Балкани
Вестник „Политика: Сърбия и Унгария правят стъпка към военен съюз

Сърбия и Унгария засилват военните си връзки, след като министрите на отбраната на двете страни подписаха днес ново споразумение в Белград, съобщиха местните и световни медии.
Споразумението за стратегическо сътрудничество в областта на отбраната бе подписано от министъра на отбраната на Сърбия Братислав Гашич и министъра на отбраната на Унгария Крищоф Салай-Бобровницки.
На подписването присъстваха също президентът на Сърбия Александър Вучич и началникът на Генералния щаб на сръбската армия генерал Милан Мойсилович.
Споразумението включва планове за съществено разширяване на съвместните военни учения, отбелязва ДПА.
„Сърбия има най-значимо сътрудничество с Унгария, това споразумение конкретизира сътрудничеството в областта на отбраната. Благодарение на (унгарския премиер Виктор) Орбан и неговото правителство имаме мир, те не позволиха сухопътна офанзива през 1999 г.“, каза сръбският президент Александър Вучич по време на срещата си с унгарския министър на отбраната, предаде ТАНЮГ.
Вучич уточни, че в споразумението става дума за 79 дейности, като особено важни са ученията с хеликоптери на полигони в Унгария и Сърбия. Той също така припомни, че Унгария купува боеприпаси от Сърбия.
„Проявяваме голям интерес към по-нататъшно сътрудничество, то е много важно за нас и очаквам скоро да се срещна с премиера Орбан. Износът ни за Унгария се е увеличил от 2012 г. насам и тя е петият външнотърговски партньор на Сърбия“, каза още Вучич.
„Искаме допълнително да ускорим и развием сближаването на всички наши позиции в сектора на отбраната“, написа сръбският президент в Инстаграм.
Според проправителствения сръбски портал „Политика“ Вучич е казал след срещата на министрите на отбраната, че би искал двете страни да направят стъпки към двустранен военен алианс или съюз, посочва ДПА.
Вучич също така е описал Унгария като най-близкия военен съюзник на Сърбия в региона, отбелязва порталът.
От своя страна унгарският министър на отбраната Салай-Бобровницки е определил Сърбия като най-важния военен партньор на Унгария извън НАТО и ЕС.
Сърбия и Унгария проведоха 48 съвместни военни дейности през 2023 г. Този брой се очаква да нарасне на 79 тази година, включвайки военноморски учения, многонационални бойни учения за доброволци резервисти и обучение по стрелба. Планове за съвместни покупки на оръжия също са в ход, посочва ДПА.
По-рано съобщения в медиите внушаваха, че Унгария основно възнамерява да продаде остарялото военно оборудване от складовете си на Сърбия.
Разрастващите се военни връзки между Сърбия и Унгария предизвикаха безпокойства в региона, отбелязва ДПА. Както Вучич, така и унгарският премиер Виктор Орбан поддържат близки връзки с Русия и са критикувани за авторитарния си стил на управление.
Междувременно членките на НАТО Хърватия и Албания подписаха неотдавна тристранно споразумение за сътрудничество с Косово, което предизвика остри критики от страна на Белград. Сръбски официални представители обвиниха страните, че дестабилизират региона.
Напрежението между Сърбия и Косово остава високо, тъй като Белград отказва да признае независимостта на бившата си област. Търканията между Сърбия и членката на ЕС Хърватия също остават, отбелязва ДПА.
Източник: БТА
Балкани
Председателят на сръбския парламент: Блокадата на РТС представлява престъпление, което се наказва с глоба или затвор

Председателят на сръбския парламент Ана Бърнабич заяви, че блокадата на сръбската национална телевизия РТС представлява престъпление, което се наказва с глоба или затвор, и подчерта, че като председател на Скупщината тя е длъжна да предупреди за това, съобщи сръбският вестник „Време“.
Блокадата на РТС започна на 14 април вечерта, като от тогава насетне студенти и граждани блокират входовете на телевизията в центъра на Белград, както и студиа, които са разположени в парка „Кошутняк“. РТС съобщи, че заради блокадата е принудена да промени програмната си схема. Телевизията внесе жалба в съда срещу неизвестни лица, а също така беше поискана реакция от международни институции.
„Блокирането на РТС е пряко престъпление по член 149 от Наказателния кодекс, алинея 2 – всеки, който неправомерно възпрепятства и се намесва в излъчването на радио- и телевизионни програми, ще бъде наказан с глоба или лишаване от свобода до една година“, каза снощи Бърнабич по телевизия „Пинк“, цитирана от вестника и ТАНЮГ.
Тя заяви, че е нейно задължение като председател на парламента да предупреди за това и да каже още веднъж, че се надява всички компетентни институции да си свършат работата. „Свободата на медиите в тяхната (на студентите, които блокират РТС – бел. ред.) Сърбия (…) очевидно няма да съществува, ако те някога вземат властта. Няма да има свобода на мисълта, на словото, на медиите“, каза Бърнабич.
Председателят на сръбския парламент обвини участващите в блокадата на РТС в системен тормоз над жени, които работят в националната телевизия, като даде пример за няколко журналистки, които са били подложени на натиск. Тя спомена Николина Ракич, чийто телефонен номер е бил публикуван с цел, според Бърнабич, тя да бъде тормозена, Йелена Баранин, която е била разплакана и Весна Радосавлевич, която „също е била тормозена по най-ужасен начин“.
Бърнабич каза, че ще обсъди блокадата на РТС и с посланиците в Сърбия на страните от т. нар. Петорка (САЩ, Великобритания, Германия, Италия и Франция), информира ТАНЮГ.
Вълна от протести, начело със студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в северния сръбски град Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическата и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Протестиращите студенти в Сърбия потвърдиха, че ще продължат да блокират националната телевизия РТС, докато не бъде обявен нов конкурс за членове на регулаторния орган за електронни медии.
Източник: БТА
Балкани
Аджерпрес: В рамките на Дните на Брашов ще се състои традиционният парад на ергените

В седмицата след Великден, между 25 и 27 април, кметството на румънския град Брашов организира Дните на Брашов, съобщи Аджерпрес специално за БТА. Програмата включва поредица от концерти и тематични изложения, както и събития, организирани от групи от брашовския квартал Шкей.
Трите изложения, които ще бъдат организирани, са Великденският панаир на централния площад, гастрономическото изложение в Пиетреле луи Соломон и Панаирът на занаятчийските изкуства на алеята в централния парк на града.
Централното събитие на Дните на Брашов ще бъде традиционният Парад на ергените, в рамките на който неженени мъже на възраст между 17 и 46 години, наречени „жуни“, яздят коне, облечени в традиционни костюми. Това събитие се провежда всяка година в първата неделя след Великден.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Турският комуникационен сателит „Тюрксат 6А“ ще бъде пуснат в експлоатация днес

Турският сателит „Тюрксат 6А“ (Türksat 6A), първият комуникационен спътник, произведен изцяло в Турция, ще бъде пуснат в експлоатация днес, съобщи турското издание „Дейли сабах“.
Сателитът ще бъде пуснат в експлоатация с церемония, на която ще присъства президентът Реджеп Тайип Ердоган, съобщи турският министър на транспорта и инфраструктурата Абдулкадир Уралоглу в изявление, разпространено от ведомството.
Очаква се церемонията да се състои в 13:00 часа местно време (14:00 часа българско време).
„С въвеждането в експлоатация на „Тюрксат 6А“, зоната на покритие на нашите спътници ще се увеличи от 3,5 милиарда души на 5 милиарда души, а нашият сателит ще предоставя услуги най-малко 15 години“, каза Уралоглу.
Той припомня, че „сателитното приключение“ на Турция е започнало с „Тюрксат 1B“, който е влязъл в орбита през 1994 г., и че този спътник е последван от „Тюрксат 1C“ през 1996 г. и Тюрксат 2A през 2001 г.
„С приноса на инженерите на Тюрксат, които са преминали обучение в областта на космическите технологии в рамките на Програмата за трансфер на технологии на Тюрксат, 6A беше произведен с най-висок дял местно участие. С този успех страната ни се нареди сред 11-те държави, които могат да произвеждат комуникационни спътници“, каза министърът.
Сателитът беше изстрелян в космоса през юли миналата година и достигна определената си орбита през декември.
/СУ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Политикапреди 1 седмица
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 1 седмица
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Балканипреди 1 седмица
Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях
-
Балканипреди 5 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата