Свят
В Южна Корея бе постигнато принципно съгласие за президентски избори на 3 юни след отстраняването от длъжност на Юн Сук-йол

Изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су и председателят на южнокорейската избирателна комисия постигнаха принципно съгласие за произвеждане на президентски избори на 3 юни, но окончателно решение по този въпрос все още не е взето, предаде Ройтерс.
Тази информация бе оповестена, след като президентът Юн Сук-йол бе окончателно отстранен от длъжност. Юн бе отстранен, след като през декември за кратко обяви военно положение, като обвини някои южнокорейски политици в симпатии към Северна Корея.
Решението за окончателното отстраняване от длъжност на Юн налага произвеждането на предсрочни президентски избори в срок от 60 дни.
Изчитането на решението на конституционния съд, което отне 23 минути, бе излъчено пряко по телевизията, отбелязва Франс прес. С него конституционният съд потвърди решението за отстраняване на Юн на южнокорейския парламент от 14 декември.
Съдът заяви, че действията на Юн са „нарушили фундаменталните принципи на правовата държава и демократичното управление“.
Юн „извърши действия, с които потъпка конституцията и закона, най-вече като мобилизира военните и полицаите, за да възпрепятства“ работата на парламента, изтъкна председателят на конституционния съд.
Според съда отстраненият президент е създал ситуация, в която е бил „нарушен политическият неутралитет на въоръжените сили“.
С „неконституционните си и незаконни действия“ Юн „предаде доверието на народа. Тези действия са сериозно нарушение на закона, което не може да бъде толерирано от гледна точка на защитата на конституцията“, изтъкна конституционният съд.
„Наистина съжалявам и сърцето ми е разбито, че не отговорих на очакванията ви“, заяви Юн. Партията му разпространи негово изявление, че приема решението на конституционния съд.
„Дълбоко съм признателен на всички, които ме подкрепят и окуражават въпреки многобройните ми недостатъци“, каза още Юн.
Източник: БТА
Свят
Руските сили поразиха ключови обекти за производство на дронове в Украйна и превзеха още едно селище, съобщи министерството на отбраната

Руските сили атакуваха ключови съоръжения за производство на дронове в Украйна тази сутрин и превзеха село Валентиновка в Източна Украйна, заяви руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че не може да потвърди информацията за обстановката на бойното поле чрез независими източници.
Според руското ведомство, цитирано от ТАСС, руските сили освен това са нанесли удари по обекти на инфраструктурата на военните летища в Украйна.
В изявление на руското министерство се казва още, че през последната седмица са били превзети също селищата Калиново, Елизаветовка и Преображенка.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Израелски удари поразиха десетки цели в Газа на фона на буксуващи усилия за договаряне на прекратяване на огъня

Израелски въздушни удари поразиха вчера около 40 цели в ивицата Газан, съобщиха израелските военни, цитирани от Ройтерс, броени часове след като палестинската групировка „Хамас“ отхвърли израелско предложение за прекратяване на огъня, което според групировката не е отчело искането ѝ споразумението да включва цялостно прекратяване на войната.
Миналия месец израелските военни прекратиха продължило два месеца примирие, което като цяло бе спряло сраженията в Газа, а след това превзеха почти една трета от територията на анклава, опитвайки се да окажат натиск върху „Хамас“ да се съгласи да освободи заложниците и да се разоръжи.
Израел каза, че войските му провеждат операции близо до град Рафах в южната част на Газа, както и в северната част на анклава, където те са установили контрол над обширни райони източно от град Газа.
Египетски посредници се опитват да съживят януарското споразумение за прекратяване на огъня, което се разпадна, след като Израел възобнови въздушните удари и изпрати сухопътни войски обратно в Газа. Въпреки това няма признаци, че двете страни са по-близо до разрешаването на фундаменталните въпроси, отбелязва Ройтерс.
Късно снощи ръководителят на „Хамас“ в Газа Халил ал Хая заяви, че групировката е готова да размени всичките останали 59 заложници за палестински затворници от Израел, а в замяна за това иска прекратяване на войната и да започне възстановяването на Газа.
Той обаче отхвърли израелското предложение, което включва искане „Хамас“ да се разоръжи и заяви, че това представлява „невъзможно условие“.
Израел към момента не е отговорил официално на коментарите на Ал Хая, но министри от израелското правителство нееднократно са заявявали, че групировката „Хамас“ трябва да бъде изцяло разоръжена и не може да играе каквато и да била роля в бъдещото управление на Газа. Предложението за прекратяване на огъня, което той отправи чрез египетските посредници, включва разговори за окончателно уреждане на войната, но липсва твърд ангажимент за постигане на споразумение.
Министърът на отбраната Израел Кац също така заяви тази седмица, че израелски войски ще останат в буферната зона около границата, която сега се простира дълбоко в Газа и разделя анклава на две, дори да бъде сключено евентуално споразумение.
Източник: БТА
Свят
АНП: Все повече хора в Нидерландия се определят като религиозни

По-голям процент хора в Нидерландия са посочили миналата година, че принадлежат към религиозно или философско движение, отколкото през 2023 г. От първото преброяване на Статистическата служба на страната през 2010 г. процентът на религиозните хора в Нидерландия намалява всяка година, но този спад е спрял миналата година. Това предаде Националната новинарска агенция на Нидерландия АНП.
През 2024 г. 44 процента от анкетираните съобщават, че са част от дадена религиозна общност, в сравнение с 42 процента година по-рано. През 2010 г. 55 процента от населението все още се е определяло като религиозно.
По-голямата част от вярващите се определят като римокатолици, следвани от протестанти и мюсюлмани. Около 7 процента имат други религиозни вярвания.
Младите хора на възраст от 18 до 25 години са най-малко склонни да бъдат част от религиозна общност. Повече от две трети от тази група казват, че са нерелигиозни. Колкото по-възрастни са хората, толкова по-голям е процентът на вярващите. При тези на 75 и повече години делът е над 60 процента.
От всички вярващи 13 процента са посещавали богослужение поне веднъж в месеца. При протестантите това са малко по-малко от половината вярващи, а при католиците близо три четвърти рядко или никога не посещават религиозни служби. Повече от половината мюсюлмани посещават джамия поне веднъж месечно.
(Новината се разпространява по споразумение между БТА и АНП)
/ДИ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Бизнеспреди 6 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%