Свържете се с нас

Общество

Болниците са виновни за скандала с опасните отпадъци в София, според шеф на транспортна фирма

Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения.

Това твърди Милор Михайлов, управител на фирма „ПАВЛОВ – БМТ“, която има сключени договори с лечебни заведения за извозване на опасни и на битови отпадъци, пред БТА. 

От Столична община съобщиха вчера, че се преустановява приемането на отпадъци от болниците в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО), след като в завода беше установено смесване на битовия с опасен медицински отпадък. По-късно през деня министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов каза, че това решение би могло да доведе до епидемия в града, както и че ще се сформира междуведомствена работна група, която да предложи нормативни промени. 

Нормативната уредба трябва да се промени така, че да има контрол върху опасните отпадъци от вратата на болницата до контейнера, посочи Милор Михайлов. Битов отпадък от болниците не може да се изгаря в инсинератора на Александровска болница, допълни той. И уточни, че в България има още един инсинератор – частен, в Девня. В инсинераторите се изгарят телесни части, лекарства с изтекъл срок на годност, цитостатици, и др, а битовият отпадък може да се автоклавира, добави Михайлов.

Когато фирмата, транспортираща отпадъците, взима контейнерите от болницата, няма как да знае какво съдържат. Ако се транспортира опасен отпадък, шофьорът на камиона получава от болницата идентификационна карта, в която са записани името на болницата, името на сметоизвозващата фирма, килограми на отпадъка, дата и час, както и кодове, с които се обозначава съдържанието на контейнерите с отпадъци, обясни той. В зависимост от тези кодове, фирмата транспортира отпадъците на съответното място – завод, автоклав, инсинератор. Шофьорът на камиона няма как да знае наистина какво съдържат контейнерите, той се ръководи от кодовете, посочени в идентификационната карта. Тази карта се издава в няколко екземпляра, като по един получават в болницата, в транспортиращата фирма, в автоклава или в инсинератора, в зависимост от това къде се преработва отпадъкът, както и в Регионалната инспекция по околната среда и водите. Идентификационната карта се попълва от отговорното в болницата лице. 

Съгласно наредбата за класификация на отпадъците тези отпадъци, включително пелени за еднократна употреба и гипсови отливки, не са опасен отпадък, но не са и битов отпадък, допълни управителят на фирмата. Неопасните отпадъци от медицинската дейност могат да се извозват чрез системата за сметоизвозване и тук идва противоречието, защото заводът в София има право да приема отпадъците с код 180104 – калцуни, маски, престилки, гипсови отливки, пелени за еднократна употреба, но този отпадък няма право да отива на сепариращата инсталация, където хората ръчно го отделят. Този вид отпадък трябва да се депонира и запръстява. Персоналът на някои болници обаче не разделя битовия от неопасния медицински отпадък, но заводът отказва да ги приема, защото е смесен с битовия и ние ги транспортираме в инсталацията за сепариране. Трябва да се издаде заповед, според която битовият и неопасният медицински отпадък да се събират отделно, смята той. Това е работа на РИОСВ-София, посочи още Михайлов.

В страната има 15-16 фирми, които имат издадено разрешително за предварително третиране на опасен отпадък. След като премине автоклавирането, той вече не е опасен и фирмите го транспортират до депата за депониране. Иглите, например, не се автоклавират, те трябва да се изгарят в инсинератор. Телесните части също не могат да се автоклавират, директно трябва да се изгарят. Цитостатиците, които се използват в онкологичните отделения, както и лекарства с изтекъл срок на годност задължително се изгарят. Ако още в болницата отпадъците, съдържащи телесни части, са изхвърлени в битовите отпадъци, целият този общ отпадък ще бъде транспортиран в завода, каза Михайлов.

Голям проблем е системата за отчитане на отпадъци, каза още Милор Михайлов и посочи, че тази система не работи добре, тъй като е на принципа „каквото декларирам“. Аз мога и нищо да не декларирам, допълни той. По думите му поради неработещата добре система за отчитане на отпадъци, има фирми, които не декларират количествата. Според него в тази система никой не проверява и не сверява данните и дали декларираните в документите отговарят на наистина транспортираните отпадъци.

Моите камиони, които са върнати от завода за боклук, транспортират отпадъците за автоклавиране, каза още той. Не може върнат от завода камион да изхвърли отпадъка на нерегламентирани места. За проблема с опасните отпадъци съм изпратил писма до Столична община, до РИОСВ и до РЗИ, добави Михайлов и посочи, че от РИОСВ са му отговорили, че не виждат проблем и че извършват проверки целогодишно и никога не са констатирани нарушения.

Като небрежност от страна на болниците Михайлов окачестви казуса с опасните отпадъци, които бяха открити в столичния завод за отпадъци. По думите му има и още два сериозни проблема – некоректните фирми, които не третират отпадъка, а директно го изхвърлят, и неефективната система за отчитане на отпадъците, която никой не контролира.

Между нас има некоректни фирми, транспортиращи опасни отпадъци, които не третират отпадъка – не го автоклавират, и без отпадъкът да е обеззаразен, го изхвърлят на депо. Контролът не е на кметовете, а на регионалните здравни инспекции, каза също Михайлов. 

По думите му има нарушения и при издаването на разрешителните документи за извозване на опасни отпадъци от болниците. Задължителен елемент в тези документи е посочването на капацитета на инсталацията. Милор Михайлов посочи, че в документите на някои сметоизвозващи фирми е записано, че капацитетът им е 1000 тона годишно, а фирмата има сключени договори за 2000 тона годишно. Очевидно е, че 1000 тона отиват някъде необработени, каза още той. Според него по този начин фирмите спестяват разходи и укриват данъци. Това е проблем, който трябва да бъде решен от икономическа и криминална полиция, заяви управителят на фирмата. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Общество

България връща на Ливан тленните останки на атентатора от Сарафово

Взривеният автобус

Снимка Архив

Взривеният автобус.

Българските власти репатрират в Ливан тленните останки на атентатора от летище „Сарафово“, съобщи Франспрес от Бейрут, като се позовава на отлично запознат източник.

Според него семейството на Мохамад Хасан ал Хюсейни, който се самовзриви на бургаското летище на 18 юли 2012 г. – е наело адвокат, с помощта на когото е договорено на репатрирането. В контакт с българските власти бил и Абас Ибрахим – бивш директор на ливанското разузнаване.

Източникът на Франс прес твърди още, че репатрирането е договорено миналата година – по време на войната между Израел и „Хизбулла“. Както и че се извършва днес. Цитират се и свързани с терористичната шиитска групировка профили в социалните мрежи, които обявяват погребението на Хюсейни за утре в гробище на „Хизбулла“.

При експлозията през 2012 г. на „Сарафово“ загинаха петима израелски туристи и шофьорът на автобуса им Мустафа Кьосов.

По-късно Европейският съюз обяви въоръженото крило на „Хизбулла“ за терористична организация. Българският съд издаде доживотни присъди задочно на двама терористи с ливанско потекло – Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Дърво се вряза в кола в Русе. Шофьорът по чудо не пострада

Инцидентът

Снимка Емил Димитров/бТВ

Голямо дърво се стовари върху кола и се вряза в нея в Русе. Шофьорът е бил вътре, но по чудо не е пострадал. Причината за инцидента е ураганният вятър, който достигна пориви до над 120 км/ч, съобщи бТВ.

Малко след 14 часа мерцедесът се отбил, за да може водачът му да проведе телефонен разговор. Секунди след това се е чул грохот и по склона се е плъзнало дърво, което се врязало в предната част на колата.

Мъжът зад волана не е пострадал, тъй като е спрял на сантиметри от фатален удар, при който дървото е щяло да се забие директно в тялото му. Той е бил сам в колата.

Предстои служители от общината да съставят протокол и да нарежат падналото дърво.

Между 14 и 15 часа скоростта на вятъра се е усилила близо два пъти и от 72 км/ч е достигнала до 120 км/ч.

Издадени са предупреждения към кораби и пристанища.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Монтираха разделителни колчета на опасен път, част от тях вече са прегазени

Първите разделителни колчета, монтирани в една от най-опасните отсечки с много катастрофи при село Български извор, вече са прегазени и повредени, съобщи бТВ.

По цялото трасе в населеното място ще бъдат поставени колчета, уверява инж. Георги Генов, директор на областното „Пътно управление“ в Ловеч. „Те са от пластичен материал, меки са и при лек удар не би трябвало да се наруши тяхната цялост и да има последствия по автомобила, който ги бутне“, коментира той. По думите му само за ден вече има нарушения по конструкцията. 

Според Георги Анчев, шофьор на тир, колчетата няма да помогнат. „Посред нощ карат с 200 км/час, тука са ненормални, колчетата няма да устискат, аз им давам срок 24 часа. За мене няма смисъл, да се сложи камера и полицаите са денонощно тук“, иска мъжът.

„По-добре камера, отколкото колчета. След 3-4 дни тези колчета няма да ги има“, твърди и жена, която работи в близко заведение. 

Пътните власти в Ловешко призовават за разум по празниците и се надяват, че участъците с колчета ще спомогнат за предотвратяване на катастрофи. 

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 55 минути

Електрозахранването във Ветрино и Суворово е възстановено

Българияпреди 57 минути

Един човек е загинал, а 15 души са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие

Българияпреди 60 минути

В четири населени места в Антоновско няма ток

Българияпреди един час

Общо 103 пожара в страната са загасени през последното денонощие, един човек е пострадал

Икономикапреди един час

Председателят на СФС: България трябва своевременно да подготви предложения за проекти, които ще развива по инициативата за повишаването на отбранителните способности на Европа

Българияпреди един час

Сняг е валял през нощта в Монтанско, пет машини са чистили пътищата

Българияпреди един час

Пътищата в Силистренско остават отворени при зимни условия

Святпреди един час

Приключи издирването на оцелели под рухналия покрив на нощен клуб в Санто Доминго; броят на жертвите достигна 221

Българияпреди един час

Почистени и проходими са пътищата в област Разград след падналия сняг снощи

Българияпреди един час

Всички пътища в област Шумен са проходими след снеговалежа снощи, Ришкият проход е отворен, съобщиха от Областното пътно управление

Българияпреди един час

По темата „Актуално за вирусите и ваксините” ще говори проф. д-р Радка Аргирова в Ловеч

Святпреди 2 часа

Срещата за иранската ядрена програма утре ще покаже доколко е сериозен Техеран, заяви Държавният департамент на САЩ

Обществопреди 5 дни

13 000 сигнала за лоши пътища са подадени от МВР за година

Спортпреди 4 дни

Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие

Българияпреди 4 дни

Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев

Политикапреди 5 дни

Сачева: Борисов ще реши докога ще има правителство

Политикапреди 5 дни

ДСБ иска предварителни избори за кандидат-президент на демократите

Бизнеспреди 4 дни

Ще влязат ли САЩ в рецесия заради митата на Тръмп

Бизнеспреди 4 дни

Ще станат ли корабите новите чипове

Икономикапреди 4 дни

Магарешко и сирене от кобилешко мляко ще бъдат представени в първия за Враца фестивал на млечните продукти

Икономикапреди 4 дни

Българската агенция по безопасност на храните връчва предписания на търговците на агнешко месо в навечерието на Великден и Гергьовден

Българияпреди 3 дни

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

Бизнеспреди 5 дни

Марин Льо Пен атакува съдебната система след забраната за участие в избори

Българияпреди 4 дни

Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград

Новини