Балкани
Милорад Додик се завърна безпрепятствено от Москва; Интерпол отхвърли искането на босненската прокуратура за международна заповед за арест

Лидерът на босненските сърби Милорад Додик се завърна вчера безпрепятствено от Москва в столицата на Република Сръбска Баня Лука, въпреки заповедта за неговия арест, издадена от босненски съд, предаде хърватският сайт „Индекс“.
Додик беше на тридневно посещение в Москва, където се срещна с руския президент Владимир Путин и обяви, че ще бъде там и на 9 май за честванията по случай 80-ата годишнина от „победата над фашизма“.
В интервю за обществената телевизия на Република Сръбска РТРС Додик каза, че Интерпол е оттеглил искането на съда на Босна и Херцеговина за издаване на международна заповед за арест срещу него.
„Ето ме“, каза в ефира на телевизията триумфално Додик, който има статут на беглец от правосъдието в Босна, тъй като за него е издадена вътрешна заповед за арест и е наредено да бъде задържан за един месец, след като отказа да се отзове на призовка от босненската прокуратура за разпит като част от разследване за погазването на конституционния ред в страната.
На 26 февруари Милорад Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност Кристиан Шмит. На следващия ден в отговор на това парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията ѝ. На 17 март съдът на Босна и Херцеговина изададе заповед за арест на Додик и още двама представители на парламента на Република Сръбска.
Както припомня босненската редакция на „Ен1“, освен Додик, заповед за арест е издадена и за Ненад Стевандич, председател на Народното събрание на Република Сръбска, и Радован Вишкович, министър-председател на Република Сръбска, които са заподозрени, че атакуват конституционния ред на Босна и Херцеговина. Все още се чака решението на Интерпол за червената бюлетина за Додик и Стевандич, които влизаха и излизаха безпрепятствено от Босна в седмиците след заповедта за арест. Стевандич беше в Белград и след това се върна в Баня Лука, а Додик беше в Белград и Израел, преди да отпътува за Москва.
Граничната полиция на Босна и Херцеговина все още разследва как той е напуснал страната, без да бъде забелязан на границата или да се направи опит да бъде арестуван.
Междувременно съдът на Босна и Херцеговина поиска от Интерпол да го включи в списъка си с издирвани лица, но организацита отхвърли искането на Сараево, уточняват от „Индекс“. Според наличната информация Интерпол е решил така, като се е позовал на член 3 от своя устав, който забранява намеса в случаи, които имат „политическа, военна, религиозна или расова основа“.
„Формално това е правилното решение. Очаквах го, с известна резерва, разбира се. Ако има някаква справедливост в света, не може да бъде иначе“, каза Додик и благодари на страните и лидерите, които, както той твърди, са се включили в неговия случай – споменавайки унгарския премиер Виктор Орбан, както и Сърбия, Черна гора, Русия и др.
На въпрос как преминава държавната граница въпреки действаща заповед, той отговори, че е пътувал с кола и никой не го е спрял, добавяйки, че скоро отново планира да пътува извън границите на Босна и Херцеговина.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
Източник: БТА
Балкани
Турция частично забрани плановите операции за цезарово сечение

Турското правителство наложи забрана на плановите операции за цезарово сечение в частните медицински центрове, съобщи ДПА.
Решението, публикувано в турския Държавен вестник, беше посрещнато гневно от мнозина в цялата страна. Първите протести срещу новата регулация са планирани за тази вечер в Истанбул и в Анкара.
Министерството на здравеопазването в консервативното правителство на президента Реджеп Тайип Ердоган започна кампания срещу цезаровото сечение преди няколко месеца. Според плана му намаляването на ражданията с цезарово сечение има за цел да „насърчи естествените раждания и да задържи нарастването на населението на устойчиво равнище“.
Ердоган обяви 2025 г. за Година на семейството, в която е поставена цел за увеличаване на раждаемостта.
Докато жените могат да забременеят сравнително бързо след естествено раждане, след цезарово сечение се препоръчва по-дълъг период за възстановяване.
Д-р Айсегюл Атеш Тарла, член на централния комитет на Турската медицинска асоциация, каза, че правителството се опитва да подтикне с всички сили нарастването на населението и с тази цел оказва силен натиск върху жените. Тя каза, че решението създава впечатлението, че жените избират цезарово сечение лекомислено.
Частните медицински центрове са малки клиники, разпространени в цяла Турция, но преди всичко в големите градове.
/ПК/
Източник: БТА
Балкани
Известен гръцки кларинетист изгуби два от пръстите си след злополука с пиратка

Известният гръцки музикант и виртуоз на кларинета Арис Мугопетрос е изгубил два пръста след инцидент, при който пиратка е избухнала в ръцете му, съобщи гръцката държавна телевизия ЕРТ.
Злополуката се е случила в ранните часове днес по време на традиционно празненство в селището Трипотама в област Ахая.
Взривът е станал при неизяснени засега обстоятелства. Музикантът е бил откаран в болница, където лекарите са преценили, че се налага ампутацията на два от пръстите на едната му ръка.
/ПК/
Източник: БТА
Балкани
Турската полиция иззе лекарства за над 400 милиона лири при специализирана операция в Истанбул

Турската полиция е иззела нелегално внесени лекарства с обща стойност над 400 милиона турски лири (10,48 милиона долара) при специализирана операция в Истанбул, предаде Хабертюрк.
В рамките на операцията полицията е проверила два адреса в истанбулските квартали Фатих и Юмрание, като е иззела общо 256 360 броя нелегално внесени лекарства, предназначени за лекуване на диабет, рак, епилепсия и други болести, предаде Хабертюрк.
В рамките на операцията са задържани общо трима души, като двама от тях са арестувани, а на един е наложена мярка съдебен контрол.
/ПК/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Балканипреди 5 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях
-
Святпреди 1 седмица
Преговорите между САЩ и Иран вървят доста добре, каза Тръмп
-
Спортпреди 1 седмица
Стефани Стоева и Габриела Стоева спечелиха четвърта европейска титла на двойки жени в кариерата си
-
Святпреди 1 седмица
Тръмп заяви, че преговорите за спиране на войната между Русия и Украйна вървят добре
-
Балканипреди 5 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО