Свържете се с нас

Бизнес

Дарителството в Полша: Концерти за 1 млрд. лв.

„Първоначално просто искахме да съберем тези пари, след което да покажем на хората за какво сме ги изхарчили. На първия финал събрахме 1.4 млн. лв., а днес достигаме близо 100 пъти повече, събрани за един ден. Ако някой преди 33 години ми беше казал какъв ще е ефектът от това начинание, бих се изплашил да се заема с организацията“, признава Овшак.

Резултатът: тестове за слуха на всички бебета

В деня, в който се състои „Големият финал“, тоест акцията за събиране на пари, всичко се случва навън въпреки студа. Провеждат се концерти в цяла Полша, а кампанията се излъчва на живо по телевизията. „В телевизионното студио към полунощ съобщаваме колко предполагаме, че ще съберем. И после започва голямото броене, което трае около два месеца. Трето поколение поляци вече събират пари по този начин – и майка ми, и баба ми го правеха. Нашата философия е – ако искаш да свириш с нас, супер; ако не, не ни пречи“, посочва Овшак. За него най-хубаво е накрая, когато види, че има резултат; че на хората им е харесало да участват.

Преди всяко благотворително събитие фондацията прави проучване кой иска да събира пари, след което се отварят щабове, в които хората се записват. В момента в Полша има 1686 щаба и 120 хил. идентификатора за доброволците. Всеки събиращ дарения получава цветна картонена касичка, а на този, който пусне пари в нея, му се дава лепенка със сърце. „Събираме средства само един ден и всяка година обявяваме за какво ще отидат. Сега купуваме медицинска техника за изследване на белите дробове след пандемията. Експертите ни казват от какъв вид оборудване има нужда, след което организираме търгове и го закупуваме. В Полша няма болница, която да не е получила от тези дарения“, обяснява Овшак. Той посочва, че се закупува само най-новата апаратура. Признава, че преди 33 години нищо не е разбирал от това, но с времето се е научил. За него най-важно е всичко да е прозрачно, защото това са обществени пари. И всеки път информира поляците точно колко е похарчено и какво е закупено.

Освен медицинска техника фондацията ръководи и осем медицински програми. „Например всяко дете, което се ражда в Полша, минава през изследване на слуха. Цялата логистика на 350 родилни отделения се ръководи от нас. До третия ден след раждането осигуряваме апаратура, която проверява слуха. Правим това от 20 години и програмата е една от задължителните за всяко дете в страната“, разказва Овшак.

Източник: Капитал

Бизнес

Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия

По своите мащаби и сериозност търговската война изненада пазарите. На 3 април, ден след като президентът Доналд Тръмп обяви безпрецедентен набор от мита, индексът Russell 3000 – един от най-широките измерители на американския фондов пазар – спадна с 5%. Ден по-късно, на 4 април, той падна с още 6%, след като Китай обяви ответна мярка от 34% мито върху всички американски стоки. Ценовите равнища в различни класове активи разказват тревожна история: инвеститорите очакват сериозно икономическо забавяне.

Повсеместен срив

През последните дни златото поевтиня, а доларът отслабна – обратното на обичайното поведение в кризисни моменти. Но в други аспекти почти всичко е мрачно. Цената на петрола спадна, като барел брент се понижи от 75 до 66 долара, същото се случи и с медта.

В много страни акциите на банките се сринаха – тревожен знак, тъй като финансовите институции са особено уязвими към икономическия цикъл. Бутиковите инвестиционни банки, които печелят от сливания и придобивания, пострадаха особено тежко. Klarna, Medline и Stubhub – три частни компании, планирали листване на борсата, отложиха своите първични публични предлагания. Индексът VIX, измерител на пазарната волатилност, рязко се покачи. Анализаторите в банките преразглеждат нагоре прогнозите си за вероятността от глобална рецесия през тази година. JPMorgan Chase вече я оценява на 60%.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Ще станат ли корабите новите чипове

В своя реч вицепрезидентът Джей Ди Ванс посочи упадъка на корабостроенето в страната като пример за деиндустриализация, която представлява риск както за националната сигурност, така и за работната ни сила. Ванс съпостави резултатите на отрасъла по време на Втората световна война, когато корабостроителниците са произвеждали по три кораба на всеки два дни, със сегашната му годишна продукция от едва пет кораба.

По-голямото производство ще може да позволи на Америка да се включи в новата „Голяма игра“. През XIX век Британската и Руската империя се борят за надмощие в Централна Азия в продължила няколко десетилетия борба, станала известна като „Голямата игра“. Териториалните граници, очертани в Персия, Афганистан, Тибет и Индия през този период, определят геополитиката и икономиката на следващия век. Днес се играе нова „Голяма игра“ – не в Централна Азия, нито дори в съвременните горещи зони като Украйна, Газа или Южнокитайско море, а по-скоро в студените води на Арктика. Доминирането в този регион ще бъде от решаващо значение за стратегическия контрол над цялото западно полукълбо, което е цел на администрацията на Тръмп.

Споразумението на BlackRock за закупуване на пристанища в Панамския канал от хонконгския милиардер Ли Ка-шинг донякъде допринася за постигането на тази цел. Но Арктика, където миналата година китайците и руснаците проведоха съвместни военноморски учения, е едно от малкото места, където действително се отварят нови морски пътища поради изменението на климата. Ключов елемент от новата Голяма игра ще бъде изграждането на морски капацитет на САЩ за експлоатация на минералните ресурси и търговските пътища, полагането на нови оптични комуникационни кабели, които могат да бъдат по-добре охранявани от Америка, и създаването на по-голямо присъствие в областта на сигурността в региона.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Посланието на Тръмп към света: Съпротивата за митата е безсмислена, направете сделка

Европа подготвя нов подход за отговор, който може да удари САЩ там, където ги боли най-много: тяхното превъзходство в износа на услуги. Насочването към големи американски технологични компании като Alphabet или Meta или предприемането на други мерки за ограничаване на американските услуги се разглежда като последна възможност за блока, тъй като това може да провокира тежка реакция от администрацията на Тръмп и да навреди на репутацията на ЕС като отворен пазар. Съществува и риск от повишаване на разходите за потребителите или от неочаквани последици за европейските компании.

„Понякога е важно да имаш пистолет, а понякога е също толкова важно да го поставиш на масата, дори и да не го използваш“, казва пред американското издание Бернд Ланге, председател на търговската комисия на Европейския парламент.

Френският президент Еманюел Макрон каза, че ЕС може да активира нов закон, който позволява на блока да отговори на опитите на страна да използва икономически натиск срещу него. Възможностите за отговор според закона са широкообхватни и включват възможността за ограничаване на достъпа на компании, предоставящи услуги, до пазара или за ограничаване на изпълнението на права на интелектуална собственост.

Макрон призова индустриите „да останат обединени, да бъдат решителни“, вместо да правят индивидуални сделки или да обявяват инвестиции в опит да преговарят за изключения с Вашингтон.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 25 минути

Интер Маями планира да предложи договор на Кевин Де Бройне

Святпреди 29 минути

Руски съд глоби „Телеграм“ заради отказ да премахне съдържание

Спортпреди 46 минути

Нюкасъл се приближи до топ 4 след победа над предпоследния Лестър във Висшата лига

Святпреди 58 минути

Тръмп ще се подложи на годишен медицински преглед в петък

Спортпреди един час

Осасуна направи реми с Леганес и остава без победа повече от два месеца

Българияпреди един час

Общо 737 шофьори са проверени в хода на полицейска операция за контрол на пътното движение, съобщиха от ОДМВР – Шумен

Бизнеспреди един час

Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия

Спортпреди един час

Наполи пропусна да се доближи до лидера Интер след равенство при гостуването на Болоня

Българияпреди един час

Затворите в Плевен и Белене стават първите „зелени затвори“ в България

Българияпреди един час

Пътят към икономическия просперитет на ромите минава през културна легитимация, смята експертът Огнян Исаев

Икономикапреди 2 часа

Китай обеща да предприеме решителни контрамерки в отговор на наложените от Тръмп мита

Икономикапреди 2 часа

С протестно шествие собственици на заведения във Варна ще поискат намаление на ДДС за бранша

Бизнеспреди 5 дни

Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти

Икономикапреди 4 дни

Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие

Икономикапреди 3 дни

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

Спортпреди 3 дни

Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ

Икономикапреди 3 дни

Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си, настъпила през зимата

Политикапреди 5 дни

На първо четене: Парламентът прие промени в Закона за енергията от възобновяеми източници

Обществопреди 3 дни

Да крадеш от хора с увреждания: Разследване на Любомир Жечев “хвана“ злоупотреби за над 1 млн. евро

Новини