Бизнес
Може ли „Газпром“ да бъде съживена

През 2023 г. отчете печалба 641 млрд. рубли, докато „Газпром“ отчете почти същата сума (629 млрд. рубли) загуба – най-лошата година в историята й. В резултат на това делът на „Газпром нефт“ в печалбите на групата преди лихви, данъци, обезценки и амортизация (EBIDTA) почти се удвои до 75%. Това провокира една от първите големи вътрешни битки за власт в сектора след инвазията според настоящи и бивши висши руски енергийни ръководители. През 2024 г. „Газпром нефт“ повиши дивидентите си от 50 на 75% от печалбите, увеличавайки изплащанията към борещата се компания майка, която притежава 90% от нея. Според настоящи и бивши високопоставени руски енергийни ръководители, цитирани от FТ, добрите резултати на „Газпром нефт“ са провокирали една от първите големи вътрешни борби за власт, като компанията майка е предприела действия за прекратяване на оперативната автономност на подразделението чрез преструктуриране.
Сътрудничество със САЩ
Според запознати, цитирани от Bloomberg, се водят дискусии на ранен етап между САЩ и Русия относно възможно сътрудничество с „Газпром“ по глобални проекти, но не е ясно кой води разговорите и дали администрацията на Тръмп е пряко замесена. Енергийните инициативи на САЩ и „Газпром“ могат да обхванат Европа и Азия и да се впишат в стремежа на САЩ да отслабят връзките на Русия с Китай и Иран, твърдят някои от източниците.
Европейски служители, цитирани от Bloomberg, заявяват, че се съмняват, че администрацията на Тръмп ще успее да разедини Русия и Китай, предвид тяхното сближаване след инвазията в Украйна. Единственият възможен начин „Газпром“ да замени изгубения основен пазар е чрез пренасочване на газ от находищата, които някога са снабдявали Европа, към Китай чрез предложения тръбопровод „Силата на Сибир 2“. Но когато Путин посети Пекин миналия май, Алексей Милер видимо отсъстваше на фона на непреклонните искания от страна на Китай за цените и предлаганите количества. Вместо това той отлетя за Техеран, търсейки алтернативни източници на приходи. След пътуването на Милер „Газпром“ осигури сделка за тръбопровод с 2 млрд. куб. метра на година с Иран, където остарялата инфраструктура причинява прекъсвания на доставките, въпреки че е третият по големина производител на природен газ в света. През 2024 г. „Газпром“ увеличи износа за Централна Азия, главно Узбекистан, и разшири доставките по тръбопроводи по съществуващите маршрути с общо 15% – въпреки че обемите остават далеч под нивата преди инвазията в Украйна. Държавата също се намеси, за да помогне на „Газпром“. Миналата година тя премахна годишния данък от 600 млрд. рубли върху „Газпром“, който наложи в края на 2022 г., позовавайки се на необходимостта от „подкрепа на инвестициите“.
За да възстанови финансовата стабилност, „Газпром“ се нуждае от голяма промяна в политиката на Запада – сценарий, който изглежда по-правдоподобен, тъй като Доналд Тръмп настоява за край на войната. Според двама от източниците „Газпром“ желае САЩ да помогнат за рестартирането на тръбопровода „Северен поток“, който беше повреден при саботаж през 2022 г. По-рано FT съобщи, че Матиас Варниг, бивш офицер от „Щази“ и близък приятел на руския президент, работи за рестартиране на спрения газопровод с подкрепата на американски инвеститори. В края на миналата година The Washington Post съобщи, че американски предприемач Стивън Линч, който преди е работил с „Роснефт“, се опитва да придобие базираната в Швейцария компания, контролираща „Северен поток 2“.
В сряда руският външен министър Сергей Лавров заяви в интервю пред руската телевизия „Първи канал“, че се водят дискусии по въпроса. „Водят се разговори за „Северен поток“, заяви той. „Вероятно ще бъде интересно, ако американците използват влиянието си върху Европа и я принудят да не отказва руски газ.“
Източник: Капитал
Бизнес
САЩ предлагат признаване на Крим за руски срещу мир с Украйна

Американският президент Доналд Тръмп е готов да признае полуостров Крим за руска територия срещу мирна сделка с Украйна. Това твърди Bloomberg в свой материал, който се позовава на високопоставени източници от администрацията на Тръмп. Информацията идва след друг материал на Bloomberg от петък, в който се твърди, че държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предложил на Украйна и европейските ѝ съюзници план, според който част от санкциите върху Русия могат да бъдат вдигнати срещу дългосрочно примирие.
Крим, международно признат за украинска територия дори от приятелски на Русия държави като Китай и Турция, беше завзет през 2014 г., първоначално от войници с немаркирани униформи (т. нар. „зелени човечета), след което в него беше проведен набързо скалъпен референдум за присъединяване към Русия. Веднага след това Русия започна прокси война в украинските области Донецк и Луганск, а през февруари 2022 г. атакува цяла Украйна. В момента Русия претендира, че четири украински области са нейни – Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. Русия не контролира изцяло нито една от тях, а в случая на Херсон и Запорожие не контролира дори едноименните областни градове.
Руската позиция е, че за да приключи войната, всички контролирани от нея територии в момента трябва да бъдат признати за нейни. Русия претендира и за незавзетите части от четирите области.
Дипломатически провал, засега
В петък Рубио коментира публично, че и той, и Тръмп са раздразнени от липсата на прогрес по отношение на мирните преговори. САЩ водят поотделно преговори с Русия от една страна и с Украйна и европейските съюзници от друга. След някои сигнали за потенциално примирие в началото на разговорите и неспазена уговорка за край на атаките по енергийна инфраструктура, те влязоха в задънена улица.
Източник: Капитал
Бизнес
Китай има оръжие, което може да навреди на Америка: износ на редкоземни елементи

Недостигът на доставки все още не е фатален за Америка. Много купувачи бяха изградили запаси преди забраната. Китай не е отменил съществуващите договори за доставки, които често са с многогодишна давност, а някои материали продължават да постъпват в страната чрез трети държави. Източник, близък до американското министерство на отбраната, не говори за паника, свързана с галия в Пентагона.
Потенциал за повече щети
Въпреки това последните ограничения на Китай могат да причинят повече вреда по три причини. Първо, „тежките“ редкоземни елементи, които той е избрал, са най-трудни за заместване. Диспросий и тербий регулират температурата в магнити, които захранват вятърни турбини в морето, реактивни двигатели и космически кораби. „Колкото по-голям е моторът, толкова по-тежки редки елементи са необходими“, казва Ионут Лазар от консултантската компания CRU. Останалите пет метала са от решаващо значение за чипове за изкуствен интелект. Някои от тях се използват и в скенери за ядрено-магнитен резонанс, лазери и оптични влакна.
Вторият проблем е, че Китай е още по-доминантен в производството на тежки редкоземни елементи, отколкото за по-леките. Той контролира по-голямата част от тяхната добивна дейност както в страната, така и в Мианмар. Ключово е, че той обработва 98% от извлечения материал. Както повечето елементи, тежките редкоземни елементи не съществуват в чиста форма в земната кора. И за разлика от галий или германий, те не са странични продукти от топенето на масово произвеждани метали като алуминий или цинк. Те трябва да бъдат разделени от химическите съединения, които образуват, със специализирани умения и много труд срещу малка печалба.
Това влошава третия проблем: Китай има мощни инструменти, с които да наложи забрана. Правителството може да проследи всеки тон редкоземни елементи, добити и обработени в страната, и да открие къде завършват доставките, казва Райън Кастильо от аналитичната компания Adamas Intelligence.
Източник: Капитал
Бизнес
МВФ очаква сериозно намаление на растежа, но не и глобална рецесия

„Въпреки повишената несигурност доларът поевтиня, а кривите на доходността на американските държавни ценни книжа се „усмихнаха“ – това не е усмивката, която човек иска да види“, каза тя и добави, че движенията „трябва да се приемат като предупреждение“.
Спадът на долара в условията на пазарна паника накара някои експерти да се запитат дали статутът му на световна резервна валута не е застрашен.
„Нещо, което е толкова добре закрепено, което се възползва от толкова силни мрежови ефекти, има причина да бъдем скептични по отношение на бързото разпадане на статута на долара“, казва пред британското издание Брент Неймън, бивш служител на Министерството на финансите на САЩ по време на управлението на Байдън, който сега е професор в Чикагския университет.
Но според него големите промени в САЩ, които досега се считат за място със стабилна политика и надежден ангажимент към правилата и настоящия ред, със сигурност биха могли да окажат влияние.
Източник: Капитал
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Голямото търговско надцакване
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом