Икономика
Защо заведения забраняват на клиентите си да използват лаптопи?

Редица служители, които по време на пандемията от коронавирус работеха от вкъщи, предпочетоха, когато тя приключи, да преместят работното си място в кафенета и ресторанти. Вместо да се завърнат в офиса на фирмата или институцията, за която работят, те предпочитат да седнат с лаптопа си в някое заведение и там да работят онлайн.
В резултат на тази практика обаче в някои заведения в Германия редица маси са заети за дълги периоди, но консумацията е малка и оборотът им е сравнително нисък. Заради това все повече собственици на заведения в Германия започват да налагат ограничения на клиентите си за ползването на преносими компютри или напълно го забраняват.
Пълна забрана на преносимите компютри
Репортаж, излъчен от германската телевизия А Ер Де, представя едно заведение в Германия, в което на клиентите е забранено да използват лаптопи.
На пръв поглед това е невзрачен кафе-бар, разположен в района на околовръстното шосе на Кьолн. Когато влезете в него обаче, разбирате, че това заведение не е толкова невзрачно. Освен това няма как да не забележите многобройните червени табели с надписи, които сочат, че на клиентите на кафе-бара е забранено да използват лаптопи. На масите в заведението няма да видите посетители, вглъбени в екрана на своите преносими компютри. Вместо това клиентите разговарят оживено и се забавляват, разказват авторите на репортажа.
Преди години ситуацията в кафе-бар „Еспресито“ е била различна. Тогава не са били рядкост клиентите, които часове наред са сърфирали в интернет, без да правят особено големи поръчки. Толкова много маси са били заети от подобни клиенти, че дори редовните посетители на заведението често не успявали да си намерят място в него.
„Те (хората с преносими компютри – бел. ред.) заемаха твърде много маси и нарушаваха задушевната атмосфера в кафенето“, разказва собственикът на „Еспресито“ Волкан Акар. Той признава, че е бил принуден да сложи край на тази ситуация, като забранил ползването на лаптопи от страна на клиентите на кафе-бара. Първоначално приятелите му се шегували с неговото решение, но постепенно и собствениците на други кафенета започнали да въвеждат подобни забрани.
Волкан Акар твърди, че не се интересува от това колко поръчват клиентите му и на каква стойност са поръчките им. Той предпочита да се съсредоточи върху постоянните си клиенти, които оценяват задушевната атмосфера на неговото заведение. За него най-важна е тя – „енергията на кафенето“, както я нарича Волкан.
„Един стресиран клиент, който се е вторачил в своя лаптоп, би нарушил задушевната атмосфера в цялото заведение“, споделя собственикът на този кафе-бар в Кьолн.
Хибриден модел
На други места са открили по-оригинални решения на проблема с клиентите, които часове наред заемат маса в някое заведение, вглъбени в екрана на своя лаптоп, посочва германската телевизия А Ер Де.
Този проблем е познат и на Катрин Кох, която е собственик на кафене „Кропка“ в Хамбург. След края на пандемията редица посетители започнали да работят по модела „хоум-офис“ в нейното заведение. Преносими компютри, външни хард дискове, кабели, слушалки – изведнъж кафенето на Катрин започнало да прилича на популярните напоследък коуъркинг офиси или места за споделено работно пространство.
В един момент тази ситуация станала нетърпима за Кох
„Понякога тези клиенти заемат някоя маса в продължение на четири, пет или шест часа, като си поръчват само кафе. Понякога дори си внасят напитки отвън“, разказва собственичката на кафене „Кропка“ в Хамбург.
Тя не се решила да забрани изцяло използването на лаптопи в своето заведение, но въвела правила. Клиентите на „Кропка“ могат да ползват преносими компютри само във вторник и в петък и то, само ако са седнали на някоя от определените за това маси, които се намират до витрината на заведението.
През уикендите обаче клиентите на кафенето нямат право да ползват лаптопи. Оказва се, че тези правила, поне видимо, не вредят на бизнеса на заведението. Почти всички маси в него са заети от клиенти, посочват авторите на телевизионния репортаж на А Ер Де.
По-либерални заведения
Не всички собственици на заведения в Германия са убедени, че трябва да налагат на своите клиенти забрани или ограничения за ползването на преносими компютри.
В Кьолн, на улица „Брайте“, недалеч от заведението „Еспресито“ на Волкан Акар, се намира друго кафене, в което клиентите са напълно свободни да работят или да се забавляват онлайн, докато пият кафе или други напитки.
Управителят на това заведение е помолил да остане анонимен, тъй като се притеснява, че репортажът на А Ер Де ще привлече още клиенти с преносими компютри, които ще заемат маси часове наред, без да поръчват много.
„Не искам да ги забранявам (лаптопите – бел. ред.), тъй като не е моя работа да се интересувам как клиентите ни прекарват времето си“, посочва управителят на заведението. Той обаче признава, че се замисля дали да не въведе ограничения за използването на преносими компютри, тъй като смята, че то се отразява отрицателно на приходите на заведението.
В българско заведение с лаптоп?
Как стои този въпрос в България? Проучване на БТА показва, че в централната част на София има кафенета и друг тип заведения, в които може да седнете със своя лаптоп и да сърфирате в интернет. Цените в тях обаче са високи, а освен това от вас се очаква да не „стоите само на едно кафе“. В много заведения обаче изобщо не се гледа с добро око на клиентите, които заемат маса, поставят на нея преносим компютър и се вторачват в екрана му.
В другите градове у нас е много по-трудно да откриете заведение, в което ще ви позволят да сърфирате онлайн часове наред. Подобни кафенета и ресторанти, макар и не много, има в някои от по-големите градове, както и в морските, и в зимните курорти, които се посещават от повече чуждестранни туристи.
Истината обаче е, че и в тези заведения едва ли ще ви оставят да заемате маса часове наред, без да поръчвате достатъчно.
Източник: БТА
Икономика
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ

Някои от най-големите търговци на дребно в САЩ този месец са изправени пред бойкоти, организирани от потребителски организации. Организациите обвиняват веригите, че избягват плащането на корпоративни данъци, неоправдано вдигат цените и отменят някои инициативи, свързани с расовото разнообразие.
Така наречената кампания „икономическо затъмнение“ срещу търговските вериги, организирана от сдружението „Народен съюз САЩ“ (People’s Union USA), отразява усилията за оказване на финансов натиск върху корпорациите и цели да ги накара да променят политиките си, пише списание „Нюзуик“.
Бойкотите, които се провеждат вече няколко седмици и засягат и някои известни потребителски марки в САЩ, са част от продължаващ национален протест срещу това, което организаторите на инициативата описват като системно икономическо неравенство и намаляваща корпоративна отчетност.
Пред бойкот от страна на потребителите през април са изправени най-голямата верига за търговия на дребно в САЩ „Уолмарт“ (Walmart) и компания за храни „Дженерал Милс“ (General Mill), обвинявани, че дават приоритет на печалбите си пред служителите и общностите.
„Става въпрос за дисциплина и осъзнатост. Колкото по-малко им даваме, толкова повече сила си връщаме“, посочват от „Народен съюз САЩ“ на официалната си страница.
Веригата „Уолмарт“, която има 4605 търговски обекта в страната, бе бойкотирана от 7 април до 14 април заради нарастващите цени и решението на компанията да намали програмите си за расово разнообразие, справедливост и включване, изтъкват организаторите.
Това засегна всички операции на „Уолмарт“, включително физическите магазини, онлайн пазаруването, както и свързаните с компанията марки.
За понеделник, 21 април, е планирана подобна едноседмична акция и срещу „Дженерал Милс“. Потребителите са помолени да избягват марките на компанията като зърнените закуски „Чериос“ (Cheerios) и продуктите „Бети Крокър“ (Betty Crocker).
По време на великденските празници – от 18 до 20 април, „Народен съюз САЩ“ организира по-широк тридневен бойкот, като призовава американците да спрат всякакви покупки от големите търговци на дребно и онлайн платформи. Целта е да се насочи вниманието към отмяната на програмите за расово разнообразие, справедливост и включване на корпорациите.
Организаторите призовават потребителите да подкрепят местните фирми, като същевременно избягват гиганти в търговията на дребно като „Уолмарт“, „Амазон“ (Amazon) и „Таргет“ (Target).
Някои големи вериги в САЩ, сред които „Костко“ (Costco), „Самс клуб“ (Sam’s Club) и „Мейсис“ (Macy’s), съобщиха, че са готови да затворят в съботата, 20 април. Очаква се други компании като „Уолмарт“ и „Хоум депо“ (Home Depot) да останат отворени.
„Тези корпорации не плащат своя справедлив дял от данъците. Те експлоатират семейства, смазват малкия бизнес и продължават да печелят от неравенството и икономическия контрол“, заяви основателят на „Народен съюз САЩ“ Джон Шварц.
Говорител на „Уолмарт“ по-рано съобщи, че веригата „помага на хората да пестят пари и да живеят по-добре“.
„Като едни от най-големите корпоративни данъкоплатци в страната, ние не само плащаме своя справедлив дял, ние сме мултипликатор на икономическа сила, който укрепва общностите в цялата страна чрез създаване на работни места, растеж на доставчиците и дарения за над 1,7 милиарда долара през миналата година“, изтъкват от компанията.
Бойкотите този месец са част от кампания, за която е планирано да продължи и през лятото, с предстоящи бойкоти на „Амазон“, „Таргет“ и „МакДоналдс“ (McDonald’s).
Някои финансови експерти обаче се съмняват, че бойкотите ще окажат дългосрочно въздействие върху бизнеса на корпорациите.
„Мисля, че ще имат минимално въздействие поради факта, че „Уолмарт“ може да е единственият магазин в някои градове“, смята Кевин Томпсън, главен изпълнителен директор на компанията за финансово планиране „9ай кепитал груп“ (9i Capital Group).
„Уолмарт“ почти унищожи малките вериги за хранителни стоки в цялата страна и с продължаващата консолидация в сектора конкуренцията може да продължи да намалява“, добавя той.
По данни на списание „Форчън“, „Уолмарт“ е най-голямата по приходи компания в САЩ с оборот от 648 млрд. долара през 2024 г. и около 2,1 милиона служители.
Източник: БТА
Икономика
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години

Комисията за паричната политика на Централната банка на Египет (ЦБЕ) намали основната лихва за първи път от повече от четири години, съобщи в. “Ал Ахрам”.
Понижението с 225 базисни пункта става в ситуация на повишена глобална несигурност и опасения за устойчивостта на икономическия растеж в световен мащаб на фона на нарушения на веригите на доставка и спад на цените на петрола. Този външен натиск е сред мотивите за решението на Комисията, която има за цел да защити египетската икономика от неблагоприятни глобални събития.
Още един аргумент е значителното забавяне на инфлацията. Годишната обща инфлация в северноафриканската страна спадна до 12,8 процента през февруари и 13,6 процента през март тази година.
Намалението е първата промяна на лихвения процент от март 2024 г. , когато ЦБЕ повиши лихвите с 600 базисни пункта и освободи курса на местната валута спрямо долара в изпълнение на споразумението с Международния валутен фонд (МВФ) за отпускане на финансова помощ в размер на общо 8 милиарда долара.
Централната банка предприе курс на затягане на монетарната политика през март 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна. Оттогава основният лихвен процент беше вдигнат с общо 1900 базисни пункта, от които 800 пункта през 2024 г.
Въпреки глобалните и регионалните предизвикателствата, икономиката на Египет показва признаци на стабилност. Според предварителните данни растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) е надминал 4,3 процента през последната четвърт на 2024 г. Резултатът се дължи най-вече на непетролните производствени сектори, както и на търговията и туризма.
/ДИ/
Източник: БТА
Икономика
Индонезия ще увеличи вноса от САЩ и ще намали поръчките от други страни

Индонезия ще увеличи вноса на американски храни и стоки и ще намали поръчките от страни, от които югоизточната азиатска държава в момента купува тези продукти, заяви главният икономически министър Аирланга Хартарто пред репортери във Вашингтон, съобщи Ройтерс.
Аирланга е в САЩ като част от делегация от високопоставени представители на Индоназия за срещи с американските им колеги за разговори по 32%-ните мита върху индонезийския износ, чието прилагане беше спряно за 90 дни.
Индонезия е предложила да увеличи вноса си от САЩ с до 19 млрд. долара, включително около 10 млрд. долара за внос на енергия, за да премахне търговския си излишък с Вашингтон и да избегне митата, с налагането на които заплаши администрацията на президента Доналд Тръмп.
„Индонезия също така планира да купува селскостопански продукти, включително пшеница, соя и соев шрот, и да увеличи покупките на капиталови стоки от САЩ“, заяви Аирлангга по време на пресконференция. „Ние ще подкрепим решението на правителството, стига пазарните цени и конкурентоспособността да са съгласувани“, каза Ратна Сари Лопис, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на пшеничено брашно пред Ройтерс.
По данни на асоциацията, Австралия осигурява 40% от вноса на пшеница в Индонезия през 2024 г., а 26% идват от Украйна и 16% от Канада. Вносът от САЩ е бил малко под 4%.
Индонезия също така ще работи върху критичните минерали и ще опрости процедурите, свързани с вноса на американски градинарски продукти, информира Ройтерс.
След среща с търговския представител на САЩ и министъра на търговията, двете страни се споразумяха да завършат преговорите в рамките на следващите 60 дни.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 6 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%