Балкани
МИНА: Търговската камара на Черна гора обяви началото на игра с награди „Да купуваме наше“.

Търговската камара на Черна гора (PKCG) обяви началото на играта с награди „Да купуваме наше“, чиято цел е подкрепа за местните производители и повишаване на информираността на гражданите за важността на купуването на местни продукти, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
Играта ще се проведе в три кръга, които ще продължат до 1 юли.
„Право на участие имат всички граждани, които пазарувайки в който и да е магазин на дребно в Черна гора, имат поне три стоки, произведени в Черна гора, във касовата си бележка“, се казва в прессъобщение на Търговската камара на Черна гора.
От Камарата отбелязват, че значителният награден фонд е също начин за подкрепа на икономиката на Черна гора.
„Наградите във всеки кръг включват услуги на стойност 1000 евро в пет малки семейни хотела, 20 подаръчни пакета с местни продукти на стойност 200 евро всеки, 20 пакета с годишни семейни карти (четири карти на пакет) за националните паркове и 10 пакета с билети за кабинковия лифт Котор-Ловчен (четири билета на пакет)“, се казва в прессъобщението.
В трите кръга ще бъдат раздадени общо 165 награди.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
/ЕЩ/
Източник: БТА
Балкани
Илие Боложан: Митата, наложени от администрацията на Доналд Тръмп, ще имат отрицателен ефект върху румънската икономика

Митата, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, ще имат отрицателен ефект върху европейската икономика, включително върху румънската, заяви временният президент Илие Боложан на пресконференция, излъчвана на живо в Интернет.
“Трябва да бъдем честни с нашите граждани и да им кажем тези неща“, каза той и обеща заради тази прозрачност периодично да дава пресконференции и да отговаря на въпроси.
Илие Боложан коментира, че румънските компании и индустрии, които изнасят за САЩ, ще бъдат по-малко конкурентсоспобосни на тези пазари, а най-засегнати от митата ще са представителите от алуминиевия, фармацевтичния и стоманодобивния сектор.
“Германия е най-важният търговски партньор на Румъния. Една трета от износа на ЕС към САЩ идва от германската икономика. Със сигурност румънските компании, които са интегрирани в тези търговски вериги, ще бъдат засегнати, тяхната дейност ще бъде забавена, поръчките ще бъдат забавени”, обясни той и прогнозира, че чуждестранните инвестиции в Румъния ще намалеят, докато ситуацията се стабилизира.
“Мита върху мита означават инфлация и риск от икономическа рецесия. За разлика от други страни, където лека рецесия означава лек спад на икономиката, в Румъния, която е с големи дефицити, всяка форма на рецесия може да има много тежки последствия”, предупреди Боложан и допълни, че е трудно е да се предвидят последствията, а отговорите на някои държави ще усложнят нещата.
“Европейската комисия ще определи отговора на Европа. В тази сложна ситуация няма бързи решения. Ние ще продължим да подкрепяме преговорите, за да могат двата големи пазара – на ЕС и САЩ да намерят решения за продължаване на икономическите потоци”, допълни временният президент на Румъния.
По думите му сега е необходимо страната да увеличи капацитета за съхранение на енергия и да дебюрократизира икономиката.
Запитан какви са плановете за защита на румънската икономика през този период, Боложан отговори, че румънският политически свят има две решения, независимо кой ще е президент и кой премиер.
“Едното е да се направят планови реформи, така че предстоящият период след изборите да се превърне в период на възможности и да се използва правилно – да се дебюрократизира, да има индустриални политики. Вторият вариант е президент и премиер да влязат в конфликт, да не се правят тези реформи и е въпрос на време да се наложат нови данъци и мита. Всяко намаление на разходите влиза в сила едва след няколко месеца. Надявам се на рационални решения, това е стратегически въпрос за страната ни”, отбеляза временният президент на Румъния.
Източник: БТА
Балкани
Опозицията се опитва да възпрепятства разследването на корупция, заяви Ердоган

Турската опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) действа като маргинална организация, а не като партия, която води политика на демократична основа, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган на заседание днес на окръжните управители от неговата Партия на справедливостта и развитието, предаде държавната телевизия ТРТ Хабер.
„Вместо да действа отговорно, да действа със здрав разум и да помогне на съдебната власт да изпълни задълженията си, председателят на НРП предпочете да възпрепятства разследването на корупция, надхвърляща стотици милиарди турски лири“, заяви Ердоган.
Президентът визира разследването за корупция в Истанбулската голяма община, по което на 19 март бе арестуван кметът Екрем Имамоглу, а на 23 март съдът постанови постоянния му арест.
Задържането на Имамоглу предизвика масови протести в големите градове в Турция, на които се стигна и до сблъсъци с полицията и стотици задържани лица.
В изказването си днес Ердоган посочи още, че Йозгюр Йозел, лидерът на НРП – най-голямата опозиционна сила в страната, се е опитал „да прикрие кражбите на престъпните организации, установили се в Истанбул, като клевети държавни институции, които разкриха корупцията, като обвинява държавните служители, работещи в тези институции, и като размахва пръст на представителите на съдебната власт“.
Според президента водените разследвания и действията на съдебната власт са „най-конкретното доказателство, че в Турция вече господства върховенството на закона, а не правото на силния“.
„Ръководството на HPП също осъзнава, че има огромна корупция, която не може да прикрие с викове. Те много добре знаят, че оповестеното досега е само върхът на айсберга“, каза още Ердоган.
Източник: БТА
Балкани
Турция отлага забраната за износ на лимони, която трябваше да влезе в сила от днес

Турция отстъпи от решението си да спре временно от днес износа на лимони – мярка, която предизвика опасения сред производителите в страната, съобщи в. „Джумхурийет“.
Министерството на търговията обяви, че ще отложи до 15 май забраната.
За въведената мярка съобщи по-рано Министерството на земеделието и горите, като обясни, че тя се налага заради студеното време, засягащо регионите в страната, където се отглеждат цитрусовите плодове, като целта е да се предотврати спекулиране с цените на продукта.
След това решение на дневен ред излязоха опасения, че производителите може да се окажат в затруднено положение, посочва „Джумхурийет“.
Мустафа Кара, кметът на турския град Ердемли, главен производител на лимони в страната, съобщи, че делегация, в която е участвал и той, се е срещнала днес с министъра на търговията Йомер Болат и е предала от името на местните производители искането си за отмяна на решението за забрана на износа на лимони.
Министърът уточни, че временното ограничение върху износа на лимони е отменено засега, но „през следващия период развитието на цените на вътрешния пазар ще се следи внимателно и решително и проверките ще продължат“.
/СГ/
Източник: БТА
-
Обществопреди 6 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 5 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 4 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 4 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 4 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 4 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Здравепреди 1 седмица
Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена