Здраве
Д-р Румен Какарашев: Алергиите могат да са опасни за живота, не ги подценявайте
Д-р Румен Какарашев е лекар с над 25 години стаж в медицинската си практика. Завършва медицина с отличен успех. Следдипломно придобива специалност „Обща медицина“. Провежда следдипломно обучение по „Спешна медицина“ и „Здравен мениджмънт“. Освен че се грижи за здравето на своите пациенти, д-р Какарашев се проявява и като автор на дигитално съдържание. Поддържа личен блог, където представя свои интервюта с известни специалисти, повечето от които са публикувани в националните печатни и електронни медии. В свободното си време обича да пътешества из България (а и по света). Д-р Румен Какарашев е опитен кулинар и ценител на гурме кухнята; зодия Лъв.
Д-р Какарашев, пролетта вече е в своя ход, но макар и красива, тя е и сезонът на алергиите. С пролетния цъфтеж на природата избуяват много алергени и причиняват сериозни проблеми на хората, страдащи от алергична свръхчувствителност. Защо се случва това?
Защото през пролетта, освен че хората са изложени на действието на полените, състоянието на тези, които са склонни към развитие на алергични реакции, се влошава и от дишането на замърсения атмосферен въздух. Това води до потискане на имунната им система, обостря наличните хронични заболявания, а може да доведе и до отключване на нови патологии. Основните поражения, които причинява дишането на замърсен въздух в градовете, са появата или влошаването на вече съществуващи заболявания на дихателната и на сърдечно-съдовата система, а в някои случаи и до развитието на ото-рино-ларингологична патология (УНГ болести).
Това не влошава ли качеството на живот на хората?
Разбира се, че го влошава, и то значително. Представете си един човек, който развива бронхиална астма заради факта, че работи и живее в среда със замърсен въздух. Този доскоро здрав човек отключва това коварно заболяване, страдайки от пристъпи на задух и от усещане за недостиг на въздух. Така безспорно се влошава качеството му на живот, намалява и неговата работоспособност. Особено уязвими към мръсния въздух са малките деца, бременните жени, техните бебета и хората, страдащи от хронични заболявания.
А когато тези болни са възрастни хора над 65 години (особено с хронични проблеми на дихателната система), те стават още по-уязвими и попадат в опасна рискова група. Трябва да отбележим, че въздухът се замърсява най-вече от изгорели газове и от фини прахови частици.
Замърсяването на въздуха от фините прахови частици е изключително сериозен проблем. Медиите често ни информират за индекса на качеството на атмосферния въздух, отбелязван като AQI (Аir Quality Index). Ако този индекс например е 16, как можем да преценим дали това е в нормата?
Индексът AQI дава информация за качеството на въздуха, като отчита количеството фини прахови частици (PM 2.5), концентрацията на озон и на азотен диоксид в атмосферния въздух. Колкото по-замърсен е той, толкова стойността на този индекс е по-висока. Например при разгар на голям горски пожар, при липса на въздушни течения, както и в час пик на автомобилния трафик в градовете, замърсяването на въздуха е много силно.
Стойността на AQI 16, която посочихте, попада в диапазона от 0 до 50, което е в „зелената зона“ и показва, че въздухът е със сравнително добро качество и че няма здравен риск за хората. При стойности на AQI от 51 до 100 попадаме в „жълтата зона“, където има умерена опасност за здравето на малък брой хора и качеството на въздуха е приемливо. Следва „оранжевата зона“ със стойности на AQI между 101 и 150, при която съществува риск за възникване на здравни проблеми при по-чувствителните хора, понеже се касае за сравнително мръсен въздух.
Продължаваме с „червената зона“, при която стойността на AQI е от 151 до 200 и при такова силно замърсяване всеки човек може да получи различни здравословни проблеми и неразположения. Стигаме до „лилавата зона“ с AQI между 201 и 300: въздухът е опасен за дишане за цялото население, защото е много мръсен. Последна в класацията е „синята зона“, при която стойностите на AQI са от 301 до 500 и има реална опасност за всички хора, включително и за здравите, понеже се касае за драстично замърсен въздух.
Тогава какви действия са правилни и адекватни при тотално замърсен въздух?
Ако им е възможно, най-добре е хората да си стоят вкъщи, особено страдащите от бронхиална астма. Това важи най-вече за часовия интервал между 10.30 и 19.30 часа, когато обичайно въздухът е най-замърсен. Жилищата на тези хора следва да бъдат със затворени врати и прозорци. Добре е да се включат домашните пречистватели на въздуха, както и климатиците, които да са снабдени с филтри, подобряващи качеството на въздуха в помещенията.
Замърсяването на въздуха освен отвън, обаче, може да идва и отвътре, от домашната микросреда.
Да, определено. Например, ако използваме печка на дърва или въглища, ако имаме мухъл по стените, ако не проветряваме редовно жилището си и ако допуснем развитието на микрокърлежи в домашния прах.
Само хората с бронхиална астма и с други алергии ли съветвате да си стоят вкъщи, когато въздухът е силно замърсен?
Не, разбира се, защото и здравите хора, изложени продължително време на силно замърсен въздух (ако увеличат физическата си активност точно тогава), в някой следващ момент могат да станат… болни. Затова съветвам хората, включително и здравите, в никакъв случай да не излизат навън и да не спортуват на открито при толкова мръсен въздух. При физически натоварвания те ще дишат дълбоко и учестено, което увеличава попадането на огромен брой фини прахови частици в дихателните им пътища и в белите дробове. Забележете, че това крие реален риск за здравето им. Преди да излязат навън, добре е хората, болни или здрави, да се информират от специализираните интернет сайтове за качеството на атмосферния въздух, т. е. да видят актуалната стойност на AQI за населеното място, в което живеят.
Добър съвет, но на някои хора им се налага да ходят на работа независимо дали въздухът навън е мръсен, или чист. Повечето работодатели искат хората да са на работното си място, а не да си стоят вкъщи…
За съжаление сте права. На всички нас, работещите извън дома, ни се налага да спазваме работното време, регламентирано с режима на работа. През времето, когато сме навън, е добре да поставяме и да носим правилно върху носа и устата си лицева дихателна маска, с добри защитни качества. Освен това, когато въздухът е силно замърсен, трябва да избягваме големи физически и психически натоварвания, и да се опитваме да дишаме по-повърхностно.
А кога е най-здравословно да се движим повече навън, да се отдадем на активен спорт и да дишаме дълбоко?
Когато сме на чист и свеж въздух сред природата, особено когато духа лек ветрец, когато е паднал пухкав бял сняг или когато се е излял пречистващ дъжд. Добре е да се радваме на всеки хубав, слънчев ден, особено на прохладата сред природата, при изгрева и при залеза на слънцето…
Сред природата
А когато сме вкъщи, не бива нито да се залежаваме продължително пред телевизора, нито пък непрекъснато да чистим и дезинфекцираме всичко, което имаме в дома си.
Значи прекалената стерилност не е препоръчителна. Защо?
Защото тя създава предпоставки за „изнежване“ на имунната система, лишавайки я от всякакъв контакт с алергените. Възможно е това престараване с чистотата и хигиената да доведе до сериозно алергизиране на организма ни заради хлора и другите съставки на препаратите, с които обработваме повърхностите и въздуха в дома си. Тук е в пълна сила народната мъдрост: „Прекален светец и Богу не е драг“. Дебело подчертавам, че изпадането в която и да е крайност е ненужно и дори опасно.
И все пак, хората без алергия към етеричните масла, могат ли да освежават и дезинфекцират въздуха, който дишат в дома си?
Да, могат. Лично аз проветрявам редовно стаите, за да влиза свеж въздух, включвам от време на време йонизатора на въздуха, както и аромадифузера, в който съм сложил една чаша дестилирана вода и по пет капки натурални етерични масла от роза, жасмин, лавандула, лимон и тамян.
Какви видове алергии са познати на съвременната медицина и кои са техните основни причинители?
Най-разпространени са респираторните алергии, които се причиняват от инхалаторни алергени. Такива могат да бъдат цветният прашец, животинският пърхот, космите, акарите, домашният прах и мухъл (плесен). При респираторните алергии наблюдаваме конюнктивит, ринит, кашлица, а в по-тежките случаи въздухът на пациента започва да не стига, затруднено е издишването му и той получава пристъп на бронхиална астма. Следващи по честота са хранителните алергии, които се проявяват след прием на даден вид храна. Характеризират се със сърбеж по устните, неприятни усещания вътре в устата, гадене, кихане и кожни обриви.
В медицинската литература е описана и алергия към семенната течност. Когато спермата от половия член на мъжа попадне във вагината на жената, от 10 до 30 минути след еякулацията алергичната жена може да получи зачервяване, обрив, потене, болка или неприятно парене във влагалището.
Случва се някой да изпие аспирин или друго лекарство, към което е алергичен, и скоро след това да се почувства много зле…
Да, случва се! Ако човек е алергичен към дадено лекарство и го приеме (например пеницилин), може да последва тежка алергична реакция с реална опасност за живота му. Затова винаги уведомявайте лекарите и медицинските сестри за алергиите си и никога не си позволявайте да провеждате каквото и да било самолечение.
Опасна ли е алергичната реакция, ако ни ужили пчела, оса или друго насекомо?
Да, понякога. В случай че имате алергия към насекоми, може да получите алергична реакция с различна тежест и продължителност. Известни са ни случаи на хора, ужилени от оса в областта на езика, които са починали поради настъпилата невъзможност да дишат. Обаче, за наша радост, най-често ужилването от насекоми се разминава с локални симптоми, например със зачервяване на кожата, с поява на плътна пъпка или сърбеж.
А кои алергени причиняват често срещания контактен дерматит?
Алергичен контактен дерматит се развива при използване на препарати, които съдържат никел, хром, кобалт, хлор и други химични вещества. Характеризира се с екзема, със зачервяване на кожата, образуване на мехури и лющене на епителния слой, като от ключово значение е тежестта на алергичната реакция. Когато тя е лека, пациентът се оплаква от сълзене и сърбеж по очите, изтичане на секрет от носа, сърбеж по кожата и кихане. При копривната треска има обрив с червен цвят по кожата, който сърби.
Трябва да се знае, че понякога алергиите протичат тежко и с тях шега не бива. Затова никога не подценявайте една алергия, независимо дали е нововъзникнала, или хронична.
Алергичен обрив
Какво по-точно имате предвид?
Имам предвид развитието на животозастрашаващи състояния. При алергична реакция може да се увеличи пропускливостта на кръвоносните съдове. Течност от тях може да навлезе в околните тъкани и тогава се развива оток на големи подкожни области – възниква ангиоедем.
И кога е опасен този ангиоедем?
Когато е в областта на шията и гърлото. Нарича се „едем на Квинке”. При него дихателните пътища стават труднопроходими и пациентът се задушава. Възможно е алергичната реакция да предизвика и тежък пристъп на бронхиална астма. Тогава дихателните пътища се свиват, затруднява се издишването, явяват се хрипове и човек има тежкото усещане за недостиг на въздух.
А може ли алергичен човек да изпадне в шок?
Да, алергията може да причини тежък анафилактичен шок. Тогава кръвоносните съдове се разширяват и артериалното кръвно налягане рязко спада. Стига се до срив на хемодинамиката; има случаи, при които на двете ръце се установява артериално кръвно налягане RR 0/0. Тогава човек изпада в критично състояние и може да умре, ако не получи адекватна спешна медицинска помощ.
Какви предпазни и лечебни мерки трябва да съблюдават в ежедневието си хората с алергии?
Ще им дам важни съвети, но преди това искам да изкажа специална благодарност на колегите, които ми дадоха ценни насоки при подготовката на това интервю: д-р Маргарита Колева, алерголог от Стара Загора, както и на колегите ми д-р Павел Вълев и д-р Танислав Тачев.
Задължително четете листовката на всеки медикамент, който възнамерявате да употребявате. Възможно е да ви изпишат лекарство, към което не знаете, че сте алергичен – тогава се обадете на лекаря и го помолете да промени терапията ви. Ако знаете, че конкретни причинители влошават алергията ви, направете всичко възможно да ги избягвате. Тези от вас, които често правят алергични реакции, е препоръчително да носите в себе си противоалергичните лекарства, които са ви предписани. Ако се налага, извикайте лекар да ви сложи противоалергични инжекции и се консултирайте с алерголог за провеждане на имунотерапия.
За хората, страдащи от бронхиална астма с пристъпи, е важно винаги да носят със себе си т. нар. „помпички“. Те инхалират медикаментите, които разширяват бронхите им, намаляват реактивността на организма към алергена и подобряват дишането им.
Ако сте склонни към тежки алергични реакции, добре е носите гривна или верижка с плочка, на която са написани трите ви имена и към какво сте алергични. По този начин хората около вас (а и компетентните медицински лица) ще разберат, че имате сериозна алергия, дори когато сте много зле и не можете да говорите.
Кихането и сенната хрема често са болезнено неприятни. Как да действаме при тези състояния?
Ако страдате от сенна хрема, приемайте редовно предписаната ви терапия, но не прекалявайте с употребата на капки за нос, за да не си причините медикаментозен ринит. Никак не са малко хората в България, които страдат от сенна хрема.
Сенната хрема в ход
При силна алергия най-добре ще направите, ако подарите на приятел или на някой познат домашния си любимец, за да се спасите от прахови акари и от пърхот, идващи от животното. Гладете бельото и дрехите си с нагорещена ютия, за да унищожите бълхите и акарите. Ако климатикът ви е стар и няма хепа-филтър, който да улавя вируси, бактерии, полени и други алергени, горещо ви препоръчвам да го смените с нов модерен климатик.
Изхвърлете килимите, мокетите и поставете твърди подови настилки, които лесно се почистват с разтвор на биоцид за дезинфекция на повърхности. При наличие на плесен или мухъл в дома ви, намалете влагата чрез често проветряване на помещенията и като инсталирате на подходящи места необходимите вентилатори и обезвлажнители на въздуха.
Как да помогнем, ако някой около нас получи тежка алергична реакция?
Веднага следва да му окажем първа долекарска помощ и да позвъним на телефон 112, за да ни изпратят спешен екип. Първата долекарска помощ включва осигуряване на проходими дихателни пътища, дишане уста в уста и непряк сърдечен масаж, които извършваме при липса на спонтанно дишане и при спиране на сърдечната дейност. Ако човек е в съзнание, може да му дадем да изпие около половин литър подсолен айрян, леко подсладен негазиран плодово-зеленчуков сок или чаша трапезна минерална вода.
Тук е мястото да акцентираме, че трябва добре да помним симптомите на анафилаксията, които са: замаяност и кожен обрив, бърз и слаб пулс, гадене и повръщане, загуба на съзнание, спад на кръвното налягане и силен задух.
Д-р Какарашев, от думите ви разбирам, че анафилаксията е опасна за живота. Как да я избегнат алергичните хора?
Като внимават. Ако сте алергични към полени, стойте си вкъщи със затворени прозорци и врати, особено когато полените са най-много. Ако сте алергични към прахови акари, почиствайте праха с прахосмукачка, която е снабдена с хепа-филтър и перете често спалното си бельо с гореща вода. В тетрадка записвайте какво причинява или влошава вашите алергични симптоми. Следете какво ядете, кога се появяват симптомите и какво ви помага да се справите с тях.
Може би най-важното за хората, склонни към алергии, е своевременно да отидат на лекар и да не допуснат да развият бронхиална астма?
Точно така. Важно е навреме да потърсят медицинска помощ и да не подценяват проблема. На хората с „пролетна” алергия препоръчвам да намалят контактите си със съответните полени и да приемат редовно предписаните им противоалергични лекарства. Иначе ще ги мъчи сърбеж в носа и в гърлото, и всеки път, когато излизат навън, ще им сълзят очите и ще кихат.
При алергиите се наблюдава свръхреакция на имунната система спрямо агенти, които не причиняват проблеми на клинично здравите хора. Но хората с диагностицирана моноалергия е препоръчително навреме да се консултират с добър алерголог с цел назначаване на изследвания, диагностика и лечение. С течение на времето, нелекуваната или неправилно лекуваната алергия към един агент, може да се разрасне в полиалергия.
Интересно… Какво представлява полиалергията и има ли тя почва у нас, в България?
Полиалергията не само има почва у нас, но са налице и доста „напоителни“ условия за нейното процъфтяване. Постепенно човек, алергичен само към едно нещо, става алергичен и към много други неща. При децата например сравнително често се наблюдава алергия към мляко (от крава, овца, коза), към яйца (от кокошка, пъдпъдък), към ядки (фъстъци, орехи, лешници, бадеми, кашу).
По-рядко се срещат алергични реакции към пшеница, соя, риба, морски дарове (миди, скариди, раци, калмари), както и към целина, пчелен мед и шоколад. Не само при възрастните хора, но и при децата често възникват ситуации на непоносимост към някои добавки, съдържащи се в храните, и по-специално към категорията на консервантите (Е220-228), както и към подправки (черен пипер, канела, ванилия, чесън), към билки и към някои лекарства.
Факт е, че през последните десетилетия и при възрастните хора, и при децата възниква алергична непоносимост към някои изкуствени добавки в храните, т. нар. „Е-та” или „подобрители”: консерванти, подсладители, оцветители, емулгатори, стабилизатори и др. Обществена тайна е, че държавният контрол над тези „Е-та” е занижен. Какви са наблюденията ви по този проблем?
За да дам точен и изчерпателен отговор, ще цитирам експертното мнение на алерголога д-р Маргарита Колева: „Темата за добавките в храните е повече от актуална, бих казала тревожна и проблематична за цялото ни общество. Ще я нарека дори „супер актуална тема”, защото на пазара, вече десетки години, на българина му се предлагат продукти с ниска хранителна стойност, например салам без месо, сирене без мляко, ръжен хляб без ръж и… какво ли още не! С парите си купуваме… болести. Включително и алергии.
Вредните Е-та в чинията ни…
Десетилетия наред ние, лекарите, алармираме за тези доказано вредни добавки към храната ни, но все още не виждам решителни действия, които да санкционират некоректните производители и търговци на хранителни стоки. Надявам се Агенцията по храните и Министерството на здравеопазването да наложат нови, по-радикални мерки за контрол над качеството на храните. В противен случай ще се разрастват не само хранителните алергии, но и ред други социалнозначими заболявания“.
Съществуват и други „безобидни” битови алергени в ежедневието, които често не забелязваме. Понякога алергия получаваме и когато прекалим с препаратите вкъщи, с козметиката, с лекарствата и с други неща…
Така е. Възможно е препаратът за миене на ръце, дезинфектантите, боята за коса, козметиката, която ползвате, имплантите за уголемяване на бюста, латекса на презервативите, чревните паразити и други неподозирани агенти да ви причинят алергична реакция. Макар и рядко, се срещат алергии към студ, към сребро, към кортикостероиди, антибиотици, към нестероидни противовъзпалителни средства, към водоразтворими йод-контрастни вещества (използвани за диагностика), към синтетични материи, към хлор, никел, хром, кобалт и други алергени. Понякога причинителят на алергията се установява изключително трудно.
А каква е причината за разрастването на алергиите не само в страната, но и в световен мащаб?
Безспорно, основната причина за това е съвременният начин на живот, характеризиращ се с урбанизация, химизация, индустриализация и със значително замърсяване на околната среда, както подчертахме в началото на разговора ни. Навлизането на нови материали в бита на хората също води до увеличаване на броя на алергично болните.
Какви тестове се правят, за да се докаже една алергия?
Доказването на алергия към даден алерген става чрез кожни и кръвни тестове. При кожните тестове се провокира микроалергична реакция, ограничена в рамките на определен кожен участък. Прави се т. нар. скарификационна проба и проба с убождане. При кръвните тестове се измерва концентрацията на специфичните IgE антитела, а в диференциалната кръвна картина (ДКК) на алергичния пациент се наблюдават голям брой еозинофили. (Еозинофилите са кръвни клетки, принадлежащи към класа на левкоцитите, т. е. те са вид бели кръвни клетки.)
И за финал, имайки предвид, че сте дългогодишен, активно практикуващ лекар, каква е лично вашата рецепта за добро здраве на тялото и на душата?
Трудно е да се даде универсална рецепта за доброто здраве на тялото и на душата, която да е валидна за всички хора, защото всеки един от нас е ярка индивидуалност. Препоръката, която бих дал на читателите, е да водят здравословен и природосъобразен начин на живот, от нищо да не се лишават, но и с нищо да не прекаляват. Всеизвестно е, че психоемоционалният стрес стои в основата на повечето познати болести, затова лично аз прилагам мъдрата „рецепта” на моята баба Рада. Бог да я прости, тя живя цели 90 години и ми казваше: „Лъжовен е тоя свят и за да живееш добре, прави добро. Толкова, колкото можеш; тогава, когато ти се даде и каквото, такова да става, и все за добро да е!“.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Потребителската такса за ден болничен престой става 1 лев, вместо досегашните 5,80
Снимка Pixabay
Болница
Потребителската такса за ден болничен престой вече е 1 лев вместо досегашните 5.80 лв.
Постановлението на Министерския съвет е обнародвано в Държавен вестник и е част от изпълнението на държавния бюджет за 2025 г.
Здравноосигурените лица задължително заплащат потребителска такса за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно.
Потребителска такса се дължи още за всяко посещение при лекаря, при лекаря по дентална медицина или на лечебното заведение в размер 2.90 лв., която се запазва.
Пенсионерите заплащат потребителска такса в размер 1 лв. за прегледите при лекар и зъболекар.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Предпразнично: В Пирогов спасиха крака на 44-годишна жена

В навечерието на Великден в „Пирогов“ спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена.
Това стана възможно, благодарение на специалистите по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена, съобщиха от спешната болница.
Проф. Палена е на посещение в „Пирогов“. По време на престоя си в Отделението по инвазивна кардиология заедно с завеждащия д-р Иван Мартинов обучаваха кардиолози от няколко водещи кардиологични центъра на България.
44-годишната жена е била насочена за ампутация от местна болница. Пациентката е с диабет, заради който крайникът се уврежда до такава степен, че лекарите не виждат друг изход освен да бъде отрязан,, за да се спаси живота ѝ.
В „Пирогов“ извършват високоспециализирана интервенция с цел отпушване на съдовете на крайника, с която кракът и животът на жената са спасени.
Операцията е наблюдавана от участниците в практическия курс. По време на курса на д-р Палена и д-р Иван Мартинов оперират още няколко пациенти, които могат да бъдат определени като изключително сложни медицински казуси.
Подобна практика не е нова. Чудесно е, че специалист от такъв ранг идва в България и участва в операции на наши пациенти, вижда и оценява високо нивото на работа, на медицинско оборудване, което имаме в „Пирогов. Очакваме го отново през месец май, казва д-р Мартинов.
Пациентката вече е изписана от „Пирогов“ и ще посрещне Великден с близките си и без болка.
За последните 12 години д-р Иван Мартинов е спасил от ампутация крайниците на над 2 000 човека. Това дава възможност те да се върнат към нормален живот, да са полезни за себе си, близките си и да не са в тежест на държавата.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Майка дари бъбрек на дъщеря си в “Александровска“
Снимка УМБАЛ „Александровска“
Бъбречна трансплантация
На Велика сряда екипът на проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на УМБАЛ „Александровска“ извърши бъбречна трансплантация на 38–годишна жена от Дупница.
Донор на бъбрека е 61–годишната ѝ майка.
Реципиентката провежда диализно лечение от година и половина и за нея единственият шанс за нормален живот е трансплантацията, а тя е най-добра, когато се направи бързо и с орган от жив донор, тъй като тогава той е най-витален, обясни проф. Янев.
След интервенцията двете жени се възстановяват в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на болницата. Състоянието им е стабилно, с добри жизнени показатели и диуреза.
Това е четвъртата бъбречна трансплантация, реализирана в лечебното заведение от началото на годината – 3 от трупен и една от жив донор.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 6 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%