Бизнес
Бизнес глобус: Ryanair с рекорден брой превозени пътници; Автокъщите в САЩ са застрашени от митата на Тръмп; Alibaba пуска нов водещ AI модел
Ryanair с рекорден брой превозени пътници за една година
Ryanair превози 200.2 млн. пътници през финансовата година, приключваща в края на март, като по този начин стана първата европейска авиокомпания, която превозва толкова много пътници за една година. В края на януари Ryanair обяви, че очаква годишният й трафик да достигне почти 200 млн., което е с 9% повече спрямо предходната година. През март авиокомпанията е превозила 15 млн. пътници, което е с 10% повече в сравнение с миналата година, съобщиха от Ryanair в сряда. Освен това най-голямата авиокомпания по брой пътници в Европа намали прогнозата си за следващата година за втори път за три месеца през януари, като я коригира до 206 млн. от 210 млн. заради закъснения в доставките на самолети на Boeing.
Акциите на Newsmax скочиха с 2200% след дебюта на борсата
Консервативната телевизионна компания Newsmax отбеляза впечатляващо поскъпване на акциите си след дебюта си на борсата в понеделник, като стойността им скочи с над 2200% за два дни. Основателят на медията и дългогодишен приятел на Доналд Тръмп, Кристофър Ръди, стана мултимилиардер, след като делът му в компанията достигна 9.1 млрд. долара. Въпреки че Newsmax е губеща и генерира минимални приходи спрямо конкуренти като Fox News, пазарната ѝ капитализация надхвърли 20 млрд. долара. Сред големите инвеститори в компанията са милиардерът и републикански донор Томас Питърфи и катарският шейх Султан бин Джасим ал Тани. Някои хедж фондове залагат на скорошен спад на акциите, докато инвеститорите, които първоначално закупиха дялове, се очаква да приберат печалбите си. В същото време Newsmax все още е изправена пред съдебни дела за разпространение на невярна информация за изборите в САЩ през 2020 г.

Въпреки че Newsmax е губеща и генерира минимални приходи спрямо конкуренти като Fox News, пазарната ѝ капитализация надхвърли 20 млрд. долара
Източник:
Reuters
Американските автокъщи се тревожат заради новите мита на Тръмп
Американските автокъщи отбелязват ръст в продажбите, тъй като купувачите бързат да закупят нови коли преди влизането в сила на митата на Доналд Тръмп. Очаква се обаче цените да скочат с до 12 хил. долара за някои модели, което може да намали продажбите с 20%. Големите дилъри имат повече възможности да поемат допълнителните разходи, но по-малките търговци може да бъдат принудени да съкратят персонал или дори да затворят. В същото време анализатори прогнозират, че търсенето ще спадне значително през втората половина на годината. Някои дилъри се надяват, че администрацията на Тръмп ще предприеме мерки за компенсиране на негативния ефект, но други смятат, че митата могат да имат катастрофални последици за автомобилния бизнес.
Eli Lilly съди две аптечни вериги за имитации на Zepbound и Mounjaro
Eli Lilly заведе съдебни дела срещу американските вериги аптеки Strive Pharmacy и Empower Pharmacy, обвинявайки ги, че продължават да произвеждат версии на нейните лекарства Zepbound и Mounjaro въпреки забраната на FDA. Компанията твърди, че аптеките подвеждат потребителите, като представят продуктите си като безопасни и тествани алтернативи, което отклонява пациенти от одобрените терапии на Lilly. От своя страна Empower защитава правото на пациентите да имат достъп до персонализирани медикаменти, докато Strive обвинява Lilly, че действа в защита на корпоративните си интереси. От FDA забраниха производството на алтернативи на активната съставка тирзепатид, след като недостигът на оригиналните лекарства беше преодолян, но някои аптеки продължават да предлагат модифицирани версии. Спорът подчертава конфликта между фармацевтичните компании и независимите производители относно достъпа до медикаменти и регулациите в сектора.
Източник: Капитал
Бизнес
Китай има оръжие, което може да навреди на Америка: износ на редкоземни елементи

Недостигът на доставки все още не е фатален за Америка. Много купувачи бяха изградили запаси преди забраната. Китай не е отменил съществуващите договори за доставки, които често са с многогодишна давност, а някои материали продължават да постъпват в страната чрез трети държави. Източник, близък до американското министерство на отбраната, не говори за паника, свързана с галия в Пентагона.
Потенциал за повече щети
Въпреки това последните ограничения на Китай могат да причинят повече вреда по три причини. Първо, „тежките“ редкоземни елементи, които той е избрал, са най-трудни за заместване. Диспросий и тербий регулират температурата в магнити, които захранват вятърни турбини в морето, реактивни двигатели и космически кораби. „Колкото по-голям е моторът, толкова по-тежки редки елементи са необходими“, казва Ионут Лазар от консултантската компания CRU. Останалите пет метала са от решаващо значение за чипове за изкуствен интелект. Някои от тях се използват и в скенери за ядрено-магнитен резонанс, лазери и оптични влакна.
Вторият проблем е, че Китай е още по-доминантен в производството на тежки редкоземни елементи, отколкото за по-леките. Той контролира по-голямата част от тяхната добивна дейност както в страната, така и в Мианмар. Ключово е, че той обработва 98% от извлечения материал. Както повечето елементи, тежките редкоземни елементи не съществуват в чиста форма в земната кора. И за разлика от галий или германий, те не са странични продукти от топенето на масово произвеждани метали като алуминий или цинк. Те трябва да бъдат разделени от химическите съединения, които образуват, със специализирани умения и много труд срещу малка печалба.
Това влошава третия проблем: Китай има мощни инструменти, с които да наложи забрана. Правителството може да проследи всеки тон редкоземни елементи, добити и обработени в страната, и да открие къде завършват доставките, казва Райън Кастильо от аналитичната компания Adamas Intelligence.
Източник: Капитал
Бизнес
МВФ очаква сериозно намаление на растежа, но не и глобална рецесия

„Въпреки повишената несигурност доларът поевтиня, а кривите на доходността на американските държавни ценни книжа се „усмихнаха“ – това не е усмивката, която човек иска да види“, каза тя и добави, че движенията „трябва да се приемат като предупреждение“.
Спадът на долара в условията на пазарна паника накара някои експерти да се запитат дали статутът му на световна резервна валута не е застрашен.
„Нещо, което е толкова добре закрепено, което се възползва от толкова силни мрежови ефекти, има причина да бъдем скептични по отношение на бързото разпадане на статута на долара“, казва пред британското издание Брент Неймън, бивш служител на Министерството на финансите на САЩ по време на управлението на Байдън, който сега е професор в Чикагския университет.
Но според него големите промени в САЩ, които досега се считат за място със стабилна политика и надежден ангажимент към правилата и настоящия ред, със сигурност биха могли да окажат влияние.
Източник: Капитал
Бизнес
ЕЦБ обяви поредно понижение на лихвите на фона на търговската война със САЩ

„Икономическите перспективи са помрачени от изключителна несигурност“, подчерта председателят на ЕЦБ Кристин Лагард по време на пресконференция по повод решението. Смущенията в международната търговия, напрежението на финансовите пазари и геополитическата несигурност натежават върху инвестициите на бизнеса, а тъй като потребителите стават все по-предпазливи, те могат да започнат да отлагат част от потреблението си, стана ясно от думите ѝ. Еврозоната вече се бори със слаба икономическа активност, а през март централната банка за шести пореден път намали прогнозата си за растежа на блока тази година до 0.9%.
Понижението на лихвата беше широко очаквано от пазарите, които оценяваха шансовете за него на 94% според данни на LSEG, цитирани от CNBC. Непосредствено след решението европейските борсови индекси останаха на червено, като STOXX 600 се движи около 0.2% надолу в рамките на деня, а германският DAX – с 0.3%. Еврото, което през последния месец значително се покачи спрямо американската валута, отбеляза спад в четвъртък, но остана над 1.13 долара.
Намалението тази седмица е седмото, откакто централната банка на 20-те страни, използващи единната валута, започна да понижава депозитната си лихва през юни миналата година. Нивото на основния процент вече е почти наполовина по-ниско спрямо достигнатия връх от 4% в средата на 2023 г., когато във фокуса на вниманието беше борбата с разразилата се висока инфлация.
Разнопосочни ефекти върху инфлацията
Какво ще е въздействието от търговската война върху инфлацията в еврозоната все още не е напълно ясно, тъй като има ефекти и в двете посоки. От една страна, каза Лагард, по-ниските цени на енергията, по-силното евро и увеличеният внос от Китай могат да доведат до забавяне на инфлацията. Фрагментирането на веригите за доставки обаче, както и по-високите държавни разходи за отбрана и инфраструктура, може да увеличат ценовия натиск, предупреди тя. Инфлацията през март се понижи до 2.2% – малко над целта на ЕЦБ от 2%, като цените на услугите нараснаха с най-бавния си темп от почти три години.
Източник: Капитал
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом