Икономика
Митата могат да доведат до свиване на световната търговия със стоки с 1 процент, предупреди ръководителката на СТО.

Митата, обявени от САЩ, на 2 април, наред с оповестените в началото на 2025 г., могат да доведат до цялостно свиване на световната търговия със стоки с около 1 процент тази година. Това предупреди днес ръководителката на Световната търговска организация (СТО) Нгози Оконджо-Ивеала, цитирана от Ройтерс.
Организацията следи отблизо и анализира мерките, обявени от САЩ, посочи Оконджо-Ивеала.
По-рано бе съобщено, че тя е уведомила в писмо страните членки на организацията, че СТО е получила много въпроси относно въздействието на митата върху търговията и ще отговори на техните въпроси.
„Много от вас се свързаха с нас във връзка със съобщението на САЩ за митата, като поискаха от Секретариата да предостави икономически анализ за въздействието на тези мита и всички потенциални отражения върху вашата търговия“, пише генералният директор на СТО в писмото до представителите на страните членки с дата от 3 април.
„Тъй като сме организация, чиято динамика се определя от членовете й, Секретариатът ще отговаря на вашите въпроси“, отбелязва Оконджо-Ивеала, предлагайки също така страните да обсъждат тези въпроси помежду си.
Наблюдатели посочват, че решимостта на САЩ да заложат на митата рискува да измести на заден план дейността на базираната в Женева организация и нейния мандат за свободна търговия.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Великденските козунаци в Сливен струват между 6 и 10 лева

Великденските козунаци в Сливен струват между 6 и 10 лева, показа репортерска проверка на БТА.
В търговските вериги могат да се купят пакетирани козунаци на цена около 4 лева. Около 6 лева са плетените козунаци с различен пълнеж. В пекарните в града чист козунак от 500 гр. струва между 6,00 и 8,00 лв. В зависимост от пълнежа – с локум, шоколад, стафиди, бадеми, цената може да достигне от 6,80 до 10 лева. Предлагат се още козуначени рула с мармалад, шоколад, както и козуначени кифлички. За улеснение от пекарните предлагат на клиентите си да направят поръчка дни преди празника, като някои работят само по заявка.
Много домакини имат намерение да замесят домашни козунаци, като част от тях ще бъдат с квас. Други ще заложат на по-лесен вариант – ще използват козуначено тесто за кифлички с различен пълнеж. Козуначеното тесто може да се намери за цена от 4 до 5 лева за килограм.
Кора с 30 броя яйца се предлага в зависимост от големината на яйцата на цена между 8,99 и 9,99 лева. Дванадесет лева е цената за същата бройка, но за домашни яйца в сливенското село Блатец. Десет яйца могат да бъдат закупени за 3,49 лева. Между 35 и 45 ст. струват яйцата на бройка. Големите търговски вериги за поредна година предлагат боядисани яйца за цена от 6,99 лева.
Репортерска проверка в търговската мрежа сочи, че в големите вериги агнешко предна четвъртина се предлага за 27,99 лв./кг., а агнешките котлети – за 34,99 лв. за килограм. Агнешкото от стопанства в сливенските село може да се закупи за около 20 лева живо тегло.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Правителството на Великобритания иззе контрола над последния голям стоманодобивен завод в страната от китайския собственик „Цзингуе“

Китай вече не е добре дошъл в стоманодобивния сектор на Великобритания, заяви британският министър на бизнеса Джонатан Рейнолдс, след като вчера правителството прокара извънредно законодателство, чрез което да поеме контрола над стоманодобивното предприятие „Бритиш стийл“ (British Steel) от китайския му собственик „Цзингуе“ (Jingye Group), предаде Ройтерс.
Правителството на Великобритания пое ефективния контрол над последния голям стоманодобивен завод в страната от китайската група със спешни мерки, одобрени от парламента на извънредна сесия.
Премиерът Киър Стармър свика извънредно парламентарно заседание вчера – едва шестото подобно от Втората световна война насам, за да прокара законопроект, чиято основна цел е да попречи на „Цзингуе“, да затвори двете огромни доменни пещи в завода в Скънторп, Северна Англия, уточнява Асошиейтед прес.
Законопроектът, който беше обсъждан в продължение на няколко часа и вече е закон, след като беше одобрен от крал Чарлз Трети, дава на Рейнолдс правомощия да ръководи управителния съвет и персонала на компанията, за да гарантира, че 3000-те работници ще продължат да получават заплати, и да поръчва суровините, необходими за поддържане работата на доменните пещи.
По думите на министъра правителството не е имало друг избор, след като китайската група е отказала да приеме правилетствена помощ от близо 500 млн. бр. лири (654 млн. д.), чрез която да се предотврати непоправимо увреждане на съоръженията.
„Цзингуе“ твърди, че заводът в Скънторп губи 700 000 бр. лири (910 000 щ. д.) дневно заради трудните пазарни условия и увеличените екологични разходи. Неотдавнашното решение на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи 25-тови мита върху вносната стомана също се е отразило тежко на предприятието.
След като Камарата на общините прие законопроекта, премиерът пристигна, за да се срещне с работниците в Скънторп, където се произвежда стомана от 150 години.
Стармър бе подложен на натиск да действа след неотдавнашното решение на „Цзингуе“ да отмени поръчките за железни пелети, използвани в доменните пещи. Без тях и без други суровини пещите вероятно щяха да бъдат затворени завинаги, вероятно в рамките на няколко дни, тъй като след като веднъж изстинат, е изключително трудно и скъпо да бъдат пуснати отново.
Това би означавало, че Обединеното кралство, което в края на 19 в. е световната сила в производството на стомана, би станало единствената страна от Г-7 без капацитет за производство на собствена стомана „от нулата“, а не от рециклирани материали, за което се използват по-екологични електродъгови, а не доменни пещи. Това би имало тежки последици за отрасли като строителството, отбраната и железопътния транспорт и би направило страната зависима от чуждестранни източници на т.нар. първична стомана.
Остава неясно каква роля във всекиднешното управление на завода ще има „Цзингуе“, която е собственик на „Бритиш стийл“ от 2020 година.
Източник: БТА
Икономика
Великобритания няма да отслаби стандартите си за безопасност на храните заради евентуална сделка със САЩ, заяви британски министър

Великобритания няма да отслаби стандартите си за безопасност на храните като част от евентуална сделка за осигуряване на по-ниски мита за износа към САЩ. Това заяви днес министърът на бизнеса Джонатан Рейнолдс, цитиран от Ройтерс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи мита от 10 процента върху повечето на британски стоки, внасяни в САЩ, и по-високи, 25-процентови ставки върху вноса на автомобили, стомана и алуминий.
Въпреки че митата, наложени на Великобритания, са сред най-ниските, обявени от Вашингтон, и отразяват като цяло балансираните търговските потоци между двете страни, Рейнолдс определи търговските бариери като „разочароващи“.
Миналата седмица министърът на финансите Рейчъл Рийвс заяви, че възнамерява да се срещне с американския си колега Скот Бесънт „в скоро време“.
Опитите за сключване на двустранна търговска сделка по време на първия президентски мандат на Тръмп (2017-21 г.) се сблъскаха с опозицията на тогавашното правителство на Консервативната партия във Великобритания заради очаквани мерки за понижаване на стандартите за хуманно отношение към животните и околната среда.
Обичайни американски и канадски практики, като измиване на сурово пилешкото месо в хлорирни разтвори или даване на хормони на растежа на говеда, са забранени във Великобритания и Европейския съюз.
Все пак части от американската хранителна промишленост отговарят на британските стандарти, каза Рейнолдс, намеквайки за възможна тема за преговори.
Британският министър на културата миналата седмица изключи всякакви промени на новия Закон за онлайн безопасност, по който могат да се налагат глоби на големи, предимно американски, технологични компании, равняващи се на до 10 процента от глобалния им оборот, ако те не модерират съдържанието според изискванията на британските регулатори.
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 1 седмица
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 1 седмица
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов
-
Икономикапреди 1 седмица
Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов
-
Икономикапреди 1 седмица
Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Икономикапреди 1 седмица
Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ