Свържете се с нас

Здраве

След разследването на OFFNews: Проверката в Медицински надзор завърши, в МЗ “четат доклада“

Проверката в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ по разследването на OFFNews е приключила, докладът на Вътрешен одит „се чете“, но още не е разгледан на заседание, каквато практика е установил новият здравен министър Силви Кирилов. Това научи медията от зам-министъра на здравеопазването Бойко Пенков.

Д-р Пенков бе сред гостите на кръгла маса, организирана от „Медицински надзор“. Цел на събитието бе да се оповестят резултатите от национално представителното проучване „Нагласи на българите към донорството и трансплантациите“.

Преди месеци наше разледване установи смущаващи обстоятелства по усвояването на средствата от Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите 2024-2028. В три поредни статии разказахме за какви какви пиар дейности ИАМН е похарчила близо 430 000 лв. само за три месецакой и как организира четиридневен онлайн курс за медици за 360 000 лв. и защо няма алтернатива за пациентите, които чакат за белодробна трансплантация.

Анонимната социология вече не е анонимна

Социологическото проучване, което беше представено днес, беше предмет на запитване по Закона за достъп до информация (ЗДОИ), подадено от медията през декември 2024 г. От отговора на ИАМН разбрахме, че такова е проведено, но ни беше отказана информация за социологическата агенция, направила проучването. От „Медицински надзор“ обясниха, че „третото лице“ се е възползвало от правото си на отказ от информация съгласно чл. 31, ал. 4 от ЗДОИ. 

Днес все пак стана ясно, че въпросното „трето лице“ е Изследователски център „Тренд“. Проучването е проведено  през октомври 2024 г. сред 1002 интервюирани по метода „лице в лице“. От разследвания в Medical News и Капитал стана ясно, че за изследването ИАМН е платила 20 000 лв., а за организирането на кръглата маса, проведена днес, – 24 000 лв.

На въпрос от OFFNews дали ще има последващо проучване, което да покаже има ли промяна в нагласите след проведените от ИАМН събития, с уточнението, че все пак за кратко време са похарчени близо 430 000 лв, Иванка Динева отговори, че такова не се предвижда. Динева подчерта, че „негативния отзвук в медиите“ понижава доверието към донорството и трансплантациите у нас. Запитахме и какви промени в подзаконовите нормативни актове ще предложи ИАМН, за да се оптимизират процесите по донорството и трансплантациите, тъй като позитивна нагласа сред населението има, на което директорът на агенцията не даде отговор и подчерта, че „работят денонощно, но няма да се хвалят с постижения“.

Какво показват данните?

62% от българите одобряват донорството на органи, 40% от тях биха се съгласили органите им да бъдат дарени след смъртта им. Други 55% биха дарили орган на близък, ако това не застрашава живота им. Приблизително 1/3 от българите (32%) имат „някаква степен на запознатост с донорството“, напълно подготвени по темата са 5% от запитаните. Определящ фактор за запознатост с темата е образованието. Готовността за донорство е най-ясно изразена при респондентите на възраст между 30 и 60 г. При по-младата аудитория преобладаващият отговор е „не мога да преценя“.

Само 7% от запитаните се определят като напълно запознати със състоянието „мозъчна смърт“, при което може да възникне донорска ситуация. 8 от 10 души знаят, че това състояние е необратимо, две трети не са наясно с диагнозата.

26% от запитаните не биха се доверили на лекарската експертиза при определяне на мозъчна смърт. Недоверието нараства при по-ниско образованите и живеещите в малки населени места. Като причина за недоверието към диагнозата в най-голяма степен е страхът, че тя може да е грешна – това е проблем за 68% от анкетираните, а 60% нямат доверие в лекарите.

Сред причините за несъгласие органите им да бъдат дарени 42% посочват, че са неподходящи, тъй като са възрастни и/или имат заболявания; 38% се притесняват, че при подобно съгласие лекарите може да не направят необходимото, за да спасят живота им; друг аргумент е страхът от процеса.

39% от запитаните не биха били против, ако близките им вземат решение за даряване на органите им, дори без да са заявили съгласие приживе. Над 70% от респондентите обаче признават, че не са водили подобен разговор с близките си.

Констатираните нагласи сред българите бяха предмет на обсъждане от поканените официални лица, специалисти и представители на пациентски организации.

Какви са проблемите

„Ако искаме да развиваме донорството, трябва да решим как ще развиваме занапред темата, нужно е по-ясно разбиране в обществото, каза проф. Николай Габровски, заместник-директор на болница „Пирогов“. По думите, му основните проблеми се заключават в липсата на информация, доверие и комуникация. Запитан от OFFNews защо след смяна на координатора по донорство в „Пирогов“ донорските ситуации рязко са намалели, проф. Габровски подчерта, че има откази и само за последната година са четири.

В коментар по проблемите на донорските центрове той все пак спомена, че има необходимост от стимулиране на координаторите и болниците, в които има донорски ситуации.

Донорството и трансплантациите са огромни постижения, неведнъж съм посещавал болница „Лозенец“, където съм виждал реално какво може да се случи, какво чудо е да можеш да дадеш живот на друг човек, който е в тежко състояние, каза заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. Министерството на здравеопазването, заедно с ИАМН, продължаваме да работим по националната програма за насърчаване на донорството, провеждаме информационната кампания „Да! За живот!“, допълни той. По думите му, анализът на „Тренд“ ще доведе до следващи стъпки към положителна промяна на обществените нагласи.

Управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Петко Стефановски, посочи, че е участвал в „немалко донорски ситуации“ по време на практиката му в плевенската болница „Георги Странски“. „Хората не знаят, че със съгласието да дарят органи спасяват два-три живота“, добави той.

Цялата нормативна база в момента дава абсолютно поле за действие на колегите, ако има нещо, което трябва да се подобри, да се надгради, ние сме отворени, веднага може да ни бъде изпратено предложение. Единственото нещо, което аз бих вкарал в договора за управление на директорите на болници, които имат такива интензивни отделения, е задължение към тях, като функция, да съобщават всяка възможна донорска ситуация на „Медицински надзор“. Това трябва да стане ангажимент на мениджмънта. Никой не може да ме убеди, че в едно интензивно отделение няма поне двама или трима потенциални пациенти, които вървят към мозъчна смърт, каза за OFFNews зам.-министърът Бойко Пенков.

„Колкото повече познания имаме, толкова повече добрина можем да направим“, коментира изводите Йорданка Динева, директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Тя съобщи, че в резултат на гласността на проблема, за която имат принос организираните от ИАМН събития, Столичната лекарска колегия е заявила желание да изпрати млади лекари в чужбина, за да бъдат обучавани в областта на органната трансплантация. Директорът на „Медицински надзор“ определи като позитивна крачка въведеното изцяло електронното подписване на документите свързани с регистърното производство, които ще бъдат публично достъпни за всички граждани и заинтересовани лица в портала за отворени данни към НЗИС.

Източник: Offnews.bg

Здраве

Търсят се спешно кръводарители за родилка

Кръводарители

Снимка Архив

Кръводарители във ВМА

Търсят се спешно кръводарители за родилка от Бургас, настанена в реанимация в университетската болницата в кв. „Ветрен“.

Жената се бори за живота си заради кръвоизлив след раждането, съобщава БНТ.

Необходима е кръв от кръвна група А отрицателна. В социалните мрежи близките заявиха, че кампанията ще продължи и след празниците, а сега ще се използват запаси с кръв от други лечебни заведения.

Желаещите могат да дарят кръв в Центъра по трансфузионна хематология в Бургас с посочено име – Ирина Желязкова Панайотова.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Потребителската такса за ден болничен престой става 1 лев, вместо досегашните 5,80

болница

Снимка Pixabay

Болница

Потребителската такса за ден болничен престой вече е 1 лев вместо досегашните 5.80 лв.

Постановлението на Министерския съвет е обнародвано в Държавен вестник и е част от изпълнението на държавния бюджет за 2025 г.

Здравноосигурените лица задължително заплащат потребителска такса за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно.

Потребителска такса се дължи още за всяко посещение при лекаря, при лекаря по дентална медицина или на лечебното заведение в размер 2.90 лв., която се запазва.

Пенсионерите заплащат потребителска такса в размер 1 лв. за прегледите при лекар и зъболекар.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Предпразнично: В Пирогов спасиха крака на 44-годишна жена

В навечерието на Великден в „Пирогов“ спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена.

Това стана възможно, благодарение на специалистите по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена, съобщиха от спешната болница.

Проф. Палена е на посещение в „Пирогов“. По време на престоя си в Отделението по инвазивна кардиология заедно с завеждащия д-р Иван Мартинов обучаваха кардиолози от няколко водещи кардиологични центъра на България.

44-годишната жена е била насочена за ампутация от местна болница. Пациентката е с диабет, заради който крайникът се уврежда до такава степен, че лекарите не виждат друг изход освен да бъде отрязан,, за да се спаси живота ѝ. 

В „Пирогов“ извършват високоспециализирана интервенция с цел отпушване на съдовете на крайника, с която кракът и животът на жената са спасени.

Операцията е наблюдавана от участниците в практическия курс. По време на курса на д-р Палена и д-р Иван Мартинов оперират още няколко пациенти, които могат да бъдат определени като изключително сложни медицински казуси.

Подобна практика не е нова. Чудесно е, че специалист от такъв ранг идва в България и участва в операции на наши пациенти, вижда и оценява високо нивото на работа, на медицинско оборудване, което имаме в „Пирогов. Очакваме го отново през месец май, казва д-р Мартинов.

Пациентката вече е изписана от „Пирогов“ и ще посрещне Великден с близките си и без болка.

За последните 12 години д-р Иван Мартинов е спасил от ампутация крайниците на над 2 000 човека. Това дава възможност те да се върнат към нормален живот, да са полезни за себе си, близките си и да не са в тежест на държавата.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 8 минути

Полицията установи за ден 21 шофиращи след употреба на алкохол и 19 след употреба на наркотични вещества

Спортпреди 9 минути

Треньорът на Ботев Пловдив Душан Керкез заяви, че на 99 процента напуска клуба

Спортпреди 20 минути

Локомотив София и Ботев Пловдив взеха по една точка на Разпети петък

Балканипреди 27 минути

Студенти и журналисти се явиха в съд в Турция по обвинения в участие в неразрешени протести в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул

Спортпреди 28 минути

Локомотив София и Ботев Пловдив завършиха наравно

Българияпреди 33 минути

Унищожена е значителна част от растителността и местообитанията на територията на Алдомировското блато вследствие на пожар, съобщи МОСВ

Спортпреди 38 минути

Лидия Енчева отпадна на четвъртфиналите на турнира по тенис в Монастир

Българияпреди 40 минути

Първият етап от ремонта на центъра да завърши до 24 май очаква кметът на Добрич Йордан Йорданов, но шествие за празника няма да има

Святпреди 40 минути

САЩ са оптимисти, че могат да сложат край на руско-украинската война, каза Джей Ди Ванс на среща с Мелони в Рим

Спортпреди 44 минути

Хандбалният Локомотив (Горна Оряховица) победи като гост Добруджа в мач от 22-ия кръг на първенството на България

Спортпреди 49 минути

Бивш юноша на Манчестър Юнайтед почина на 36 години

Балканипреди 56 минути

Хърватският президент се съгласи да се проведе заседание на Съвета за отбрана през май

Българияпреди 4 дни

Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес

Икономикапреди 4 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Бизнеспреди 4 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Политикапреди 4 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 4 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 5 дни

Желязков и Борисов осъждат бруталния акт на агресия на Русия в Суми

Политикапреди 4 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 4 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Политикапреди 3 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Обществопреди 3 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Бизнеспреди 3 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Обществопреди 3 дни

Столична община започва възстановяване на езерата в Южния парк

Новини