Свържете се с нас

Свят

Хиляди словаци протестираха срещу законодателство, което според критиците засяга неправителствените организации

Хиляди демонстранти снощи излязоха по улиците на словашката столица Братислава, за да изразят несъгласието си с нов проектозакон, който според критиците ще е пагубен за много неправителствени организации, предаде Асошиейтед прес.

Разглежданият законопроект е одобрен от коалиционното правителство на популисткия министър-председател Роберт Фицо, който не веднъж е подлагал на атаки неправителствените организации.

Организаторите на митинга в Братислава заявиха, че проектозаконът изглежда вдъхновен от руското законодателство, което по техни думи „прави възможно ликвидирането на публичния сектор и превръщането в престъпник на всеки, който не е лоялен към управляващите“. Той има за цел да сплаши и контролира хората, които се изправят срещу правителството, добавиха противниците на закона.

В последния вариант на проектозакона е упоменато, че неправителствените организации ще се считат за лобисти, без да бъде дадено ясно определение на лобизма, сочи анализ на организацията с нестопанска цел „Виа Юрис“ (Via Iuris).

Групата заяви, че проектозаконът нарушава конституцията на Словакия и правилата на Европейския съюз и че целта му е да „заклейми и ограничи дейността на гражданските групи“.

Правителството от своя страна каза, че законът има за цел да направи прозрачно финансирането и функционирането на гражданските групи.

По време на шествието преди митинга се чуваха скандиранията „не на руския закон“ и „няма да се откажем от свободата“. Протести са планирани и утре в няколко града в Словакия и в чужбина.

Днешните митинги в Братислава, Кошице и още четири други града са част от вълната от протести, породена от неотдавнашното посещение на Фицо в Москва за разговори с руския президент Владимир Путин.

Това беше рядък случай на посещение на лидер от ЕС в Кремъл след нахлуването на Русия в Украйна преди повече от три години. Фицо също така е отбелязвал, че Словакия може да обмисли възможността да напусне ЕС и НАТО.

Фицо е противоречива личност у дома и в чужбина. Той се върна на власт, след като партията му „Посока – Социална демокрация“ от левицата спечели парламентарните избори с кампания, основана на проруска и антиамериканска политика.

Правителството му предприе мерки за преструктуриране на общественото радио и телевизия, за да поеме правителството контрола върху обществената телевизия и радио.

Това, заедно с изменението на наказателния кодекс за премахване на специалния прокурор за борба с корупцията, е показателно за това, че Фицо е тръгнал по пътя към автократично управление, подобно на унгарския лидер Виктор Орбан, отбелязва АП.

Източник: БТА

Свят

Тръмп нареди знамената на САЩ да бъдат спуснати наполовина на пилоните в памет на папа Франциск

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди американските знамена на обществените сгради в цялата страна да бъдат спуснати наполовина в знак на траур за починалия папа Франциск, когото той определи като “добър човек”, който е “работил усилено”, предаде Франс прес.

“Той обичаше света. За мен е чест да направя това”, заяви американският президент, чиято антимигрантска политика беше подложена на остри критики от покойния глава на Католическата църква, в кратка реч, произнесена по време на търкалянето на великденски яйца, организирано всяка година в Белия дом по повод празника.

Говорителката на Белия дом Карълайн Левит заяви по-рано, че не се изключва Тръмп да посети погребението на папа Франциск, но за момента такова пътуване не е планирано, предаде АНСА.

Президентът на САЩ Джордж Буш посети погребението на Йоан Павел Втори, припомня агенцията.

Според източници на АНСА аржентинският президент Хавиер Милей ще посети Рим, за да присъства на погребението на папа Франциск. Ръководителят на неговата канцелария Гилермо Франкос е заявил, че голяма част от плановете на Милей за идните дни ще бъдат отменени.

/ЛМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Какво представлява Ватиканът – най-малката държава в света

Ватиканът, най-малката държава в света, където ще се състои конклавът, който ще избере наследника на починалия днес папа Франциск, е съставен от от две юридически лица: Град Ватикан и Светия престол, и двете ръководени от папата, отбелязва АФП.

Град Ватикан е държава, създадена официално на 11 февруари 1929 г. с подписването на Латеранските споразумения между папа Пий XI и Бенито Мусолини.

Избиран с мнозинство от две трети по време на конклава, папата притежава двойния статут на глава на Църквата и държавен глава, което го прави единствен по рода си в целия свят.

Макар да се е отказал от много от белезите на монархията, папата разполага с абсолютна власт – изпълнителна, законодателна и съдебна. Неговата светска власт се упражнява суверенно и изключително върху 44 хектара (0,44 кв. км.), което я прави най-малката държава в света в самото сърце на Рим – територия, равна на една трета от площта на княжество Монако.

На международната сцена Ватиканът присъства чрез Светия престол – субект на международното право със статут на държава наблюдател в ООН.

Ватиканското гражданство се основава на своеобразен jus officii – принцип, свързан с редовна заетост и постоянно пребиваване в града.

Днес населението на Ватикана наброява около 800 души, имащи гражданство – сред тях кардинали, дипломатически представители на Светия престол (апостолически нунции), светски лица и духовници.

За сигурността отговарят ватиканската жандармерия и швейцарската гвардия – най-старата армия в света, основана през 1506 г., прочута със своите униформи на сини, червени и жълти райета.

Знамето на Ватикана е квадрат, съставен от две вертикални ивици – жълта и бяла – със символа на ключовете на Свети Петър.

Съдебната система е сходна с тази на Италианската република, а смъртното наказание е премахнато едва през 1960 г.

Римската курия – централното управление на Църквата – се състои от Държавния секретариат, шестнайсет дикастерии (министерства), шест икономически органа, три съдилища, както и множество други академии и институции.

Ватиканът разполага и със свой вестник, „Осерваторе Романо“, радио и телевизия, музеи, армия (швейцарската гвардия), жандармерия, съд, поща, супермаркет, аптека, гара и бензиностанция.

Националният му химн – „папският марш“, композиран от Шарл Гуно през 1869 г. – е единственият в света, изпълняван на латински език.

Заплатите, които се изплащат на служителите миряни, не се облагат с данъци. Синдикатите не са разрешени, а медицинските и лабораторните услуги са безплатни.

Ватиканската банка, чието официално име е Институт за религиозни дела и която бе замесена в няколко скандала в миналото – е натоварена с управлението на средствата, поверени ѝ от религиозни ордени и други църковни организации, отбелязва АФП.

Докато курията ръководи функционирането на Църквата, управлението на Град Ватикан има административни функции и се занимава с държавническите дела.

Ватиканът е и един от най-големите собственици на недвижими имоти в Рим и получава регламентирани вноски от местните църкви.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

ПАП: Според Доналд Туск високият рейтинг на центристките кандидат-президенти е добра новина за Полша

Премиерът на Полша Доналд Туск заяви, че високият рейтинг на кандидат-президентите от политическия център и левица на последните проучвания е нещо хубаво за Полша, предаде националната новинарска агенция ПАП.

„Колкото са по-високи рейтингите на Рафал Тшасковски („Гражданска коалиция“), Шимон Холовня („Трети път“) и Магдалена Бият („Нова Левица“), толкова по-добре за Полша“, написа Туск в социалната мрежа „Екс“.

„Нека стискаме палци за всички им“, допълни Туск.

Кметът на Варшава Тшасковски води в последните проучвания, проведени от основните агенции за социологически проучвания в страната („Юнайтед Сървейс“, „Рисърч Партнър“, „Полстър“ и ИПСОС), подкрепен средно от 32,6% от респондентите.

Той е следван от Карол Навроцки, подкрепен от социално-консервативната ПП „Право и справедливост“, който получава 23,8% подкрепа.

Холовня може да разчита на 6,9% от гласовете, докато Бият – на 3,7 на сто. Славомир Менцен, крайнодесният кандидат, е подкрепян от 15,4%.

Президентските избори в Полша са насрочени за 18 май, с потенциален балотаж на 1 юни, ако нито един кандидат не си осигури пълно мнозинство на първия тур. Следващият полски президент ще бъде избран за петгодишен мандат.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПАП)

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 53 минути

Тръмп нареди знамената на САЩ да бъдат спуснати наполовина на пилоните в памет на папа Франциск

Святпреди 54 минути

Какво представлява Ватиканът – най-малката държава в света

Спортпреди 59 минути

Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“

Святпреди един час

ПАП: Според Доналд Туск високият рейтинг на центристките кандидат-президенти е добра новина за Полша

Спортпреди един час

Европейският шампион Божидар Саръбоюков ще направи дебют в Диамантената лига на 26 април в Китай

Балканипреди един час

Босненски шофьори протестираха с искане за държавна подкрепа за товарните превози

Спортпреди един час

Треньорът на Септември Николай Митов: „Не можахме да вържем топката“

Спортпреди един час

Мустафа Сангаре донесе успеха на Левски срещу Септември

Балканипреди един час

АНА-МПА: Президентският указ за обявяване на изключителна икономическа зона на Гърция в Йонийско море беше обнародван

Спортпреди един час

Левски победи минимално Септември в мач от последния кръг на Първа лига

Спортпреди 2 часа

Христо Христов остана шести в тежката категория на Европейското първенство по вдигане на тежести, шампион е Вараздат Лалаян от Армения

Българияпреди 2 часа

Шофьор е загинал в пътен инцидент в община Трявна

Балканипреди 5 дни

КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Балканипреди 5 дни

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Святпреди 5 дни

Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски

Святпреди 2 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 4 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Българияпреди 4 дни

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Икономикапреди 4 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Икономикапреди 4 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Българияпреди 4 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Обществопреди 5 дни

Почти лято – до 26 градуса днес

Бизнеспреди 5 дни

Ядрената сделка между Тръмп и Иран: Дипломация или нова конфронтация

Новини