Общество
София празнува рожден ден като столица
Снимка Столична община
София празнува днес рожден ден като столица.
Градът е обявена за столица на 22 март 1879 г. (по нов стил на 3 април 1879 г.) след единодушно гласуване в Учредителното събрание, свикано в Търново.
Предложението е на проф. Марин Дринов, който изтъква преимуществото на София пред Велико Търново в политическо, географско и военно отношение като важно кръстовище в пътната мрежа на България и на земите извън от нея.
София става столица на обединена България след Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
На 29 март 1900 г. Софийското градско общинско управление приема проекта на художника Харалампи Тачев за герб на София. Той е създаден по повод участието на България в Световното изложение в Париж.
На 24 април същата година с указ 115 на княз Фердинанд гербът е утвърден, а през 1911 г. е добавен девизът на столицата „Расте, но не старее“.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Облачно време и силен вятър, на отделни места – сняг

Днес вятърът от северозапад отново ще се усили – до умерен, а след обяд в Дунавската равнина ще е временно силен, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) .
Облачността ще е променлива, след обяд – по-често значителна. Само на отделни места ще превали слабо – дъжд и сняг. Максималните температури ще бъдат между 8° и 13°, в София – около 9°. Атмосферното налягане слабо ще се понижи, но ще се задържи по-високо от средното за месеца.
Над Черноморието облачността ще е променлива, след обяд – по-често значителна и на места ще превали слаб дъжд. Ще духа до умерен северозападен вятър. Максималните температури ще бъдат между 8° и 12°.Температурата на морската вода е 8°-9°. Вълнението на морето ще е 1-2 бала.
Над планините облачността ще е по-често значителна и на много места, главно в следобедните часове, ще превали краткотраен сняг. Ще духа силен северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще около нула градуса, на 2000 метра – около минус 6°.
През следващите дни ще има променлива, често значителна облачност. Ще има и валежи, предимно слаби и предимно от дъжд, в Североизточна България – от дъжд и сняг, на повече места ще бъдат в четвъртък. Ще е ветровито, с умерен до силен северозападен вятър.
Минималните температури ще са близки до нулата, а дневните в четвъртък ще са предимно между 9° и 14°, в петък в Източна България и Горнотракийската низина – с 2°-3° по-ниски.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Тол камерите ще следят за скоростта по пътищата

Считано от днес се слага край на информационната феодализация на отделните ведомства – системите на НАП, „Митници“, Гранична полиция, ТОЛ-управлението и АПИ ще бъдат свързани и единни, за да се споделя информация. До средата на годината със средствата на ТОЛ-системата ще бъде въведен и контрол на скоростта.
Това обяви министър-председателят Росен Желязков след края на свиканото от него съвещание на тема пътна безопасност.
Премиерът съобщи, че в сряда ще да бъде обсъден резултатът от двумесечната работа на междуведомствена работна група, която е изготвила доклад с набелязани 36 критични точки по пътищата и комплексни мерки за тяхното обезопасяване. Докладът съдържа също конкретни отговорници, срокове и ресурси. Желязков акцентира върху значението на гражданския контрол като допълнителна гаранция за изпълнението.
Нашата цел е да се постигне 20 % намаление на загиналите по пътя и 20% намаление на травматизма по пътищата, посочи вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Той представи част от мерките, разработени от междуведомствената група, сред които:
едновременно установяване, наказване и връчване на наказателното постановление на нарушителите;
повишаване на контрола при превоза на деца и ученици;
възможност да бъдат използвани данните от всички автоматизирани системи за наблюдение и измерване на общините, държавни органи и институции;
законодателни промени, с които да се създаде орган, разследващ тежките автотранспортни произшествия по примера на разследването на тежките произшествия в железопътния, авиационния и в морския транспорт.
Предвижда се също така още по-ясното насочване на средства от Фонда за безопасност на движението по пътищата единствено и само за повишаване безопасността на движението по пътя, посочи още Караджов.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов заяви, че в края на месец юни ще има отворен лот на АМ „Хемус“ и ще има проходимост на участъка Ботевград-Мездра, който ще пренесе почти изцяло тежкотоварния трафик в нормалното му направление. „Може би трябва всеки да си посипе главата с пепел последните четири години, защото няма обективна причина за спирането на строителството на Хемус. Няма незаконно строителство констатирано. Всички тези актове, които са издадени, са паднали в съда. Сега в момента целият проект е рестартиран“, заяви Иванов.
По думите му занапред АПИ ще прави ежемесечни отчети за предприетите действия по сигнали от институции и граждани. Всички пропуски ще бъдат безкомпромисно санкционирани, категоричен беше Иванов.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев изтъкна, че тече общественото обсъждане на законопроекта, с който се решава един от основните проблеми в областта на българското правораздаване – бавното правосъдие. „Това, което казаха родителите, е, че първата трагедия е загубата на децата им. Втората трагедия е сблъсъкът с неработещата и бавно работещата система. На това ние можем и трябва да сложим край“, заяви Георгиев.
Министърът отбеляза, че законопроектът предвижда мерки за затягане на контрола по отношение на вещите лица, чиито експертизи имат определящо значение за изхода на делото. Ще има възможности съдиите по-лесно да разпитват вещите лица, включително чрез видеоконферентна връзка, така че да могат да поемат повече ангажименти. Въвеждане на изпити, на задължително обучение от страна на държавата – също е част от дължимата грижа, която предлагаме с този законопроект, добави министър Георгиев. Той акцентира и върху законопроекта за камерите, който дава възможност хилядите общински камери в цялата страна да бъдат използвани за санкциониране на нарушителите – така, както се прави в цял свят.
От страна на МВР също са внесени законодателни инициативи в парламента, които биха могли да подобрят ситуацията с пътно-транспортния травматизъм. Сред предложенията е намаляване на скоростта на магистрала на 130 км в час. Предвижда се също завишаване на контрола с целия наличен полицейски състав от страна на Главна дирекция „Национална полиция“, както и от страна на Главна дирекция „Жандармерия“ и Главна дирекция „Гранична полиция“, които вече имат правомощия и ангажимент по Закона за движение по пътищата да връчват наказателни постановления на хора, които преминават държавната граница.
Източник: Offnews.bg
Общество
Национална мрежа за децата за запазване на възможността родители да извиняват отсъствия 15 дни годишно

Национална мрежа за децата публикува отворено писмо до Министерството на образованието и науката (МОН) за запазване на възможността родители да извиняват отсъствия от училище в рамките на 15 дни годишно.
Повод са предложенията за намаляване или премахване на възможността родители да извиняват до 15 учебни дни отсъствия на децата от училище в случай на кратки заболявания и неотложни семейни ангажименти, както е регламентирано в чл. 62, ал. 3 от Наредбата за приобщаващо образование. Предложение за ограничаване на това право на родителите и децата постъпи от синдикат „Образование“ по време на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество, уточнява се в писмото.
Възможността родителите да заявяват отсъствия от училище на децата си беше обнародвана в Държавен вестник на 19 март 2024 г. Според съответното изменение, „до 15 учебни дни в една учебна година, с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж“ се признават като уважителни отсъствия от училище.
Ето какво пише в отвореното писмо:
„Настояването за отпадането му буди недоумение и тревога. Припомняме, че през есента на 2023 г. редица граждански организации и хиляди родители, учители и експерти настояха да се даде право на родителите да извиняват отсъствията на децата си в случай на заболяване, каквато е практиката в повечето европейски държави. Искането им беше подкрепено от широк кръг заинтересовани страни, в т.ч. Българската педиатрична асоциация и институцията на Омбудсмана. След множество анализи, консултации и дебати беше взето решението да се разрешат до 15 дни отсъствие годишно със заявление от родител, включващи както краткотрайни заболявания, така и важни семейни ангажименти.
Малко повече от година след приемане на решението няма никакви основания да се съмняваме в неговата целесъобразност. Няма данни тази мярка да води до драматично повишаване на общия брой уважителни отсъствия, да възпрепятства учебния процес и да влошава усвояването на знания и умения от учениците. Точно обратното: тя беше приета като разумна възможност и малка стъпка в посока укрепване на връзката и доверието между ученици, учители и родители.
Остават в сила и причините за въвеждането ѝ, както следва:
Освобождаване времето на лекарите от занимания с административни процедури, каквото е издаването на медицинска бележка за отсъствие от училище поради леки здравословни неразположения на децата, неизискващи лекарска намеса;
Повишаване на доверието и комуникацията между училището и родители като отговорни и пълноправни участници в процеса на образование на техните деца;
Намаляване на риска от разпространение на инфекции вследствие допускането в училище на деца с леко протичащи инфекциозни заболявания, неизискващи лекарска намеса, поради невъзможност да бъдат заведени на лекар само заради извинителна бележка;
Спестяване на време в чакане пред лекарски кабинети на родителите и децата, като за първите това създава риск от пропускане на работни ангажименти и прилежащите икономически загуби, а за децата е свързано с риск от допълнително влошаване или ненужна загуба на още един учебен ден след подобряване на състоянието;
Възможност децата да се възстановят много по-бързо, отколкото ако посещават училище до напредване на заболяването; да наваксат по-бързо пропуснатия материал у дома, вместо да губят време пред лекарски кабинети; да градят както умения за грижа за себе си, така и фундаментално разбиране за личната си отговорност в процеса на учене.
Още веднъж подчертаваме, че в много държави от ЕС, в САЩ, Канада, Австралия и др. отсъствията по здравословни причини се извиняват със съобщение от родител, а медицинска бележка се изисква само в редки случаи. Успоредно с това съществува и възможност за освобождаване от училище в случай на важни и неотложни семейни ангажименти. В изброените държави се работи задълбочено върху проблема с неоснователните отсъствия и риска от отпадане, но това не се транслира в недоверие към родителите да преценяват сами състоянието на децата си.Считаме за неоснователно опасението, че подобна практика увеличава риска от отпадане от училище. Потвърждението на родителите, че детето отсъства по тяхна преценка, е знак за обратното – продължаваща, регулярна и основана на доверие комуникация между родителите и училището, което е ключова стъпка за превенция на отпадането.
Намираме исканията за отпадането на тази мярка за неоснователни, неаргументирани и изместващи вниманието от по-важни теми като ясно дефиниране на целите на средното образование, промяната в учебните програми, повишаването на качеството на образованието и подкрепата на всички участници в процеса – учителите, директорите, учениците и родителите.“
Позицията е на Национална мрежа за децата и е подкрепена от следните организации и частни лица:
Фондация „Карин дом“ – Варна
Българска педиатрична асоциация
Фондация „Заедно в час“
Фондация „Конкордия“ – България
Фондация „За нашите деца“
Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве
Български хелзинкски комитет
Сдружение „Дете и пространство“
Фондация „Бъдеще“ – Ракитово
СНЦ Организация на българските скаути
Фондация „ПартньориБългария“
Фондация „Сийдър“
Клуб на нестопанските организации – Търговище
Сдружение „Един процент промяна“
Сдружение „Помощ за Украйна“
Фондация „Агапедия“ – България
Фондация „Докова и Доков“
Сдружение „Безопасни детски площадки“
Фондация „Надежда за малките“
Народно читалище „Бъдеще сега 2006“
Фондация Rise Bulgaria
Фондация „Сингъл степ“
Сдружение „Инициатива за развитие – Кърджали решава“
Фондация „Нашите недоносени деца“
Фондация „За доброто“
Фондация „Детски книги“
Сдружение „Спина бифида и хидроцефалия“
Сдружение „ЕЛА“
Център за социални услуги в общността „Нашата къща“
Сдружение „Виа Хуманика“
Алианс на българските акушерки
Фондация „Живот със синдром на Даун“
Фондация „Здраве и социално развитие“
Сдружение „Хаячи“
Фондация „Радост за нашите деца“
Сдружение „Ларго“
Сдружение „Усмивка“
Фондация „Жулевия дом“
Център за междуетнически диалог и толерантност Амалипе
Театрално-социална формация „Театър Цвете“
Ромска фондация „Искра“
Фонд за превенция на престъпността „ИГА“
Фондация „Дечица“
Женско дружество „Екатерина Каравелова“
Фондация за регионално развитие „Рома“
Сдружение ИМКА Габрово
Сдружение „Съучастие“
Дворецът на децата – Русе
Сдружение „Институт за прогресивно образование“
Фондация „За децата с церебрална парализа“
Фондация „Код Участие“
Сдружение „Ре-Акт“
Сдружение „Съвет на жените-бежанки в България“
Фондация „Едно сърце“
Сдружение „Жанета“
Сдружение „Гаврош“
Сдружение „Академика – 245“
Асоциация “Родители”
Ирина Манушева
Илко Йорданов
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Обществопреди 7 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 6 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 6 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 5 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 4 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 4 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 4 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Икономикапреди 3 дни
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов