Общество
Новата реалност: 9 от 10 подрастващи са в социалните медии
Ако родените през 80-те и 90-те с носталгия си спомнят за детството, прекарано навън без телефон, днешните подрастващи (а и родители) трудно могат да си представят ежедневието без възможността за неограничена комуникация и сърфиране в интернет. Затова не е голяма изненада фактът, че над 80% от децата на възраст между 7 и 12 г. и 96% от тийнейджърите от 13 до 19 години всеки ден прекарват време в интернет. Данните са от скорошно проучване на Yettel „Дигиталният живот на децата и техните родители“, което представя тенденциите в интернет потреблението и най-честите рискове за подрастващите.
Любопитни към този необятен свят, децата често избират социалните медии като „врата“ към виртуалното общуване. Според данните от допитването 9 от 10 подрастващи (до 19 години) имат профил в социалните медии – 75% го създават преди да навършат 12 години, а 5% – под 7-годишна възраст. Твърде ранният досег на децата до тези платформи обаче създава рискове за тяхната безопасност, защото може да ги изложи на заплахи, за които все още не са подготвени.
Според експертите от Националния център за безопасен интернет (Safenet) не е препоръчително децата да имат профили в социалните медии преди да навършат 13 години, каквото е изискването в повечето онлайн платформи. Ограничението не е произволно – то е съобразено с технически, законови, емоционални и психологически фактори, включително с развитието на фронталния лоб на мозъка, който е отговорен за критичното мислене, самоконтрола и осъзнатото вземане на решения.
Първите профили на децата
С навлизането на технологиите и интернет все по-рано в живота на новите поколения, повечето социални платформи вече имат специален тип профили, предназначени за непълнолетните потребители. Целта е по този начин акаунтите им да не бъдат изложени на неподходящо съдържание, да се ограничи видимостта им и да се осигури по-висока защита на личните данни. Функциите на тези профили позволяват също родителски контрол, проследяване на екранното време и невъзможност за получаване на съобщения от непознати.
Колко често новорегистрираните профили се маркират като „детски“? Близо 1/3 от участниците в проучването на Yettel (между 7 и 19 г.) посочват, че са създали първия си профил самостоятелно. В тези случаи едва 17% от новорегистрираните акаунти са отбелязани като „детски“ или „тийнейджърски“. Във втория сценарий 44% от децата създават профилите си заедно с родител или друг възрастен. Тогава почти половината от акаунтите са съобразени с възрастта на детето. Третият подход е родителят сам да направи регистрацията – близо ¼ от участвалите в допитването са посочили този вариант, при който делът на детските профили е най-висок – 59%. Това показва, че при активна родителска намеса е по-вероятно профилът да бъде настроен със защити, но въпреки това голям процент от децата използват акаунти с неограничен достъп до съдържание.
Влиянието на социалните медии
Освен безгранично общуване и достъп до разнообразно съдържание, социалните медии носят и риск за сигурността на по-малките при твърде ранен досег с тях. Тъй като невинаги зрелостта съответства на възрастта на децата, преди да разрешат или забранят създаването на профил, родителите трябва да преценят дали детето им е готово за този нов свят. Като например дали разбира основните правила за онлайн поведение, осъзнава ли до какво може да доведе споделянето на лична информация и има ли умения да се предпазва от нежелани контакти.
Подрастващите могат да бъдат изложени на неподходящо съдържание онлайн, което включва дезинформация, агресивни видеа или теми, за които все още нямат емоционалната зрялост, за да ги възприемат правилно. Социалните медии могат да създадат изкривена представа за реалността, поднасяйки идеализирани образи на външен вид, успех и социален статус. Освен това динамичният поток от кратки видеа стимулира мозъка с постоянна смяна на информация и това затруднява способността на потребителите да задържат вниманието си върху една тема за продължителен период.
В отговор на тези предизвикателства Yettel развива програмата „Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения“ за изграждане на осъзнато и отговорно онлайн поведение както при децата, така и при възрастните. Дългогодишен партньор на телекома е Националният център за безопасен интернет, а сред ключовите инициативи е кампанията „Дигитално родителство“, насочена към родителите като най-важните учители на децата за безопасността им в интернет, но и техни модели за пример и подражание.
Чрез специални събития и практически ресурси кампанията, от една страна, запознава родителите с рисковете за новото поколение в интернет, а от друга – насърчава активното им участие в дигиталния живот на децата и защитата им в мрежата. През 2024 г. над 700 родители се включиха в тематичните срещи с експертите на Центъра за безопасен интернет, а на специалната страница в сайта на Yettel са събрани полезни съвети за изграждане на здравословни навици у децата и поддържане на доверителната връзка родител-дете.
Като част от своята стратегия за устойчиво развитие операторът си поставя за цел всяка година да достига до 40 000 деца и младежи с темите за онлайн безопасността, както и да помага на 10 000 души да развиват дигиталните си умения. През 2024 г. компанията помага на общо 82 000 души да придобият нови знания за защитата в онлайн среда и новите технологии.
Източник: Offnews.bg
Общество
България връща на Ливан тленните останки на атентатора от Сарафово
Снимка Архив
Взривеният автобус.
Българските власти репатрират в Ливан тленните останки на атентатора от летище „Сарафово“, съобщи Франспрес от Бейрут, като се позовава на отлично запознат източник.
Според него семейството на Мохамад Хасан ал Хюсейни, който се самовзриви на бургаското летище на 18 юли 2012 г. – е наело адвокат, с помощта на когото е договорено на репатрирането. В контакт с българските власти бил и Абас Ибрахим – бивш директор на ливанското разузнаване.
Източникът на Франс прес твърди още, че репатрирането е договорено миналата година – по време на войната между Израел и „Хизбулла“. Както и че се извършва днес. Цитират се и свързани с терористичната шиитска групировка профили в социалните мрежи, които обявяват погребението на Хюсейни за утре в гробище на „Хизбулла“.
При експлозията през 2012 г. на „Сарафово“ загинаха петима израелски туристи и шофьорът на автобуса им Мустафа Кьосов.
По-късно Европейският съюз обяви въоръженото крило на „Хизбулла“ за терористична организация. Българският съд издаде доживотни присъди задочно на двама терористи с ливанско потекло – Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан.
Източник: Offnews.bg
Общество
Дърво се вряза в кола в Русе. Шофьорът по чудо не пострада
Снимка Емил Димитров/бТВ
Голямо дърво се стовари върху кола и се вряза в нея в Русе. Шофьорът е бил вътре, но по чудо не е пострадал. Причината за инцидента е ураганният вятър, който достигна пориви до над 120 км/ч, съобщи бТВ.
Малко след 14 часа мерцедесът се отбил, за да може водачът му да проведе телефонен разговор. Секунди след това се е чул грохот и по склона се е плъзнало дърво, което се врязало в предната част на колата.
Мъжът зад волана не е пострадал, тъй като е спрял на сантиметри от фатален удар, при който дървото е щяло да се забие директно в тялото му. Той е бил сам в колата.
Предстои служители от общината да съставят протокол и да нарежат падналото дърво.
Между 14 и 15 часа скоростта на вятъра се е усилила близо два пъти и от 72 км/ч е достигнала до 120 км/ч.
Издадени са предупреждения към кораби и пристанища.
Източник: Offnews.bg
Общество
Монтираха разделителни колчета на опасен път, част от тях вече са прегазени

Първите разделителни колчета, монтирани в една от най-опасните отсечки с много катастрофи при село Български извор, вече са прегазени и повредени, съобщи бТВ.
По цялото трасе в населеното място ще бъдат поставени колчета, уверява инж. Георги Генов, директор на областното „Пътно управление“ в Ловеч. „Те са от пластичен материал, меки са и при лек удар не би трябвало да се наруши тяхната цялост и да има последствия по автомобила, който ги бутне“, коментира той. По думите му само за ден вече има нарушения по конструкцията.
Според Георги Анчев, шофьор на тир, колчетата няма да помогнат. „Посред нощ карат с 200 км/час, тука са ненормални, колчетата няма да устискат, аз им давам срок 24 часа. За мене няма смисъл, да се сложи камера и полицаите са денонощно тук“, иска мъжът.
„По-добре камера, отколкото колчета. След 3-4 дни тези колчета няма да ги има“, твърди и жена, която работи в близко заведение.
Пътните власти в Ловешко призовават за разум по празниците и се надяват, че участъците с колчета ще спомогнат за предотвратяване на катастрофи.
Източник: Offnews.bg
-
Обществопреди 1 седмица
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 1 седмица
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 7 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 6 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 6 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Спортпреди 6 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Обществопреди 1 седмица
Кой има имен ден на Цветница