България
При преброяването на дивеча в област Монтана е установено драстично увеличение на популацията на хищници

При таксацията – преброяването на дивеча, направено на 15 март тази година, бе установено драстично увеличение на популацията на хищници – основно чакали и лисици, на територията на област Монтана, каза пред журналисти Ася Тодорова, специалист „Ловно стопанство“ в сдружението Ловно-рибарско дружество (СЛРД) „Огоста“ в Монтана.
„От миналата година при таксация от хиляда броя – основно лисица и чакал, имаме отстрел над 1500 и въпреки това на таксацията тази година имаме 2400 чакала и 2100 лисици. Много голяма е популацията на хищниците“, каза Ася Тодорова.
Популацията на дивата свиня се развива устойчиво. Тази година са преброени малко под 500 животни от вида, за сравнение през миналата година са били преброени около 350 диви свине. При сърната бройката се запазва, таксирани са 1700 сърни и елени.
Популацията на заека в региона продължава да е малка и при допустим запас от 10 хил. броя, то в момента има около три-четири хиляди, посочи Тодорова. Тя изрази надежда в близките години популацията на зайци да се увеличи и обясни, че има национална програма за разселване – увеличаване на популацията, на дивеч в природата. Тази година са таксирани и около 6500 фазана, като птици от този вид се разселват ежегодно.
„Искам да подчертая, че дейността на ловците не е само отстрел, грижим се и за увеличението на дивеча“, допълни Ася Тодорова.
В СЛРД „Огоста“ – Монтана членуват 60 ловни дружинки с около две хиляди ловци. Те стопанисват ловни полета на територията на общините Монтана, Бойчиновци, Вълчедръм, Чипровци и Говежда.
/РИ/
Източник: БТА
България
До 16:00 часа движението от 63-и до 106-и км на АМ „Тракия“ в област Пазарджик ще се осъществява поетапно в една лента

До 16:00 часа днес движението от 63-и до 106-и км на автомагистрала „Тракия“ в област Пазарджик ще се осъществява поетапно в една лента, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Причината е подмяна на мантинели и косене в средната разделителна ивица. Трафикът ще преминава само в активните ленти за посока Бургас и за посока София, уточниха от пътната агенция.
АПИ апелира шофьорите да карат внимателно, да спазват правилата за движение и ограничението на скоростта, да не предприемат рискови изпреварвания, с които застрашават безопасността на всички останали пътуващи.
Движението в посока Бургас в две от четирите ленти в участъка от 2-ри до 4-ти км на автомагистрала „Тракия“ ще бъде ограничено утре от 10:00 ч. до 10:00 ч. на 14 април, понеделник. Затворени за преминаване ще са външната активна лента и аварийната лента, като трафикът ще преминава по вътрешната активна лента и по изпреварващата лента.
/РН/
Източник: БТА
България
В Казанлък обсъдиха нови изисквания и мерки при отглеждането на животни

Предложения и становища дадоха граждани по време на общественото обсъждане на проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба №7 за реда и условията при отглеждане на животни на територията на Община Казанлък. Това съобщиха от местната администрация. Предстои материалите да бъдат внесени за обсъждане от Общинския съвет.
Целта на изменението на наредбата е привеждането ѝ в съответствие с нормативната уредба, регламентиране на допустимия брой за всеки вид селскостопански животни и птици за лични нужди, отглеждани на територията на oбщина Казанлък, регламентиране на основни права и задължения на собствениците при отглеждането на селскостопанските животни и спазване на правилата и нормативите за устройство на територията, както и на санитарно-хигиенните изисквания, посочиха от администрацията.
С предлаганите от Общината промени в Наредбата се забранява отглеждането на селскостопански животни, пчелни семейства и гълъби в жилищни сгради в режим на етажна собственост, както и отглеждането, пашата и свободното движение на селскостопански животни в обществени, озеленени площи на жилищните територии и междублокови пространства, в това число на всички паркове, градини, извън селищно озеленяване, гробищни паркове, на територията на спортни обекти и площадки в дворове на заведения за болнична помощ, училища, детски градини и детски ясли, заведения за социални грижи.
Важен акцент в допълнението към съществуващата наредба е член 8а, който пояснява, че предоставените за ползване общински имоти в частност общински пасища, мери и ливади, общински ниви в непосредствена близост до пътища, е необходимо да бъдат заградени с двоен електропастир с цел предпазване от излизане на животните на пътното платно и предотвратяване на пътнотранспортни произшествия.
В проекта за Наредбата се урежда и отговорността на кметовете и кметските наместници да отговарят за предприемането на мерки за недопускане на свободно движение на животни по улиците на населените места.
Тяхно задължение става определянето на маршрута на движение на животните от животновъден обект или сборни стада по улиците на населените места, поддържането и актуализирането на публичен регистър на домашните кучета, ловните кучета и кучетата, които придружават или охраняват селскостопански животни при придвижване към регистриран животновъден обект.
По време на обсъждането Теменужда Люцканова, директор на дирекция „Екология и транспорт“ и заместник-кметът Даниела Коева изслушаха предложенията и отговориха на въпросите относно изменението на наредбата, на граждани и представители на организации за защита на животните. Присъстваха и представител на Областната дирекция по безопасност на храните, управител и служители на казанлъшкия общински приют за безстопанствени животни, както и представители на отдел „Екология“ и на Инспектората на Община Казанлък. Обсъждането предизвика градивна дискусия, в рамките на която бяха оформени предложения към нормативната уредба, допълниха от пресцентъра.
В края на март в Националния пресклуб на БТА фондация Animal Hope Bulgaria – Казанлък предложи промени и допълнения в проекта за изменения в Наредбата за реда и условията за отглеждане на животни на територията на община Казанлък. Те призоваха всички организации, както и гражданите, да бъдат активни на предстоящото обществено обсъждане на проектонаредбата.
Източник: БТА
България
Средният осигурителен доход за страната за февруари е 1738,01 лв, съобщиха от НОИ

Размерът на средния осигурителен доход за страната за февруари 2025 г. е 1738,01 лв., съобщиха от Националния осигурителен институт (НОИ).
Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 1 март 2024 г. до 28 февруари 2025 г. е 1678,84 лв. Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при изчисляване размерите на новоотпуснатите пенсии през март 2025 г., съгласно чл.70, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване, уточниха от НОИ.
Размерът на средния осигурителен доход за страната за януари бе 1733,28 лева.
/РН/
Източник: БТА
-
Обществопреди 1 седмица
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 1 седмица
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 7 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 7 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 6 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Спортпреди 6 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 6 дни
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов