Икономика
Германските автомобилни концерни страдат, докато световната конкуренция ги изпреварва през 2024 г., според анализ

Водещите германски автомобилни концерни изостанаха от голяма част от своята световна конкуренция през миналата година, изправени пред слаби продажби и влошаваща се рентабилност, според анализ на компанията за одит и консултации „И Уай“ (EY), цитиран от ДПА.
„Фолксваген“ (Volkswagen) отчетоха незначителен ръст в продажбите си през 2024 година, а „БеЕмВе“ (BMW) и „Мерцедес-Бенц“ (Mercedes-Benz) се изправиха пред спад и така „германското трио“ приключи с общ спад от 2,8 процента в приходите. Докато общите продажби на 16-те най-големи производители на автомобили в света, проучени от „И Уай“, се повишават с 1,6 процента, преминавайки отвъд границата от 2 трлн. евро (2,2 трлн. щ. д.). И макар германските производители да са отговорни за почти 30 процента от реализирания резултат, генерирайки 316 милиарда евро, то техният пазарен дял се свива спрямо предходната година.
Сред основните международни играчи единствено „Стелантис“ (Stellantis) се представи по-слабо при отчетените продажби. Компанията майка на „Опел“ (Opel) приключи 2024 година със 17 процента спад.
Германските автомобилни компании имат проблем и с оперативната си печалба, която е далеч зад японските и щатски производители и които се представят забележително по-добре.
Пазарният анализатор на „И Уай“ Константин Гал смята, че проблемите на германските автомобилни концерни се дължат на слабите продажби и на инвестициите им в електрическа мобилност, които още не са започнали да се изплащат. „Търсенето далеч не е толкова силно, както се очакваше“, каза Гал, добавяйки още допълнителни проблеми като софтуерни грешки или разходи за преструктуриране.
Премиум марките още можеха да продават с по-голяма надценка през 2023 година, но това вече не е така, защото икономическата несигурност и конфликтите по света отслабиха потреблението и ценовата конкуренция отново застана в центъра, обясни Гал.
Германските автомобилни производители са особено притеснени и от засилващата се конкуренция от азиатските компании с предлаганите от тях новаторски и все още достъпни превозни средства.
Автомобилната промишленост като цяло е изправена пред влошаващите се икономически условия и отслабващо търсене, най-вече в сегмента на електрическите превозни средства.
Редица компании и доставчици обявиха през последните месеци мерки за намаляване на разходите, сред които и намаляване на броя служители.
Бързо разрастващият се търговски спор със САЩ се очаква да дестабилизира допълнително състоянието на пазара. Президентът Доналд Тръмп обяви в сряда въвеждането от началото на април на 25 процента мита върху целия внос на автомобили в САЩ.
Това се случва в особено труден период за германските автомобилни концерни, защото американският пазар остава водещият експортен пазар за тях, съгласно актуални данни на германската статистическа служба.
Източник: БТА
Икономика
Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

През миналата година банка „Бънк“ (Bunq) е изплатила над 10 милиона евро на жертви на онлайн измами. Компанията оповести това в годишния си доклад, съобщава телевизия Ен О Ес. Миналата година разследвания на телевизията и всекидневника „Ен Ер Се“ разкриха, че десетки клиенти на „Бънк“ са загубили големи суми пари в онлайн измами.
„Бънк БВ“ (Bunq B.V.) е финтех и необанка, лицензирана в Нидерландия и работеща в 30 европейски държави. Седалището ѝ е в Амстердам.
Измамниците са се представяли за служители на банката и са убеждавали жертвите си да преведат пари. Експертите посочват, че този начин на действие едва ще би бил успешен при други банки. В резултат на критиките „Бънк“ предприе мерки в своето приложение, чрез които да противодейства на измамниците.
Банката беше широко критикувана и за това, че като цяло не предлага обезщетение на жертвите. Банките не са задължени да обезщетяват жертвите на този вид измами, но в много случаи го правят.
В крайна сметка „Бънк“ е компенсирала жертвите, но не съобщава какви суми точно е изплатила и на колко души. Сега се оказва, че общата сумата е нараснала значително през миналата година: след като през 2023 г. банката е изплатила „само“ 203 000 евро на жертвите на този вид измама, се казва в репортажа на телевизия Ен О Ес.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борсови пазари през седмицата отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
В Чикаго пшеницата поскъпва с 1 долар до 229 долара за тон. Във Франция има спад с 3 евро до 217 евро за тон. В Украйна добавя 1 долар до 249 долара за тон, а в Русия промяната остава нулева и цените са на нивата отпреди две седмици – 252 долара за тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през май в САЩ е възходящо с 4 долара до 225 долара за тон. Във Франция има поевтиняване с 3 евро до 202 евро за тон, а в Украйна – поскъпване с 5 долара до 243 долара за тон.
Котировките на ечемика в Украйна са на равнище 238 долара за тон.
Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през май тази седмица прибавя 32,75 евро до 544,75 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам са без промяна на 1215 долара за тон.
Рафинираната захар за доставка през август губи 33,80 долара до 490,10 долара за тон на борсата в Лондон.
Търговията на ССБ със зърнени стоки е спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки остават стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и на консервирани хранителни продукти.
При индустриалните стоки на ССБ сделките през седмицата са за пелети на 483,33 лева за тон. Продадоха се и моторни масла на 18 000 лв./хил.л, авиационно масло – на 12 500 лв./хил.л, и хидравлично масло – на 29 800 лв./хил.л.
Източник: БТА
Икономика
Изкуственият интелект все още е рядкост в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория

Изкуственият интелект все още не е навлязъл в голям мащаб в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория, установяват радио Бе Не Ар и компанията за откриване на дийпфейк „ДъкДъкГуз“ (DuckDuckGoos). По-голямата част от рекламите все още са създадени от хора. „Това всъщност е приятна изненада“, каза Марк Евенблий от „ДъкДъкГуз“, цитиран от сайта „Ен Ел Таймс“.
Бе Не Ар е поискало от „ДъкДъкГуз“ да проучи над 250 реклами, показвани на нидерландската аудитория в мрежите „Стер“(Ster), „Мета“ (Meta) и „ТикТок“ (TikTok). Само няколко от тях са се оказали частично или изцяло направени с помощта на изкуствен интелект. Само една – реклама на приложение с изкуствен интелект – е съдържала видео изображения с изкуствен интелект. Няколко други са използвали техники като пренасяне на стила, при което реалната снимка или видеоклип се редактира, за да изглежда като нарисувана например, или текст в реч, при който глас на ИИ обяснява продукта.
„Със сигурност очаквах повече реклами с ИИ в „Мета“ и „ТикТок“ „, казва Евенблий. „Най-малкото повече изображения и гласове с изкуствен интелект. Самият аз ги виждам доста често, но нашата извадка показа, че по-голямата част от тях са просто създадени от хора. Това всъщност е приятна изненада.“
Брит Кентър от „УиЕйджънси“ (We Agency), рекламна агенция, която се фокусира върху кампании със социално въздействие, е по-малко изненадана.
„Изкуственият интелект се използва в стратегията и създаването, в предварителната и постпродукцията, но все още ни е трудно, когато започне да превзема „човешкото“ – казва тя. „Все още не съм имала нито един брифинг, в който да се казва, че трябва да използваме изкуствен интелект“. Тя допълва, че агенциите сами правят своя избор в това отношение, но допълва, че чувства „етична отговорност“ да търси в рекламата колкото се може повече човешкия елемент.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом