Свържете се с нас

България

Художникът Румен Атанасов представи изложбата „На живо“ в Монтана

Художникът Румен Атанасов показа своята изложба от творби живопис „На живо“ в художествената галерия „Кирил Петров“ в Монтана. Атанасов бе представен пред публиката от уредника на галерията Никола Минчев, главния експерт „Култура и вероизповедания“ към Община Монтана Нели Василева и художника и учител по изобразително изкуство Таня Василева.

Самият художник изложи творчеството си пред пълната зала. Той обясни, че самото име на експозицията подсказва, че това са творби, рисувани сред природата. Творецът разказа колко бързо е необходимо да се рисува на открито, какво вижда той в пейзажите и как го изразява върху платното. Художникът обясни и за различните техники на рисуване, които ползва, като една от сложните сред тях е т.нар. акварел „мокро върху мокро“. С тази техника картините трябват да бъдат завършени изключително бързо.

В експозицията са подредени 41 произведения на Румен Атанасов, които могат да бъдат видени в галерията до края на април.

Румен Атанасов е роден през 1965 г. в град Долна Митрополия, област Плевен. През 1984 г. завършва Художествената гимназия за изобразителни и монументални изкуства в Пловдив. През 1996 г. се дипломира в Националната художествена академия, специалност „Живопис“ в класа на акад. Светлин Русев. Член е на Съюза на българските художници от 1996 г. Работи предимно в областта на кавалетната живопис, казаха организаторите. Те допълниха, че Атанасов има участия в национални и общи художествени изложби в страната. В чужбина представя творчеството си в колективни изложби в Париж, Виена, Прага, Будапеща, Берлин и др. Ежегодно участва в български и международни пленери. Има шест самостоятелни изложби – пет в страната и една в Женева. Картини на Атанасов са в частни колекции и национални галерии в България и чужбина. 

/РИ/

Източник: БТА

България

Община Русе е получила разрешение за сондажи за поливна система на дунавския кей

Община Русе е получила разрешение от Басейнова дирекция за сондажи за поливна система на дунавския кей. Това каза заместник-кметът на крайдунавския град по „Опазване на околната среда и комунални дейности“ Никола Лазаров по време на днешната открита среща, организирана от постоянната комисия по екология към местния Общински съвет, на която бяха коментирани и проблемите със замърсяването на въздуха

Той отбеляза, че с изграждането на поливна система крайбрежната ивица ще придобие по-зелен облик. Лазаров добави, че именно растителността и най-вече дърветата е необходимо да бъдат обгрижвани с осигуряването и на съответна поливна система, каквато ще бъде изградена и в градинката на площад „Дунав“. 

Директорът на общинската дирекция „Екология и зелена градска среда“ проф. Любомир Владимиров добави, че Община Русе има залесителна програма всяка година, която планира засаждането на определени видове в различни райони. 

„В града има около 60 хиляди картотекирани дървета и още поне толкова, които не са картотекирани. Голяма част от тях са садени безразборно, най-вероятно от годините, когато в Русе имаше проблеми и с хлора. Те са се появили на места, на които не са създавали проблеми към дадения момент, но сега при тази инфраструктура, кореновата им система повдига огради, къщи. Имаме не една и две такива жалби“, каза още Лазаров. 

За сметка това се обсъждат възможности за организиране на осиновяване или засаждане на дървета от граждани на определени места след консултация с ландшафтен архитект.

/МК/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Директорът на екоинспекцията в Русе заяви, че се търсят всевъзможни начини за противодействие на проблемите със замърсяването на въздуха

Търсят се всевъзможни начини за противодействие на проблемите със замърсяването на въздуха в Русе. Това заяви директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в града Дауд Ибрям по време на открита среща на постоянната комисия по екология към Общинския съвет в Русе с граждани и с контролните органи за качеството на атмосферния въздух. На нея са поканени и представители на бизнеса, които обаче не присъстваха, отчете председателят на комисията Мариян Димитров.

Дауд Ибрям коментира, че един от вариантите е някои от производствата от Източната и от Западната промишлена зона да изнесат своите мощности на друг терен. Той даде пример с Истанбул, където промишлеността е изнесена извън града, а от друга страна и с Виена, където пък има инсинератор в централната част, но това не води до замърсявания и неприятни миризми.

„Въпрос на визия, дългосрочно планиране и отговорност от страна на институциите, включително и на РИОСВ, за да гарантираме добра среда за гражданите на Русе“, отчете още Ибрям.

„Всяко производство си има специфични миризми и атрибути, с които работи и не може да бъде сбъркано. Има фирми от Източна и от Западна промишлена зона, които са проблематични. Аз не се притеснявам, да правим актове, да издаваме наказателни постановления и да ходим по съдилищата, защото явно няма друг начин“, каза още директорът на русенската екоинспекция.

Присъстващите граждани отново настояха и за по-сериозен мониторинг с мобилни и постоянни измервателни станции в промишлените райони на и около Русе. Те припомниха, че и през последния месец не липсват дни с превишения на нормите на фин прах.

Дауд Ибрям благодари за активността на гражданите, като ги призова да използват т. нар. зелен телефон на екоинспекцията, на който да подават сигнали при съмнения за замърсявания. Той добави, че е потвърдил своята заявка за постоянно 24-часово следене на проблемните предприятия и пред новото ръководство на Министерството на околната среда и водите и на Изпълнителната агенция по околната среда и водите. За целта обаче са необходими и законодателни промени, които да позволят измерването на различните специфични за дадено предприятие показатели и компоненти, усещащи се към момента под формата на неприятни миризми. Обърнато е внимание на народните представители от Русе, които да организират подобен сериозен дебат и инициативи в Народното събрание.

Дауд Ибрям каза, че е провел разговори и с представители на различните промишлени производства. Запознат е и с проектите за подобряване на вентилационни системи на някои от тях. Според него трябва да се помисли повече и за условията, при които те ще подновяват комплексните си разрешителни, в които трябва и да се промени режимът им за мониторинг и недопускане на разпространението на определени вещества и миризми извън производствените им площадки.

„Обществеността на Русе им даде най-важното, търпението, а то наистина е изчерпано. Сега те са на ход, дали с допълнителни технологии, дали с наемане на специалисти и работници. Този проблем, който създават някои от тях, трябва да приключи“, заяви Ибрям.

Той отчете, че някои от фирмите носят добавена стойност на икономиката на Русе, но по думите му това не трябва да е за сметка на здравето и съответно на бъдещата система на здравеопазване на града. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Пореден протест срещу полицейското насилие събра казанлъчани пред местното Районно управление

Въпреки лошото време пореден протест срещу полицейското насилие събра стотици жители в центъра на Казанлък. Той премина под формата на мирно бдение с мото „40 дни мълчание“ в памет на 47-годишния Даниел Кискинов, починал при арест на 26 февруари, за чиято смърт спрямо двама местни полицаи са повдигнати обвинения в убийство.

Протестиращите се събраха на централния площад „Севтополис“, откъдето със запалени свещи преминаха по централния булевард и стигнаха до сградата на Районното полицейско управление. Там в мълчание те положиха свещите, с които символично искаха „да осветят“ събитията около смъртта на мъжа и да му отдадат нужната почит. 

„С инициативата си днес се опитахме да подчертаем, че вече 40 дни се мълчи по случая с Даниел Кискинов, който беше убит на 26 февруари от двама полицаи в собствения му дом. Няма нито едно публично изказване от отговорно лице, от нито една институция никой не излиза да каже, че това беше нещо нередно, че това е практика, която не се позволява от закона. Никой нищо не казва, всички мълчат“, каза пред журналисти Марта Захариева. По думите ѝ въпреки че се води разследване и има повдигнати обвинения, институциите мълчат. За нас това е възмутително, защото смятаме, че полицейското насилие не е прецедент – случва се не само в Казанлък, излизат и други случаи покрай този и искаме да се обърне сериозно внимание на този проблем, посочи тя. 

По думите на протестиращи тялото на Даниел Кискинов все още не е погребано. Те настояват за справедливост и ефективни присъди спрямо виновните. 

Случаят със смъртта на мъжа е от 26 февруари. Срещу него е бил подаден сигнал за кражба, на който са се отзовали полицейските служители. Според прокуратурата, той е починал вследствие на тежки, несъвместими с живота наранявания, получени по време на ареста. Трагичният инцидент предизвика силно обществено недоволство сред жителите на Казанлък и региона.

Двамата обвиняеми за смъртта на мъжа са задържани, а по-късно Апелативният съд в Пловдив потвърди определението на съда в Стара Загора за взимане на постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо тях. От Апелативния съд са счели, че обвинителната теза има добра доказателствена основа, образувана от свидетелски обяснения, от констатациите на съдебномедицинските експертизи на пострадалия и на обвиняемите и от експертиран звукозапис, който възпроизвежда удари от побоя и възклицанието „Убихте ме“ от страна на пострадалия, както и от факта, че самите обвиняеми, а също очевидецът на първата част от случката не твърдят, че е имало някаква значима съпротива от страна на убития, изискваща чрезмерна физическа сила за овладяването му.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 55 минути

Американски семейства обвиниха милиардер от САЩ с палестински корени, че е помогнал за атаките на „Хамас“

Спортпреди 56 минути

Лудогорец победи ЦСКА 1948 и отново има аванс от 11 точки на върха в Първа лига

Българияпреди 57 минути

Община Русе е получила разрешение за сондажи за поливна система на дунавския кей

Святпреди един час

В. “Ал Ахрам”: “Фатах” е представила на Египет план за помирение с “Хамас”

Спортпреди един час

Лудогорец взе три точки от визитата си на ЦСКА 1948

Спортпреди един час

„По-големият проблем през първото полувреме беше защитата“, смята треньорът на Спартак Плевен Тодор Тодоров

Икономикапреди един час

Отличиха ученици, участвали в научен конкурс, организиран от Дом на науката и техниката – Враца

Святпреди един час

Зеленски за първи път официално каза, че в руската Белгородска област има украински войски

Святпреди един час

Италианският министър на отбраната се срещна в Анкара с турския президент

Спортпреди един час

„Като цяло съм доволен, продължаваме напред“, каза след успеха над Спартак Плевен треньорът на Черно море Тича Васил Евтимов

Българияпреди един час

Директорът на екоинспекцията в Русе заяви, че се търсят всевъзможни начини за противодействие на проблемите със замърсяването на въздуха

Българияпреди един час

Пореден протест срещу полицейското насилие събра казанлъчани пред местното Районно управление

Бизнеспреди 5 дни

Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин

Бизнеспреди 4 дни

Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти

Икономикапреди 3 дни

Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие

Икономикапреди 3 дни

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

Спортпреди 3 дни

Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 2 дни

Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 2 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 2 дни

Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ

Икономикапреди 2 дни

Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 2 дни

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си, настъпила през зимата

Бизнеспреди 5 дни

Тръмп разпали глобална търговска война с нови мащабни мита

Новини