България
Над 30 представители на институции и експерти се включиха в събитие в Шумен, посветено на модела „Зона ЗаКрила“

Над 30 представители на прокуратурата, съда, МВР, социални структури, експерти и директори на отдели „Закрила на детето“, УНИЦЕФ и др. организации се включиха в „Работилница за междуинституционално взаимодействие при работа с деца, жертви на престъпления и насилие“, посветено на модела „Зона ЗаКрила“ и взаимодействието между институциите, съобщиха от пресцентъра на Община Шумен.
„В лицето на Община Шумен социалните структури и правоохранителните органи имате партньор в борбата с насилието и престъпленията срещу деца. Винаги можете да разчитате на нашата подкрепа и на съвместни действия в предотвратяването на рисковете от посегателства и престъпления срещу децата“, каза в словото си при откриването на форум „Зона ЗаКрила“ в Шумен кметът на общината проф. Христо Христов, се посочва в съобщението.
Земестник-кметът по социална политика и здравеопазване на д-р Светослава Хайнова посочи, че е имала късмета да работи с проф. Нели Петрова-Димитрова, която от години се е посветила на борбата срещу насилието над деца и правата на детето, допълниха от общинския пресцентър.
В дискусията директорът на Областната дирекция на МВР – Шумен старши комисар Георги Гендов е подчертал, че в национален мащаб има ръст на сигналите за домашно насилие над деца, но в Шумен няма такава тенденция, като добави, че с Община Шумен и местните институции полицията в града има отлично взаимодействие.
Моделът „Зона ЗаКрила“ цели да изгради връзка между МВР, съдебните органи и системата на социалната защита на деца. Целта ни е да се избегнат многократни разпити на пострадалите деца, на малките свидетели и страдащи от домашно насилие, за да не се подлагат те на повече травми, посочила проф. Нели Петрова-Димитрова.
Акцент в дискусията се постави върху европейските практики за изграждане на комплексни центрове за подкрепа на детето, които са от типа „всичко под един покрив“. В тях се провеждат всички дейност – предварително разследване, медицински прегледи, разпити, психологическа помощ, полицейски мерки, социална закрила, както е това и в подобните в САЩ детски центрове за застъпничество. Така се обхваща целият процес – от момента на сигнализиране за насилие срещу детето до извеждането му от зоната на риск и опасност. В Шумен това ниво на координация вече е постигнато благодарение на чудесната комуникация помежду ни като органи, власти и неправителствения сектор, посочила още проф. Петрова-Димитрова.
Общността е ключова в този процес, за да се оказва бърза и ефективна подкрепа на детето, в това число и в така наречените сини стаи за разпити на децата, жертви на насилие или децата, станали свидетели на насилие и престъпление, посочиха експерти. Те допълниха, че бързото и щадящо взаимодействие между експертите от всички системи – правосъдна, административна, полицейска, социална, здравна и психологическа, е в основата на така нареченото дружелюбно правосъдие, се допълва в съобщението.
Както БТА съобщи, моделът за закрила и възстановяване на деца, жертви на насилие „Барнахаус“, опитът с него в България и прилагането му на територията на община Шумен представиха на национална кръгла маса в Шумен на 15 май 2024 г. Темата на събитието беше „Зона ЗаКрила – високоспециализирана услуга на областно ниво в съответствие с новото законодателство“.
БТА припомня, че нова високоспециализирана услуга – „Зона Закрила плюс“, за подкрепа на деца, жертви на насилие и престъпления, както и за деца, извършители на престъпления, ще бъде предоставяна във Видин. Пилотният проект, който ще се реализира и в София и Шумен, беше представен на 20 март на междуинституционална среща в Комплекса за социални услуги за деца и семейства във Видин.
Източник: БТА
България
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще награди победителите във великденския детски фестивал в Босилеград

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще награди днес (21 април) победителите в 32-рия детски великденски фестивал в Босилеград, Сърбия, съобщиха от пресцентъра на Народното събрание.
Наталия Киселова ще разгледа фотоизложбата „Босилеград преди и сега“, която е представена в Културния дом в Босилеград. Мотивите и пейзажите на фотографиите са от Босилеград и няколко местни села. Една част от експозицията показва и традиционната босилеградска носия. Фотосите са направени от българските фотографи Асен Великов, Вихрен Георгиев и Владислав Чанев, по време на първия фотопленер в Босилеград, състоял се през лятото на 2023 г.
Председателят на Народното събрание ще поздрави участниците във великденския фестивал и ще наблюдава финалите в борбите с великденски яйца. Тя ще се срещне с председателя на Културно-информационния център „Босилеград“ Иван Николов.
По-късно Наталия Киселова ще посети в село Извор първото килийно училище в Босилеградско. Тя ще разгледа и построената там през 1833-1835 г. църква „Св. Троица“, която е една от най-красивите черкви в Западните покрайнини.
От 15:00 ч. председателят на Народното събрание ще даде пресконференция в пресклуба на БТА в Босилеград.
/ТТ/
Източник: БТА
България
В понеделник в тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на магистрала „Хемус“ ще има две ленти за движение към София

Движението в района на тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на автомагистрала (АМ) „Хемус“ е променено, за да се улесни пътуването при очаквания интензивен трафик в почивните дни за Великден, съобщава Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
В понеделник от 10:00 до 21:00 часа, когато след празничните почивни дни трафикът към столицата се очаква да бъде интензивен, в двата тунела ще има две ленти за движение в посока София за леките автомобили и тежкотоварните камиони над 12 тона.
Временно ще бъдат въведени ограничения и обходни маршрути за пътуващите в посока Варна. Трафикът на тежкотоварните камиони над 12 т ще бъде временно ограничен. Превозните средства ще се отклоняват при изхода на София по път I-1 София – Ботевград, при магазин „Джъмбо“, до пътен възел „Яна“, където ще изчакват на място. Пътуващите леки автомобили за Варна ще преминават по обходен маршрут от пътен възел „Витинска река“ при 30-ти км., по пътя София – Ботевград и при 47-ми км при пътен възел „Ботевград“ ще продължат по АМ „Хемус“. От пътен възел „Правец“ при 52-ри км. ще се отклоняват отново по път I-3 и ще се връщат на магистралата при пътен възел „Осиковска Лакавица“ при 60-и км., информират от АПИ.
Тежкотоварните камиони над 12 т, превозващи опасни товари, живи животни, бързо развалящи се хранителни продукти, товари на температурен режим и специализирани екарисажни камиони няма да бъдат спирани. Те ще се движат съгласно организацията на движение за леките коли във всички дни.
По преценка на МВР и Областно пътно управление (ОПУ)-София могат да се предприемат допълнителни действия за улесняване на движението и повишаване на пропускливостта на автомобилите, информират още от АПИ.
На 17 април АПИ обяви промяна на организацията на движение при тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на АМ „Хемус“ за Великден.
В четвъртък беше въведено реверсивно движение, като бяха осигурени две ленти в посока Кулата и една лента в посока София за облекчаване на пътуващите в посока границата с Гърция.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Еднодневна кампания за събиране на излезли от употреба електроуреди организира Община Костинброд за Световния ден на Земята на 22 април

Еднодневна кампания за събиране на излезли от употреба електроуреди организира Община Костинброд по повод 22 април – Световния ден на Земята. Това съобщава общинската администрация в официалния си сайт.
На 22 април между 09:00 и 18:00 часа жителите на Община Костинброд могат да предадат излезлите от употреба домакински електроуреди на площад „Тодор Спасов“ в Първи район.
В рамките на кампанията ще се събират излезли от употреба електроуреди като готварски и микровълнови печки, ютии, бойлери, перални, кафемашини, телевизори, прахосмукачки, тостери, фритюрници, везни, компютри, лаптопи, телефони, таблети и др., информират от Община Костинброд.
Предадените безвъзмездно стари електроуреди ще се използват за последващо оползотворяване и рециклиране.
Денят на Земята е честван за първи път в САЩ на 22 април 1970 г., по данни на отдел „Справочна“ на БТА. Темата на деня за 2025 г. е „Нашата сила, нашата планета“, като акцентът е върху ролята на възобновяемата енергия.
/ТТ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Политикапреди 1 седмица
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 1 седмица
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести