Свят
Демократът Кори Букър подобри рекорда за най-дълга реч в американския Сенат

Демократът Кори Букър подобри снощи рекорда за най-дълга реч в американския Сенат, говорейки повече от 25 часа поред срещу политиката на Доналд Тръмп, предаде Асошиейтед Прес.
„Изправям се с намерението да наруша нормалния ход на работа в Сената на САЩ, докато физически съм способен. Изправям се тази вечер, защото искрено вярвам, че страната ни е в криза“, заяви той в понеделник, в началото на своята маратонска реч.
Словото на сенатора от Ню Джърси заличи рекорда от 1957 г., поставен от Стром Търмънд – сенатор от Южна Каролина, поддръжник на расовата сегрегация, който се противопоставяше на исторически закон за гражданските права и бе говорил в пленарната зала 24 часа и 18 минути, отбелязва Франс Прес.
Символично, малко преди да надмине този рекорд, Кори Букър припомни с разчувстван и изморен глас думите на един от своите ментори – Джон Луис, емблематична фигура на движението за граждански права от 60-те години.
Сенаторът използва лозунга на бившия демократ в Конгреса, който почина през 2020 г., за да призове американците да предизвикат „безредици, добри безредици“ в обществото в отговор на политиките на Доналд Тръмп.
„Тук не става въпрос за ляво или дясно. Това е въпрос на добро и зло. Америка, това е морален въпрос: живее ли Конституцията в сърцето ти?“, заяви сенаторът малко след като постави новия рекорд.
Той най-накрая отстъпи думата в 20:05 местно време, след като бе говорил 25 часа без прекъсване.
Кори Букър беше на трибуната на американския Сенат от предната вечер в 19:00 часа, за да протестира срещу „неконституционната“ според него политика на президента Тръмп.
Вътрешният правилник на горната камара на Конгреса позволява на всеки сенатор да вземе думата, стига да остане прав и да говори без прекъсване. Тази тактика е известна като „филибъстър“ – дума, произлизаща от френското „flibustier“ (пират, действащ край американските брегове от 16-и до 18. век – бел. ред.), тъй като сенаторът на практика похищава трибуната и така възпрепятства закриването на дебатите, посочва АФП.
Правилата са строги: не е позволено сядане или почивка дори за физиологични нужди. Единствената допустима пауза е тази за гласа – когато друг сенатор може да вземе думата, за да зададе въпрос на говорещия, като понякога и самият въпрос е продължителен.
Източник: БТА
Свят
Преизбраният еквадорски президент направи промени в правителството

Преизбраният еквадорски президент Даниел Нобоа направи първи промени в правителството, след като бе обявен за победител на втория тур на изборите, произведен в неделя, предаде Ройтерс.
За министър на икономиката и финансите бе назначена Сариа Белен Моя. Тя бе вицепрезидентка на Нобоа, а и оглавяваше секретариата по национално планиране към президентството.
Белен наследява на поста Луис Алберто Харамильо, който отново става министър на външната търговия, производството, инвестициите и риболова.
Резултатите от президентските избори в Еквадор бяха оспорени от съперничката на Нобоа с леви убеждения Луиса Гонсалес. Според нея е имало „гротескна“ манипулация на резултатите от гласуването, посочва Ройтерс.
/ИТ/
Източник: БТА
Свят
Путин се срещна с руски граждани, освободени от плен в Газа; заяви, че връзките на Москва с палестинците са помогнали

Президентът на Русия Владимир Путин прие в Кремъл снощи руски граждани, освободени от плена на радикалната палестинска групировка „Хамас“, след като са били взети за заложници на 7 октомври 2023 г., предаде Ройтерс.
Държавният глава отбеляза пред Александър Труфанов и членове на неговото семейство, че дългогодишните връзки на Москва с палестинците са помогнали те да бъдат пуснати на свобода.
„Фактът, че вие сега сте свободни, е резултат от многото години на стабилни отношения на Русия с палестинците, с представители на различни организации“, заяви Путин.
„Тук е мястото да изкажем благодарност на ръководството и на политическото крило на „Хамас“ за жеста, който ни направиха с този акт на човечност“, продължи президентът.
По думите му Русия „наистина е направила всичко възможно“ да издейства освобождаването на Труфанов и ще направи каквото е необходимо, за да се върнат у дома и онези, които все още са в плен в ивицата Газа, отбелязва Ройтерс.
Труфанов бе държан като заложник почти 500 дни, като бе освободен през февруари тази година по сделката за прекратяване на огъня.
Путин поднесе цветя на майката на Александър – Елена, и на годеницата му – Сапир Коен, които също бяха сред заложниците на палестинските бойци. Отвлечена от кибуца Нир Оз бе и бабата на Труфанов – Ирина Тати. Трите жени бяха пуснати на свобода през ноември и декември 2023 г., припомня ТАСС.
Близо 250 души бяха отведени в плен в ивицата Газа на 7 октомври 2023 г., като по данни на Израел са убити около 1200 души. Сред загиналите е и бащата на Труфанов – Виталий.
Според информация на здравното министерство на „Хамас“ при последвалото настъпление на израелските сили в крайбрежния анклав са загинали около 51 000 души, посочва Ройтерс.
Източник: БТА
Свят
Киодо: Японският премиер каза, че Токио и Вашингтон остават на различни мнения, поиска да се срещне с Тръмп за митата

Министър-председателят на Япония Шигеру Ишиба заяви днес, че двустранните преговори със САЩ няма да бъдат лесни, като в същото време заяви намерение да пътува за Вашингтон и да се срещне за преки преговори с американския президент Доналд Тръмп по въпроса за митата, предаде японската новинарска агенция Киодо.
Делегация начело с японския министър на икономическата и фискалната политика Риосей Аказава разговаря с американски представители в Белия дом, като в разговорите се включи и Тръмп, който обяви „голям напредък“.
Двете страни обаче така и не стигнаха до съгласие и се споразумяха за нов кръг преговори този месец, информира Киодо. Ишиба заяви, че Япония и САЩ остават на различни мнения, като е готов да се види с Тръмп в „най-подходящия момент“.
Главен преговарящ от страна на Вашингтон е финансовият министър Скот Бесънт.
Япония иска пълно премахване на допълнителните мита за своите стоки при вноса им в САЩ. Азиатската страна беше засегната от 24-процентови мита върху износа си за американския пазар. Действието им, както и на повечето от ответните мита на президента Тръмп, обаче беше отложено с 90 дни.
Универсалната вносна ставка от 10 процента, обявена по-рано от американския държавен глава, остава в сила, както и 25-процентовите мита за автомобили.
/ИТ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Балканипреди 4 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести