Балкани
ХИНА: Ще защитим хърватските интереси в търговията със САЩ в сътрудничество с ЕС, каза хърватският премиер Андрей Пленкович

Хърватското правителство в сътрудничество с ЕС ще защити хърватските интереси в търговията със САЩ, след като президентът Доналд Тръмп наложи мита за внос на стоки от ЕС, предаде хърватската агенция ХИНА, цитирайки премиера Андрей Пленкович.
На днешното правителствено заседание Пленкович съобщи, че през уикенда кабинетът е провел консултации с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по въпроса за митата на САЩ.
Пленкович каза, че през миналата година Хърватия е изнесла за САЩ стоки за близо 800 милиона евро, добавяйки, че някои стоки са от особен интерес за Хърватия в търговията със САЩ. Той обяви, че в по-нататъшните разговори относно контрамерките, които трябва да бъдат приети на ниво ЕС, специално внимание ще бъде обърнато на защитата на хърватските интереси.
„Всички наши служби, включително министерства, камари и други заинтересовани страни, наблюдават евентуалните последици от решението, което ще влезе в сила след седмица. Във всеки случай това е решение, което може да има по-големи глобални последици от значително въздействие върху хърватската икономика, но винаги има елемент на верижна реакция, който става очевиден във втора фаза“, каза Пленкович.
Подчертавайки, че една трета от световната търговия включва търговия между САЩ и страните членки на ЕС, той каза, че се очаква вносните мита на САЩ да повлияят негативно на конкурентоспособността на икономиката от двете страни на Атлантика. Пленкович добави, че хърватското правителство вярва, че отворените търговски въпроси трябва да се решават чрез диалог, споразумения и дори чрез системата на Световната търговска организация.
Хърватският премиер отбеляза, че ЕС има най-голямата мрежа от споразумения за свободна търговия в света – 44 споразумения със 76 партньори.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
Източник: БТА
Балкани
Протест срещу предвидено 15-процентно поскъпване на тока в Косово ще се проведе днес в Прищина

Протест срещу предвидено 15-процентно поскъпване на тока в Косово ще се проведе днес в Прищина, предаде новинарската агенция „Економия онлайн“.
Протестът под мотото „Нито един цент повече“ ще започне в 12:00 ч. местно време (13:00 ч. българско време) от площад „Захир Паязити“ в центъра на Прищина. Провеждането му идва в деня, в който Службата на енергийния регулатор (ZRRE) на Косово се очаква да вземе окончателно решение за увеличаването на цените на електричеството, след като по-рано предложи поскъпване с 15 на сто.
„Увеличаването на цената на електроенергията не засяга единствено сметките, а също и хляба, олиото, млякото – всеки аспект от всекидневния ни живот“, се посочва в съобщение във Фейсбук на организаторите на протеста.
Това е вторият протест в Прищина срещу поскъпването на тока, след този на 5 април на централния площад „Скендербег“, на който присъстваха стотици косовски граждани, припомня „Економия онлайн“.
На решението за увеличаване на цените на електроенергията се противопостави косовското президентство, което посочи в изявление, че това поскъпване ще предизвика верижна реакция.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Дипломатическият форум в Анталия започва днес под егидата на турския президент Ердоган

Четвъртият Дипломатически форум в Анталия (ADF2025) ще се проведе под егидата на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и при домакинството на турския външен министър Хакан Фидан от днес до 13 април, съобщи Дирекцията по комуникациите при турското президентство в съобщение до медиите, изпратено и до БТА.
Тази година форумът ще бъде под мотото „Завръщане към дипломацията в един фрагментиран свят“ и ще бъде фокусиран върху преформулирането на ролята на дипломацията в разрешаването на регионални и глобални проблеми.
Повишаването на геополитическото напрежение, глобалните неравенства, насилието срещу цивилни, липсата на толерантност, несигурността в резултат на технологичните трансформации и многоизмерните ефекти от климатичната криза подкопават доверието в международната система, пише в съобщението. В този критичен период Дипломатическият форум в Анталия ще подчертае стабилизиращата и обединяваща сила на дипломацията и ще предложи решения в рамките на регионалното и глобалното сътрудничество.
На форума се очакват почти 450 представители на около 140 страни, включително повече от 20 държавни и правителствени ръководители, двама председатели на парламенти, 74 министри и 23 зам.-министри, 11 депутати. Ще участват и други глобални лидери, както и политици, учени, представители на бизнеса, медиите и гражданското общество. На форума са акредитирани 950 журналисти от 50 страни.
Премиерът Росен Желязков също ще бъде сред участниците във форума, съобщи пресслужбата на Министерския съвет. В петък той ще се включи в лидерския панел на тема „Търсене на партньорства в ерата на многополюсността“. По-късно през деня министър-председателят ще участва в официална вечеря, давана от президента Ердоган.
Във водената от премиера Росен Желязков делегация в Анталия участва и министърът на външните работи Георг Георгиев. На дипломатическия форум министър Георгиев е поканен да участва в панел по темата за сигурността в Черноморския регион.
В три формата (ADFPanel, ADFRound, ADFTalk) и на около 50 сесии тридневният форум ще покрие широк спектър от теми, посветени на различни географски точки – от Близкия изток до Азиатско-тихоокеанския регион и от Африка до Латинска Америка, както и теми като климатичните промени, тероризма, хуманитарната помощ, дигитализацията, сигурността на прехраната и изкуствения интелект.
Източник: БТА
Балкани
КНА: Посещението на кипърския президент Христодулидис в САЩ потвърждава международното доверие в Кипър, казва правителственият говорител

Посещението на кипърския президент Никос Христодулидис в САЩ приключи успешно, като контактите и срещите, които той имаше там, потвърдиха международното доверие в Република Кипър и положителния й имидж, се казва в писмено изявление на правителствения говорител Константинос Летимбиотис, както предаде за БТА кипърската агенция КНА.
В изявлението си Летимбиотис отбелязва, че Христодулидис „успешно е осъществил поредица от значими срещи в САЩ, насочени към подобряване на международния имидж на Република Кипър като надеждна инвестиционна дестинация и към използване на конкурентните предимства на страната ни в области с голямо стратегическо значение“.
В Ню Йорк, отбелязва Летимбиотис, срещите на президента бяха с фокус върху финансовия сектор, с международни инвестиционни фондове, банкови институции и компании от финансовия сектор. Специален акцент беше поставен върху изключителното представяне на кипърската икономика – положителен темп на растеж от 3,4%, нареждащ се сред най-високите в еврозоната, спад на държавния дълг до 66% от БВП, 4% фискален излишък и безработица под 5%.
В Хюстън, Тексас, фокусът на контактите беше върху енергийния сектор, като по време на срещите на Христодулидис с ръководствата на „Шеврон“ (Chevron) и „Ексън“ (Exxon), които работят в изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Кипър, беше потвърдена готовността за ускоряване на използването на енергийните ресурси на страната.
Според кипърския президент значително развитие е започването на изследователска работа на морското дъно от „Шеврон“ през лятото за инсталиране на тръбопровод от находището „Афродита“ до Египет, както и перспективата за развитие на синергии за ускоряване на използването на природен газ от ИИЗ на Кипър, укрепвайки енергийната стратегия на Република Кипър.
Посещението на президента Христодулидис в Сан Франциско, особено в Силиконовата долина, подчерта големите перспективи за развитие на Кипър в областта на технологиите и изкуствения интелект, отбелязва още Летимбиотис.
По-конкретно чрез срещи с водещи компании – OpenAI, Amazon, Google, Nvidia, Oracle, Plug and Play и Tenstorrent – Христодулидис изтъкна възможностите, които Кипър предлага като технологичен център. Обявяването на намеренията на Tenstorrent и Plug and Play да работят в Кипър беше окуражаващ и незабавен резултат, който същевременно потвърждава привлекателността на иновационната и технологична екосистема на страната и перспективите за нейното по-нататъшно подобряване, казва кипърският правителствен говорител в изявлението си.
В същото време той отбелязва, че намерението на гигантски компании като NVIDIA и Amazon да проучат сътрудничеството с Кипър и да установят присъствие в страната демонстрира широчината и динамиката на технологичния сектор на Кипър, който вече допринася с 14% за БВП.
„Срещите на президента на републиката с кипърци от диаспората, които са известни по света, заемайки ръководни позиции в големи компании, главно в технологичния сектор, имаха особена стойност и значение, тъй като те изразиха готовността си да допринесат съществено за усилията за развитие на нашата родина, използвайки своя опит и мрежа от влияние“, добавя Летимбиотис.
Използването на човешките ресурси на диаспората, отбелязва той, „е стратегически стълб в националните усилия за превръщането на Кипър в модел на иновации и развитие“.
Правителственият говорител отбелязва, че „контактите на президента се преценяват като абсолютно успешни и ползотворни, потвърждаващи международното доверие в Република Кипър и положителния имидж, който тя има“. Той добавя, че „страната ни сега се представя като стабилен и надежден партньор в регион на сложни предизвикателства, способен да осигури сигурна, регулаторно зряла и икономически жизнеспособна среда за инвестиции“.
Стратегическата цел за превръщането на Кипър в център на иновациите и финансовите услуги е подсилена с осезаеми резултати, подчертава Летимбиотис.
Той казва още, че резултатите от контактите са част от по-широка рамка от реформи, надграждащи международния профил на Република Кипър и засилващи външната ориентация на икономиката. Само за две години, отбелязва говорителят, „прозрачността се увеличи, доверието беше установено, геополитическото присъствие на Кипър беше надградено и кипърската икономика беше подсилена. Кипър се променя, развива се и излъчва динамика. Нашият стабилен курс, опит, политическа воля и човешки капитал представляват най-добрата гаранция за бъдещето“.
Отчетеният инвестиционен интерес не е преходно явление, казва той, а резултат от методична и целенасочена работа.
„Кипър печели мястото, което заслужава на световната инвестиционна карта, и ползите от тази траектория са многобройни: създаване на качествени работни места, подобряване на иновациите, повишаване на конкурентоспособността и укрепване на устойчивостта на нашата икономика“, подчертава говорителят на правителството.
„Ние продължаваме с планирането, решителността и вярата в силните и неограничени възможности на нашата родина“, казва в изявлението си Летимбиотис.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
-
Обществопреди 1 седмица
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 1 седмица
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 7 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 7 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 6 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Спортпреди 6 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 6 дни
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов