, венци и домашни курабии – с какво можем да зарадваме близък човек за Великден, подкрепяйки и хора в нужда

Спортпреди 5 дни

Поражения за отборите на българските баскетболисти във втора испанска дивизия

Бизнеспреди 5 дни

Тръмп мигна пръв – изключи смартфоните от митата срещу Китай

Икономикапреди 4 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Спортпреди 5 дни

Иван Алипиев с „дабъл-дабъл“ при поражение на Стяуа в румънското първенство по баскетбол

Бизнеспреди 4 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Политикапреди 4 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 4 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Спортпреди 5 дни

Спортни звезди поведоха над 1800 колоездачи във велошествие „За по-чист въздух“

Политикапреди 5 дни

Желязков и Борисов осъждат бруталния акт на агресия на Русия в Суми

Политикапреди 5 дни

Калоян Паргов: Време е за рационални действия, не за предизборна реторика

Българияпреди 4 дни

Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес

Политикапреди 4 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Новини