Общество
София празнува 146 години като столица на 3 април

На 3 април се навършват 146 години от обявяването на София за столица на България. По този повод Столичната община организира празнични събития – любопитни документални изложби в Галерия на открито в Градската градина и Галерия на открито в градина „Кристал“, концерти, инициативи за деца.
Фотокътове с градски пейзажи от миналото ще бъдат разположени пред Народен театър „Иван Вазов“ и Регионален исторически музей – София и в градина „Кристал“. Исторически беседи с любопитни факти от историята около изграждането на София като европейска столица ще поканят посетители да разгледат сградите на ул. „Париж“ №1 и ул. „Московска“ №33. Столичната община отваря с безплатен вход Софийска градска художествена галерия и Регионален исторически музей – София, както и техните филиали.
Програма на събитията на 3 април (четвъртък):
Галерия на открито в градина „Кристал“, 12.00 ч.
Откриване на изложбата „Модата в огледалото на едно столетие (1850 – 1950)“. Събитието по официалното откриване на изложбата включва и концерт на квартет Лиляна Якимова-Димитрова (цигулка), Давид Дечев (цигулка), Павел Павлов (виола), Жанина Димитрова (виолончело). В програмата: МОцарт, Шуберт, Елгар, Вивалди, Гардел.
Изложбата може да бъде разгледана от 1 до 14 април 2025 г.
В изложбата са илюстрирани дамската, мъжката, детската, сватбената, дворцовата мода, аксесоарите, униформите, спортните, плажните и карнавалните облекла, както и прическите в период от 100 години (1850 – 1950). Специално внимание е отделено на известните дизайнери като Пелагия Видинска с нейното ателие на ул. „Леге“ №6 в столицата, както и на тогавашните „модни инфлуенсъри“, сред които са Лора Каравелова, Султана Рачо Петрова, Дора Габе и Елисавета Багряна, Яна Язова.
Галерия на открито в Градската градина, 16.30 ч.
Откриване на изложбата „Градската градина: Любовна история за култура и природа“
Изложбата може да бъде разгледана от 3 до 22 април 2025 г.
Изложбата кани на романтично пътешествие през времето, където старите фотографии, чертежи и документи разказват за градината като зажадняла за изкуство душа, която намира своя отзвук в архитектурата, музиката и театъра. Тук се е чувала първата театрална реплика, първите акорди на концерти под открито небе, първите признания в любов – към човек, към изкуството, към самия град.
ВХОД СВОБОДЕН в Софийската градска художествена галерия и филиалите ѝ – галерия музей „Дечко Узунов“ и галерия „Васка Емануилова“.
ВХОД СВОБОДЕН в Регионален исторически музей – София. Безплатен достъп до постоянната експозиция и временните изложби в сградата на площад „Бански“ №1, археологическите останки под бул. „Княгиня Мария-Луиза“ в Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“, археологическото ниво на базиликата „Света София“ (ул. „Париж“ №2), Триъгълната кула на Сердика (бул. „Княгиня Мария Луиза №16 и гробницата на Княз Александър I Батенберг (бул. „Васил Левски“ №81).
Градска градина/ площад пред Народен театър „Иван Вазов“, 12.30 ч.
Концерт на Гвардейския представителен духов оркестър
Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“ – Ларгото, 18.30 ч.
Концерт на Софийски духов оркестър към Общински културен институт Дом на културата „Искър“, диригент Васил Делиев, и танцов ансамбъл „Здравец“ към Общински културен институт Дом на културата „Средец“, художествени ръководители Александрия, Божидара и Георги Стоянови.
Северен парк, 17.00 ч. (при дъждовно време – в концертната зала на Общински културен институт „Надежда“)
Концерт на джаз формация „София“ към Общински културен институт „Надежда“
Метростанция „Надежда“, 16.00 ч.
Концерт на щрайх квартет „Емоция“ към Общински културен институт „Надежда“
11.00 ч., 13.00 ч., 18.00 ч., 19.00 ч. – Историческа обиколка „Зад фасадите на „Париж“ №1 и „Московска“ №33“
Столичната община и платформата „Исторически маршрути“/historicalroutes.bg отварят за посетители две забележителни исторически сгради, за да се насладят посетителите на архитектурната красота на дома на фабриканта Киро Стефанов на улица „Париж“ №1 и да разгледат старото Интендантство към Двореца – днешната сграда на кметство на улица „Московска“ №33.
Здравко Петров – урбанист и автор на книгата „Исторически маршрути: София“ – ще разкаже за вдъхновеното изграждане на София като европейска столица. Посетителите ще научат как е изглеждала София след Освобождението, какви са били приходите и разходите на първия общински бюджет, защо Константин Иречек нарича града ни „българската Венеция“. Участниците в беседата ще могат да проследят как София преминава през пълна промяна за по-малко от три десетилетия, а криволичещите сокаци и кьорсокаци се заменят от широки и прави улици с осветление и електрически трамваи.
Участието в беседите е безплатно, но е необходимо предварително записване тук. Историческата обиколка е подходяща и за деца над 10-годишна възраст. Сборният пункт за всяка беседа е в двора на сградата на ул. „Париж“ №1 (при пресечката с ул. „Московска“, входът към двора е откъм ул. „Московска“).
Фотокътове пред Народен театър „Иван Вазов“, Регионален исторически музей – София“ и в градина „Кристал“.
Студенти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, облечени в стила на епохата отпреди 146 години ще раздават реплики на стари пощенски картички с изгледи от София.
Археологически парк „Западна порта на Сердика“, 11.00 ч. – 12.00 ч. (при дъждовно време – в Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“ – Ларгото
Куиз състезание за деца на тема „Всезнайко: Познавате ли София?“
Столичната община и „Книговище“ канят младите любознайковци на София да се включат в куиз състезанието „Всезнайко: Познавате ли София?“. Събитието е подходящо за деца от 2. до 7. клас. Децата ще се забавляват, като се надпреварват да покажат кой познава по-добре София, ще играят, ще печелят награди, ще намерят нови приятели.
От 1 до 3 април в образователната платформа „Книговище“ фондация „Гутенберг 3.0“ ще проведе за деца от 1. до 7. клас онлайн предизвикателството „Всезнайко: Познавате ли София?“. Всяко дете с профил в „Книговище“ ще може да опита да реши за 30 минути въпросник с 50 въпроса, посветени на София. Въпросите ще са по материали на тема София, публикувани в детската медия „Вижте“, както и по детски книги, в които София присъства. Достъпът до „Всезнайко: Познавате ли София?“ ще е безплатен. На 1 април „Книговище“ ще изпрати системно съобщение към всички деца потребители в платформата, канещо ги да се включат в предизвикателството.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Как лекува минералната вода

Минералната вода е едно от най-големите ценности, с които разполага човечеството. Ползите от нея са големи и се разпростират върху целия организъм.
В България процедурите с минерална вода са много популярни. У нас има 47 центъра, където се предлага балнеолечение, и безброй минерални извори, все още неразработени.
Лечебните ѝ свойства са огромни, но трябва да знаете някои правила за ползването ѝ и че не бива да се гледат само ползите, а и вредите.
Какво е минерална вода?
Това е водата, която извира от минерални извори от определена дълбочина и е наситена на минерални вещества, йони, соли и други. Произходът на думата е от латинската „minero“, която означава „копая руда“.
Думата СПА/SPA (sanitas per aquas) се превежда буквално като „здраве чрез вода“ и се е наложила като термин за лечение и разкрасяващи процедури чрез използване на вода.
Влияние на веществата
Ползите от минералната вода са безчет. Редица заболявания се лекуват с нея. Тя има външно приложение, но пиенето на минерална вода също е изключително полезно. Съдържа много полезни вещества като цинк, сяра, магнезий, калций и други, които се усвояват от организма през кожата или, когато се пие. Цяла „Менделеева таблица“ от минерали и микроелементи. Когато се използва външно, почиства, обновява и освобождава от мъртвите клетки.
България е на второ място в Европа по наличие на термална минерална вода след Исландия. Термалните извори в страната ни са с разнообразен химико-физичен състав, подходящи не само за релакс и разтоварване от стреса, но и за превенция и рехабилитация на редица болести. Все ползи, които не са за пренебрегване.
Как се отразява на кожата?
Ползата за кожата е като естествено лечение. Тя почиства, обновява и спомага за по-бързото освобождаване от мъртви клетки. Някои от веществата оказват влияние за подмладяването на най-големия орган в човешкото тяло. Затова се смята за един от природните лекове.
Стоенето в топла минерална вода е изключително приятно и отпускащо, освен че има полза от него. Балнеотерапията се използва все повече. Лекува някои кожни заболявания и минералната вода има чудотворен ефект при тях.
Ползите ѝ не се изчерпват с това. Изследванията показват, че има благотворно влияние не само при кожни заболявания, но и при дихателни и ревматични заболявания, артрит и мускулни болки.
Минералната вода при стомашни проблеми действа върху храносмилателния тракт чрез лигавицата на стомаха и червата. Затова алкалните води имат особено значение. Те се съдържат в състава на извори в Хисаря, Горна Баня, Девин, Велинград, Софийски минерални бани и други.
Чрез функцията на бъбреците и приема на минерална вода в органите ни постъпват различни количества йони, а с дейността на бъбреците тя указва кои от тях да останат и кои да се изхвърлят. Лековити свойства и ползи има и при жлъчни заболявания.
Минералната вода, богата на калциев бикарбонат, може значително да подобри състоянието на черния дроб. Влияе благотворно и на храносмилането.
Тя е един от факторите за здравословен начин на живот и укрепване на имунната система, ползата ѝ за нормализирането на килограмите е безспорна.
Приемът на минерална вода при всички заболявания започва с малки количества и постепенно се увеличава, за да има полза от нея. В повечето случаи пълният курс на лечение е от три до шест седмици.
Противопоказания при минерална вода
Както има ползи, така има и противопоказания при приемането на минерална вода.
Ето някои от тях:
– изострен или остър стадий на заболяването;
– често повтарящи се кръвоизливи, независимо от причината, с изключение на хемороидалните;
– при инфекциозно и паразитно болни;
– при злокачествени новообразувания, подлежащи на оперативно или друго лечение или с метастази;
– цироза на черния дроб;
– тежки прогресиращи форми на анемия и други кръвни заболявания;
– психични смущения;
– епилепсия;
– всички форми на наркомания и алкохолизъм;
– аритмии, пароксизмална тахикардия, атриовентрикуларна блокада и др.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Христос Воскресе! Честит Великден
Снимка Архив
Христос Воскресе! Християните празнуват днес Възкресение Христово, най-големият празник на църквата и най-великото събитие в историята на човешкия род.
С камбанен звън храмовете в цялата страна възвестиха празника.
Великден въплъщава вярата във възкресението на праведниците в един по-хубав свят, който те ще наследят след земната си смърт, и бъдещия Страшен съд.
Днешният празник слага край на 40-дневния Велик пост, утвърден в памет на 40-дневния пост на Исус Христос и последната седмица от земния му живот, страданията на Спасителя и на смъртта му на кръста.
Според българската традиция Великден отбелязва възкръсването на природата за нов живот, победата на пролетта над зимата. Червените яйца на трапезата символизират кръвта на Исус, а козунакът – неговото тяло.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Трафикът по границите е нормален
Снимка БГНЕС
Кулата, 2023
Трафикът е нормален на всички гранични контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) на границата с Република Северна Македония, Сърбия и Турция, информират от Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП) на своя сайт.
На ГКПП „Станке Лисичково“ се извършва цялостна реконструкция на пункта. Във връзка с ремонтната дейност преминаването през пункта се извършва на ограничен брой трасета.
На границата с Румъния в българския участък на Дунав мост при Русе се извършва основен ремонт, поради което е въведена временна организация на движението. Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата изпълнител, припомнят от „Гранична полиция“.
През юли месец 2024 г. започна основен ремонт на 70-годишния Дунав мост, който ще продължи две години, припомня БТА.
На границата с Гърция по дестинацията Рудозем – Ксанти на пътя от гръцка страна се извършват строителни дейности. Гръцките власти са поставили табели, на които е указано, че теренът е строителна площадка и не се допуска влизането на външни лица в обекта. През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона, информират още от „Гранична полиция“.
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 1 седмица
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 1 седмица
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести