Балкани
Управляващата партия в Косово, която спечели най-голяма подкрепа на парламентарните избори, започна преговори за съставяне на правителство

Управляващата партия в Косово – Движение „Самоопределение“, която спечели най-голяма подкрепа на парламентарните избори на 9 февруари, започна преговори за съставяне на правителство, съобщиха косовските медии.
Лявата националистическа партия, чийто лидер е настоящият премиер на Косово Албин Курти, получи 42,3 процента от гласовете или 48 места в 120-местния парламент на Косово, според удостоверените от Централната избирателна комисия (ЦИК) на Косово резултати. За мнозинство в парламента на страната са необходими 61 депутати, като според резултатите от парламентарния вот нито една партия не разполага с нужната подкрепа, за да управлява самостоятелно.
Косовският премиер информира чрез публикация в социалните мрежи снощи, че след удостоверяването на резултатите от ЦИК и съгласно срока по конституция партията му е започнала политически консултации за съставяне на ново правителство.
Курти написа, че в рамките на вчерашния ден е провел консултации с няколко от партиите на малцинствата в Косово. Той спомена лидера на Нова демократическа партия (НДП/Nova Demokratska Stranka, NDS) Емилия Реджепи от малцинството на бошняците, председателя на гражданската инициатива „За свобода, справедливост и оцеляване“ (GI SPO) Ненад Рашич от сръбската общност в Косово и лидера на Нова демократическа инициатива на Косово (НДИК/IRDK) Елберт Красничи от малцинството на ашкалиите.
Курти допълни, че е имал тясно и ползотворно сътрудничество с тях тримата през последните четири години в рамките на досегашното косовско правителство. Той написа, че им е благодарил по време на срещите за работата, отдадеността и ангажимента им.
Във второто правителство на Албин Курти (2021-2025 г.) Емилия Реджепи беше вицепремиер, Ненад Рашич – министър на общностите и завръщането, а Елберт Красничи – министър на местното самоуправление.
„Ще задълбочим и продължим заедно сътрудничеството си и през следващите четири години за повече добри и успешни дела в полза на всички граждани в страната“, написа в публикацията си Курти.
Според публикация на ЦИК с разпределението на местата в парламента партиите на Емилия Реджепи, Ненад Рашич и Елберт Красничи получават по 1 място в парламента.
Днес Курти проведе срещи също с Дуда Бале от бошнячкия Социалдемократически съюз (СДС/Socijaldemokratska Unija, SDU) и Ветон Бериша от Либералната партия на египтяните (ЛПЕ/PLE), информира вестник „Коха диторе“.
Двамата заявиха след срещите си с настоящия премиер на Косово, че не са потвърдили, че ще го подкрепят за трети мандат, пише вестникът. По техни думи Курти не е потвърдил дали ще изпълни исканията им, свързани с общностите, които двамата представляват – бошнячката и тази на египтяните в Косово.
Бале и Бериша оставиха отворена възможността за договаряне с Курти на нови срещи преди учредителното заседание на косовския парламент, което ще бъде на 15 април. Те са провели срещи и с опозицията, пред която са представили същите искания, отбелязва изданието.
Исканията на Бале са създаване на бошнячка община, образователна реформа и равнопоставеност на партиите с по 1 депутат с всички други партии в парламента.
Според резултатите от преброяването в Косово, проведено през 2024 г., които не включват живеещите в диаспора косовски граждани, бошняците са 1,69 процента от населението на страната, което е 1 602 515 души.
Поставените от Ветон Бериша искания са инвестиции в инфраструктурата, свързани с общността на египтяните, в образованието, но и по отношение на законите в страната, тъй по думите му като общността е изправена пред дискриминация.
Косовският премиер е провел срещи днес и с представителя на бошнячката коалиция „Вакат“ (Vakat) Расим Демири, който получава депутатско място в новия парламент, пише още „Коха диторе“. Демири заяви, че си е сътрудничил с Курти и през предните два мандата, като е изразил надежда да си сътрудничат и за в бъдеще.
Избраният за депутат от „Вакат“ е обсъдил с Курти неща, които са важни за бошнячката общност, сред които е създаването на бошнячка община Речан (Речан е селище в Югозападно Косово – бел. ред.). Демири обаче отрече създаването на такава община да представлява условие за подкрепата към Курти за следващ мандат.
Курти се срещна днес също и с лидера на Обединена ромска партия на Косово (ОРПК/PREBK) Алберт Киноли. Председателят на партията на ромите заяви, че няма червени линии към никой политически субект, но според него резултатът от изборите трябва да се уважава и затова днес се е срещнал с Курти.
Киноли каза, че е в интерес на всички страната да сформира новите си институции след изборите възможно най-скоро и допълни, че партията му ще даде своя принос към това Движение „Самоопределение“ да има необходимия брой депутати.
Според информация на „Коха диторе“ Курти е получил потвърждение вчера за подкрепа и от Фикрим Дамка, лидер на Демократическа партия на турците в Косово (ДПТК/KDTP).
Според публикуваната от ЦИК графика за парламентарните групи след изборите на 9 февруари СДС, ЛПЕ, коалиция „Вакат“ и ОРПК също са спечелили всяка по 1 място, докато ДПТК разполага с 2 места.
Източник: БТА
Балкани
АНА-МПА: „Стандард енд Пуърс“ повишава кредитния рейтинг на Гърция до BBB със стабилна перспектива

Международната рейтингова агенция „Стандард енд Пуърс“ (Standard & Poor’s) повиши кредитния рейтинг на Гърция от BBB- на BBB в петък, със стабилна перспектива от положителна, съобщи за БТА гръцката новинарска агенция АНА-МПА.
„Стандард енд Пуърс“за първи път възстанови кредитния рейтинг на Гърция като инвестиционен през октомври 2023 г. и преразгледа перспективата на страната на положителна през април 2024 г. Сега тя е третата от петте рейтингови агенции, признати от Европейската централна банка, след Scope и DBRS, които повишиха рейтинга на Гърция в рамките на инвестиционния клас.
Рейтинговата агенция отбеляза, че повишава рейтинга на Гърция поради нейната „непоколебима фискална дисциплина“ и заяви, че усилията за подобряване на спазването на данъчното законодателство, съчетани с устойчивия икономически растеж, ще позволят на Гърция да продължи да преизпълнява фискалните си цели.
Реакции
Вицепремиерът и бивш министър на финансите Костис Хадзидакис приветства повишаването, казвайки: „За мен лично е особено важно, че S&P подчерта фискалната предпазливост, която определя политиката на правителството, както и признанието за систематичните усилия през последните години за ограничаване на укриването на данъци.“
По-нататъшното повишаване на рейтинга на гръцката икономика в рамките на инвестиционния рейтинг от „Стандард енд Пуърс“, особено във време на глобални сътресения и несигурност, „е още едно доказателство за доверието на международната инвестиционна общност в икономическата политика на правителството“, добави той.
Министърът на националната икономика и финанси Кириакос Пиеракакис отбеляза, че „Гърция динамично се връща към действие, преодолявайки още една стъпка в инвестиционния рейтинг“. Прогнозата на рейтинговата агенция за гръцката икономика „оправдава избора на правителството и доверието на гражданите, които прегърнаха нашето убеждение, че фискалната стабилност осигурява единствения безопасен изход от многогодишната икономическа криза“.
Заместник-министърът на финансите Никос Папатанасис отбеляза, че международното признание на измеримата възвръщаемост на икономическата политика ще ускори реформите, за които обществото призовава и Гърция се нуждае, за да има повече инвестиции и работни места.
(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
Балкани
Многолюден митинг в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул се състоя в турския град Йозгат

Хиляди се стекоха днес на митинг в град Йозгат, Централна Турция, който бе организиран от основната опозиционна сила в Турция, Народнорепубликанската партия (НРП), в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, съобщи вестник „Оксижен“.
Днес се навършва един месец от задържането на Имамоглу и на други кметове. На 23 март съдът постанови на Имамоглу мярка постоянен арест по обвинения в корупция в Истанбулската голяма община. Арестът на Имамоглу предизвика масови протести в големите градове в Турция, на които се стигна и до сблъсъци с полицията и стотици задържани лица. Имамоглу беше официално номиниран за кандидат за президент на НРП, след като беше задържан. Президентските избори трябва да се проведат през 2028 г., но може да се състоят по-рано, а лишаването от свобода на Имамоглу е широко разглеждано като политически мотивирано, въпреки че правителството настоява, че турското правосъдие е независимо и без политическо влияние, отбелязва АП.
Митингът в град Йозгат е вторият от поредицата, които лидерът на НРП Йозгюр Йозел обяви, че ще провежда всеки уикенд в различни окръзи в Турция с призив за освобождаване на Имамоглу под наслов „Народът отстоява волята си“. Първият протест се проведе миналата седмица в черноморския град Самсун. Също така всяка сряда се провеждат протести в различен район на Истанбул.
Митингът в Йозгат е и в подкрепа на местните фермери, които по-рано организираха протест срещу ареста на кмета на Истанбул, съобщи опозиционната телевизия Сьозджю. Според медията площадът в Йозгат, където се провежда митингът е почернял от хора със знамена и постери на Имамоглу, плакати с призиви за освобождаването на опозиционния кандидата за президент Имамоглу и предсрочни избори. Подчертава се, че на митинга присъстват хора от различни политически сили.
Йозел пристигна на протеста с трактор, следван от конвой земеделци с трактори и заедно пропътуваха разстоянието от близо 6 км до мястото на митинга, отбелязва Сьозджю.
На митинга бе прочетено писмо от арестувания Имамоглу, в което се казва: ”Милиони наши граждани в цяла Анадола предупреждават правителството, канейки го на правилния път – богатите, бедните, десните, левите, средната класа, всички молят правителството за едно и също нещо. Слушайте нацията, показвайте уважение към народа, не стъпквайте демокрацията. Не накърнявайте доверието в държавата и закона”.
В речта си Йозел заяви, че митингът е един от най-многолюдните в историята на Йозгат, посочи порталът Медиаскоп.
„Видях, че някои хора гледат отвисоко, с арогантност, и виждат селяните на Йозгат като мравки и се опитват да ги смажат. Предупреждавам правителството оттук: Няма да ви позволим да смажете онези фермери, които са трудолюбиви като мравки. Мравката има брат и това е Народнорепубликанската партия“.
По думите на Йозел арестът на Имамоглу и последвалите несправедливости са причинили икономически щети.
Град Йозгат, чието население е около 500 000 души, e център на едноименния окръг с основен поминък земеделие.
До 2024 г. Йозгат бе крепост на националистическата Партия на националистическото действие на Девлет Бахчели, който е съюзник на Ердоган, но на местните избори с изненадваща разлика от близо 7 на сто спечели проислямистката Партия на новото благоденствие, която премина в опозиция.
Същевременно в Истанбул голяма група студенти са се събрали на площада Беязъд пред Истанбулския университет за провеждане на шествие до площад Сарачхане в подкрепа на митинга в Йозгат. В района има засилено полицейско присъствие, съобщиха турските медии.
Валийството в Истанбул разпореди днес от 15 часа до второ нареждане да бъдат временно затворени метростанциите в центъра на Истанбул – Таксим, Шишхане и Кабаташ.
Основната опозиционна НРП организира шествие в подкрепа на Палестина днес от 19:00 часа, което бе забранено от властите в града, информира изданието „Джумхуриет“.
Източник: БТА
Балкани
Босненският сръбски лидер Милорад Додик каза, че е имало британски план за неговото ликвидиране

Президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик каза, че Великобритания е изпратила военна част в Босна и Херцеговина с цел той да бъде ликвидиран.
„Трима президенти на европейски страни и един премиер ми казаха, че в Босна и Херцеговина е прехвърлена британска част от 40 войници със заповед, не да ме арестуват, а да ме ликвидират с извинението „оказа съпротива“. Очевидно по мафиотския принцип – има човек има проблем, няма човек – няма проблем,“ каза Додик в интервю за сръбския вестник „Вечерне новости“.
Според Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата война (1992-1995 година) в Босна, страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят предимно босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, а двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.
През февруари съдът на Босна и Херцеговина осъди на първа инстанция проруски настроения Милорад Додик на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност заради неспазване на решенията на върховния представител на международната общност в Босна. Освен това държавният съд на Босна и Херцеговина издаде заповед за арест на Додик, на премиера на Република Сръбска Радован Вишкович и председателя на парламента Ненад Стевандич, след като те не се отзоваха на две призовки за разпит. Тримата са заподозрени в подкопаване на конституционния ред на Босна с политиката, която водят, след като парламентът на Република Сръбска прие, а Додик подписа указ за приемане на законите, които забраняват дейността в Република Сръбска на съдебната система и полиция на Босна и Херцеговина.
По-рано тази седмица съдът на Босна и Херцеговина изпрати искане до Интерпол за преразглеждане на решението на организацията да не издава международна заповед за ареста на Додик, след като в началото на месеца Интерпол отхвърли такова искане.
„Чужденци са ми предлагали да се оттегля. Онези от Брюксел. Няма да гледат този филм. Няма да се отдръпна, даже и ако НАТО дойде да ме арестува,“ заяви пред „Вечерне новости“ Додик.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 1 седмица
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 1 седмица
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести