Икономика
Най-много свободни работни места има в секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Търговия и продажби“, според месечния анализ на „Джоб Тайгър“

През март броят на обявите за работа е нараснал с 8 на сто спрямо февруари, като те са около 45 500 в края на този месец, съобщи HR компанията и кариерен сайт „Джоб Тайгър“. Данните са от месечния анализ на компанията.
Основен фактор за увеличението е традиционното за този период завишено търсене на кадри в секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Търговия и продажби“, в подготовка на идващия летен туристически сезон. Обявите в „Хотелиерство и ресторантьорство“ през март са с 28 на сто повече спрямо февруари. Ръстът на обявите в „Търговия и продажби“ е с 13 на сто. В сектор „Производство“ предложенията са с 2 процента повече спрямо февуари. В сектор „Логистика и транспорт“ обявите са с 4 на сто повече, в „Строителство“ с 5 на сто, в „Здравеопазване и фармация“ ръстът от е от 2 на сто и в „Маркетинг и реклама“ е отчетен ръст от 3 на сто.
По-малко спрямо предходния месец са обявите в секторите „Счетоводство, одит, финанси“ – 4 на сто спад, „Административни и обслужващи дейности“ – отново с 4 на сто по-малко и „ИТ“ – с 8 на сто.
Разпределението на обявите през март е, както следва: секторът „Търговия и продажби“ вече заема над 1/4 от общото предлагане в страната с цели 27 на сто. След него се нареждат секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 17 на сто и „Производство“ – 16 на сто. Следват „Административни и обслужващи дейности“ – 12 процента, „Логистика и транспорт“ – 11 на сто, „ИТ“ – 6,4 на сто, „Строителство“ – 5,6 на сто, „Здравеопазване и фармация“ – 5,1 на сто, „Счетоводство, одит, финанси“ – 4,7 на сто, „Маркетинг и реклама“ – 3 процента и „Изкуство“ – 1 процент.
Според анализа на „Джоб Тайгър“ броят на предложенията за работа от вкъщи или дистанционно е намалял с 4 процента през март. Общият брой на този тип предложения е около 3300. Разпределението на този тип предложения по сектори е следното: 47 на сто в сектора „ИТ“, следван от „Административни и обслужващи дейности“ – 18 на сто, аутсорсинг (BPO) индустрията – 15 на сто и „Търговия и продажби“ – 11 на сто.
Ръстът на обявите за работа в София през март е 2 на сто, в Пловдив – 6 процента, във Варна – 24 на сто, в Бургас – 17 на сто, в Русе – 7 процента и в Стара Загора – 6 на сто.
Като дялово разпределение в София обявите са 40 процента от всички, а в останалите градове съотношението е следното: в Пловдив – 10 на сто, във Варна също 10 процента, в Бургас – 4 на сто и в Русе и Стара Загора по 3 на сто.
Наблюденията до момента показват стабилен пазар на труда, без отклонения от традиционните нива на предлагане и сезонност. Очакванията на „Джоб Тайгър“ са, че увеличението на обявите за работа в секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Търговия и продажби“ ще продължи и през следващите 3-4 месеца.
Източник: БТА
Икономика
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс започва днес четиридневно посещение в Индия на фона на опитите за увеличаване на двустранната търговия, предаде ДПА.
Ванс има планирана среща тази вечер с премиера Нарендра Моди в столицата Делхи.
Министерството на външните работи на Индия заяви, че визитата дава възможност да се направи равносметка на напредъка в двустранните отношения, като се очаква акцент в разговорите да бъде поставен върху икономическото и търговското сътрудничество. Развитията в областта на външната политика и сигурността също ще бъдат включени в дневния ред.
Преди два месеца индийският премиер посети Вашингтон, където се срещна с американския президент Доналд Тръмп, припомня ДПА. Двамата лидери си поставиха амбициозната цел търговията между страните им да се увеличи до края на това десетилетие повече от два пъти до 500 милиарда долара. Малко след посещението на Моди обаче Тръмп наложи мита в размер на 26% върху индийските стоки като част от широкообхватен набор от търговски мерки, засягащи редица държави.
Тези мита все пак бяха замразени на 9 април за срок от 90 дни, за да се даде възможност за преговори. Оттогава администрацията на Тръмп работи по индивидуални търговски споразумения с ключови партньори, включително Индия, отбелязва ДПА.
Вицепрезидентът на САЩ е придружаван по време на своята визита в Индия от съпругата си Уша, която е родена в щата Калифорния, с родители индийци, както и от трите им деца. Освен Делхи, семейство Ванс ще посети също градовете Джайпур и Агра, преди да отпътува за Вашингтон в четвъртък.
На Великден вицепрезидентът на САЩ бе в Рим, където имаше кратка среща с папа Франциск.
/НС/
Източник: БТА
Икономика
Превръщането на пустеещи офис сгради и магазини в жилища в Нидерландия се забавя

Превръщането на бивши офис сгради, магазини и църкви в жилища се е забавило още повече през миналата година, сочат данни на Статистическата служба на Нидерландия. През 2025 г. са завършени 8675 жилища в съществуващи сгради, което е по-малко от 8755 през предходната година и е доста под целта на министъра на жилищното строителство Мона Кайзер за 15 000 жилища годишно. Министър Кайзер не изглежда твърде обезпокоена, но правителственият архитект Франческо Веенстра, главен съветник на кабинета по въпросите на строителството, определи това като „неприемливо“, съобщава електронното издание „Нюзюр“.
През 2019 г. в Нидерландия чрез преустройство са се появили 12 000 нови жилища. Оттогава насам броят на преустроените магазини, училища и църкви остава почти същият, но броят на новите жилища в бивши административни сгради намалява. Предишни данни на официалната статистика показват, че в страната все още има над 3 милиона квадратни метра свободни офис площи.
Преустройството на сгради обикновено е по-бързо, по-евтино и, най-важното, по-устойчиво от новото строителство. Преустройството води до по-малко отлагане на азот – основната причина, поради която жилищното строителство е в застой в редица райони. Ето защо министърът на жилищното строителство Кайзер е възприела целта на своя предшественик с страната по този начин да се създават по 15 000 жилища годишно.
Въпреки това Кайзер посочи, че не е твърде притеснена от застоя и не иска да се съсредоточава сляпо върху целта, а да работи за създаването на 100 000 жилища годишно по какъвто и да е начин. „Някой, който в крайна сметка получава ключ в ръцете си, не се интересува дали това е жилище от трансформация или новопостроено“, казва тя пред „Нюзюр“.
Голяма причина за застоя в преустройствата е, че всички лесно пригодими сгради вече са преустроени, каза Хилде Ремой, професор по управление на недвижими имоти в Техническия университет в Делфт, в предаването „Актуално“. „Преобразуването на съществуващи сгради започна преди повече от десет години, когато много офис сгради бяха празни след кредитната криза и кризата на еврото. Най-лесните за трансформиране сгради вече не са на пазара“, посочва тя.
Останалите често са неподходящи или скъпи за преобразуване. Въпреки това тя смята, че е възможно – макар и трудно – да се постигне целта на правителството за 15 000 преобразувани жилища годишно. „За да се случи това, трябва да се трансформират и големите офис площи“, казва Ремой и определя това сложна задача.
Източник: БТА
Икономика
Зелена стартъп компания превозва туристи с платноходки през Ламанша

„Докато преминаваме през Ламанша вероятно малко ще друса“, предупреждава капитан Андрю Саймънс по време на последния инструктаж на малко над десетимата пътници, които ще пътуват от Англия до Булон сюр Мер, Франция (Па дьо Кале), използвайки само силата на вятъра, информира Франс прес.
Катамаранът на „СейлЛинк“ (SailLink), появила се неотдавна британска стартъп компания, която има за цел да направи все по-достъпно ветроходството като нисковъглеродна алтернатива на фериботите през Ламанша, стартира първите си платени пътувания, като планира да станат ежедневни.
Въпреки мъртвото вълнение и ледените пориви на вятъра по време на третото преминаване на платноходката, 67-годишният Йоханес Шнайдер се наслаждава на пътуването, за което е платил 85 британски лири или 98 евро – по-скъпо от преминаване с ферибот.
„Много е интересно да можеш да „изживееш“ пътуването си, вместо да пътуваш с голям кораб, от който не можеш да видиш нищо“, изразява въодушевлението си пътничка, доволна, че е избегнала морската болест.
„Опитваме се да работим с природата, (…) с приливите и отливите, а не срещу тях“, твърди Андрю Саймънс, 48-годишен британец и създател на стартъпа „СейлЛинк“. Той е капитан на 17-метровия катамаран, който побира до 12 пътника.
За да компенсира вълнението на природните стихии, което понякога могат да направят преминаването през Ламанша неудобно, екипажът се грижи много за своите пътници: чай от мента срещу морска болест, сладкиши и одеяла в кабината, защитени от морските пръски.
Одисеята „СейлЛинк“ започва като мечта и леко наивно през лятото на 2019 г. Андрю, който живее в Швейцария, се подготвял да вземе ферибота за Англия с дъщеря си, когато минал покрай марината (морски плавателни съдове – бел.ред.) в Шербур и се запитал: защо да не използва тези малки лодки, закотвени в пристанището?
Неудовлетворен от фериботите, които според него замърсяват околната среда и са непрактични със своите отдалечени терминали, Андрю измисля нов начин за транспорт през Ламанша, „морско преживяване“ за хора като него, които „не пътуват с кола“ и „искат да стигнат от центъра на един град до този на друг“.
След като известно време мисли за платформа за съвместно пътуване – идея, която се оказва твърде сложна за реализиране – Андрю копира начина, по който работят фериботите. Той предлага на пътниците и велосипедистите фиксиран дневен маршрут с определени часове.
„Трябваше да съберем 500 000 евро, от които 350 000 евро за закупуване на платноходката. Средствата са набрани от шепа частни инвеститори, „хора, които наистина повярваха в проекта“, казва Андрю с гордост.
Във Франция услугите за превоз на пътници на борда на ветроходни кораби набират все по-голяма популярност, като например „Сейлкооп“ (Sailcoop), който предлага маршрути между Сен Рафаел и Корсика от 2022 г., и „Ле лиен“ (Les Iliens), плаващи между Киберон и Бел-Ил от 2021 г.
„Това е нова връзка със скоростта, нова връзка с пейзажа, привлекателна за любителите на „бавното пътуване“, казва изследователят Силвен Рош, който вижда „пряка връзка между възраждането на ветроходните лодки“ и това на „нощните влакове“.
Въпреки че за момента този вид транспорт е „анекдотичен“, според изследователя, специализиран в областта на енергийния преход, той може да се разрасне през идните години.
„Днес единствената реална алтернатива на изкопаемите горива е транспортът с платна“, подчертава Рош, като твърди, че други технологии за декарбонизация на морския транспорт, като водородните, все още не са разработени.
По данни на Международната морска организация морският транспорт е отговорен за почти 3 на сто от световните емисии парникови газове.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Политикапреди 1 седмица
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 1 седмица
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести