Свържете се с нас

Балкани

ЕС е силно обезпокоен от ситуацията в Турция, каза еврокомисарят по разширяването на ЕС Марта Кос

Еврокомисарят по разширяването на ЕС Марта Кос изрази днес „силното безпокойство“ на Евросъюза от ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и съобщи, че отменя предстоящи посещения в Турция заради случващото се там.

Арестът на избрано длъжностно лице и водещ представител на опозицията непосредствено след като обяви намерението си да се кандидатира за президент на страната повдига фундаментални въпроси. Искаме в Турция трайно да се настанят демократичните принципи и ценности, каза Кос на днешния дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на ситуацията в Турция след ареста на кмета на Истанбул, предизвикал масови протести в страната.

Имамоглу беше задържан на 19 март, а на 23 март съдът постанови постоянния му арест по обвинения в корупция в Истанбулската голяма община. Това доведе до временното му отстраняване от поста. Отново на 23 март, на вътрешнопартийни избори, НРП определи Имамоглу за свой кандидат за президент на следващите избори, които според редовния график следва да се произведат през 2028 г. Арестът на кмета на Истанбул предизвика масови протести в големите градове в Турция, на които се стигна и до сблъсъци с полицията и стотици задържани лица.

Заради това, което се случи в Турция, отмених участието си във форум в (турския курорт) Анталия и няма да отида в Анкара, за да се срещна с турския министър на външните работи (Хакан Фидан), каза Кос.

Дипломатическият форум в Анталия ще се състои от 11 до 13 април. 

Еврокомисарката по разширяването заяви, че от Турция, като страна кандидат за членство в ЕС и член на Съвета на Европа, се очаква да прилага най-високите демократични стандарти и практики, включително по отношение на свободата на събиране, свободата на медиите и честните и свободни избори.

Евродепутатът Манолис Кефалоянис от Европейската народна партия оцени, че Турция е “поела по опасен път на авторитаризъм”, а задържането на Имамоглу е поредна стъпка в тази посока и ЕС не може да замълчи и трябва да изпрати много ясно послание на Анкара. 

Като председател на делегация в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Турция единодушно решихме да замразим съвместните срещи, които провеждаме, каза Кефалоянис. 

Докладчикът на Европейския парламент за Турция Начо Санчес Амор от Прогресивен алианс на социалистите и демократите също посочи, че Турция като страна кандидат трябва да се “изравни с европейската гледна точка и ценности”.

Сузана Чекарди от „Патриоти за Европа“ отбеляза, че докато в ЕП се обсъжда и с право се осъжда арестуването на Имамоглу във Франция лидерката на крайната десница Марин Льо Пен е възпрепятствана от участие в избори през следващите пет години.

Асита Канко от Европейските консерватори и реформисти подчерта, че е важно, че толкова много хора са излезли да протестират в Турция и ЕС трябва да ги подкрепи. По думите ѝ икономическите отношения, които Евросъюзът поддържа с Анкара, трябва да бъдат според собствените му стандарти и ценности. 

Всички хора заслужават честни избори, зачитане на върховенството на закона, а политиците, които им служат, трябва да им служат, а не да ти потискат, каза Канко.

Евродепутатът Малик Азмани от „Обнови Европа“ определи ареста на кмета на Истанбул като “политически мотивирано усилие да се накара да замълчи опозицията.” Той призова за замразяване на диалога с Турция, докато не бъде освободен Имамоглу.

Владимир Пребилич от “Зелените” заяви, че ЕС трябва да изпрати ясно послание на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че случващото се в Турция е неприемливо и призова за освобождаването на кмета на Истанбул и на задържаните във връзка с протестите.

Йоргос Георгиу от “Левицата” отправи критика към председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, защото по думите му те все още са склонни да разговарят с Ердоган на фона случващото се в Турция и призова ЕС да защитава правовата държава и човешките права. 

Турция получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през 1999 г. ЕС и Турция започнаха преговори за присъединяване през октомври 2005 г., но вследствие на продължаващото отстъпление от страна на Турция по отношение на демокрацията, върховенството на закона и основните права, преговорите за присъединяване между ЕС и Турция са в застой от юни 2018 г. насам.

Източник: БТА

Балкани

В Нови Сад посрещнаха протестиращите студенти, участвали във велопоход до Страсбург

Студентите колоездачи, които участваха във велопоход от Сърбия до Страсбург, за да предадат на европейските институции исканията и посланията на протестиращите в Сърбия, снощи бяха тържествено посрещнати в северния сръбски град Нови Сад, съобщи белградската агенция Бета.

Над хиляда граждани се събраха пред ректората в Нови Сад, където посрещнаха с червен килим студентите, карали колело 1400 километра.

Велопоходът е инициатива в рамките на протести, които заляха Сърбия след падането на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. Като част от протестните действия студенти блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние. 

На посрещането снощи бе казано, че велошествието е показало, че страхът може да бъде победен, а истината да бъде изговорена и са показали, че младите хора не прекланят глава пред несправедливостта и ще продължат борбата. 

Снощи беше уточнено, че посрещатено е символично без гръмка музика, тъй като е Разпети петък, а голямото посрещане ще бъде организирано на 22 април.

Вемопоходът на протестиращите студенти започна на 3 април, а в Страсбург пристигнаха на 15 април, където се срещнаха с евродепутати и предадоха писма до европейските институции.

/СУ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Аджерпрес: По програма „RO-CULTURA“ бяха отпуснати 34 милиона евро за представяне на културното наследство на Румъния

Румъния положи усилия за обединяване, спасяване и подобряване на своето културно наследство с помощта на външни средства, отпуснати от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн в размер на 34 милиона евро, каза министърът на културата на Румъния Наталия Интотеро на 16 април по време на пресконференцията по повод закриването на програмата „RO-CULTURA“, предаде Аджерпрес специално за БТА.

По „RO-CULTURA“ бяха отправени седем покани и бяха финансирани 67 проекта, изпълнени на национално ниво, които допринесоха за постигане на целите на програмата: осем проекта се занимаваха с възстановяването и капитализирането на изграденото културно наследство; 39 проекта – с укрепване на културното предприемачество; девет проекта – с организиране на иновативни изложби с реставрирани и класифицирани предмети на културното наследство; десет проекта бяха насочени към насърчаване на културата на ромското малцинство; и един предварително определен проект, изпълнен от Националния музей на селото „Димитрие Густи“.

Според координатора на „RO-CULTURA“ Моника Драган, в резултат на действията по програмата, осем исторически паметника са били възстановени за обществеността в Тимиш, Сибиу, Яш, Хунедоара, Плоещ, Решица, Търговище и Букурещ. Над 1,2 милиона души участваха в организираните културни събития; проведени бяха над 660 културни дейности, реставрирани бяха над 430 обекта на културното наследство. Около 290 работни места бяха създадени в областта на културата, а над 470 професионалисти в културния сектор се възползваха от обучение, наставничество или обмен на опит. Над 2800 роми бяха пряко включени в културни дейности.

Освен това по линия на Фонда за двустранни отношения бяха организирани четири покани за финансиране с общ бюджет над 330 000 евро, които подкрепиха 46 стипендии за пътувания и 18 артистични резиденции.

Представителят на норвежкото посолство в Букурещ и координатор на грантовете на ЕИП Керстин Валберг каза, че тази програма е мощен пример за това как културното сътрудничество може да изгради трайни връзки между Румъния и спонсориращите държави – Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.

Тя добави, че културата отваря пространства за диалог, приобщаване и иновации.

„Програмата показа как културата може да доведе както до социална промяна, така и до икономическо развитие. Инвестирайки в културното наследство, ние правим повече от възстановяване на паметници, ние възвръщаме идентичността“, каза тя.

„Ние свързваме миналото с настоящето и създаваме смисъл за бъдещето, което е особено силно, когато включва гласове, които са били маргинализирани, като ромската общност“, подчертва Валберг.

Тя добави, че поне 10% от програмата е посветена на подобряване на положението на ромското население не само чрез защита, но и чрез участие, което е много важно.

Общата цел на програмата „RO-CULTURA“ (AP 14 „Културно предприемачество, културно наследство и културен обмен“) е укрепване на икономическото и социално развитие чрез културно сътрудничество, културно предприемачество и управление на културното наследство.

(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Румънското село Риметя е засвидетелствано в историческите документи още през 1257 г. В миналото то било важен занаятчийски център. Обитавали го саксонци и секели (част от унгарската етническа група). В настоящето е горд носител на приза “дестинация на 2025 г.” и наградата “Нашата Европа” (Europa Nostra) на Европейската комисия. През 1999 г. бе номинирано и за включване в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, а през 2000 г. Националната служба за исторически паметници го определи за защитена архитектурна зона.

Селото се намира почти по средата между два окръга – Клуж и Алба-Юлия, в подножието на планината Апусени. Оградено е от високи планини. Най-известната от тях е варовиковият масив Пиатра Секуюлуй (Piatra Secuiiului), който е разделен на две части от дере. Това разделение на масива е и причината Риметя да се нарича още селото, където слънцето изгрява два пъти. Уникалният феномен може да бъде наблюдаван през юли. Поради местоположението на селото в подножието на планината, слънцето изгрява, след това се скрива зад нейния гребен и изгрява отново.

Но не само това явление привлича туристите, а обликът на Риметя. Неслучайно Дойче Веле го нарече едно от най-красивите села в цялата страна. Сами ще се убедите в това, докато разглеждате грижливо реставрираните стари бели къщи със зелени капандури на прозорците и цветни табелки с техните номера. Някои от къщите са превърнати в магазини за сувенири, където можете да намерите и чай с билки, характерни за региона, както и вкусни сладка по домашна рецепта. 

Най-старата къща датира от 1668 г. Спомени от едно време се пазят и в Етнографския музей в селото, който съхранява огромна колекция от народни носии от района и други предмети, използвани някога от местните жители. Наблизо има и мелница, която датира от 1752 г. и се смята за една от най-старите в района. 

(Посещението на Риметя бе осъществено в рамките на медийно пътуване по проекта “Атрактивна Румъния“)

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 38 минути

Ива Иванова се класира за полуфиналите на сингъл на турнир по тенис в Санта Маргерита ди Пула

Обществопреди 43 минути

Гилъно-Гилмърски реквием за ПЕШО ПЪРПЪЛА (още една рок-душа отлетя от студиото)

Българияпреди 57 минути

Малчугани мериха сили в „Голямото великденско боядисване на яйца“ в столичния квартал „Младост“3

Балканипреди 57 минути

В Нови Сад посрещнаха протестиращите студенти, участвали във велопоход до Страсбург

Спортпреди един час

Marca: Анчелоти смята Реал Мадрид за свой приоритет, отказал на Бразилия

Святпреди един час

Жителите на Киев изпращат 1100 дрона за фронта, съобщи кметът Кличко

Спортпреди един час

Треньор на Синер: „Една от първите ни цели беше да намерим начин да победим Медведев“

Спортпреди 2 часа

От „Трибуна Сектор Г“ към Томаш: „ЦСКА не е училище, чакаме оставка дори още днес“

Балканипреди 2 часа

Аджерпрес: По програма „RO-CULTURA“ бяха отпуснати 34 милиона евро за представяне на културното наследство на Румъния

Святпреди 2 часа

Джей Ди Ванс се срещна с критично настроени към политиките на Тръмп служители от Ватикана

Българияпреди 2 часа

Граничните полицаи са връчили 2384 електронни фиша за над 320 000 лв. от началото на април

Спортпреди 2 часа

Айнтрахт иска 100 милиона евро за млад френски нападател

Икономикапреди 5 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Балканипреди 5 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Политикапреди 5 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 5 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море

Българияпреди 4 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Обществопреди 4 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Икономикапреди 5 дни

С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Бизнеспреди 4 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Спортпреди 4 дни

Българският отбор на шпага за девойки завърши на 24-о място на Световното първенство по фехтовка в Китай

Обществопреди 4 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Новини