Политика
Предлагаме от България да следим дали Русия и Украйна нарушават мира в Черно море
Снимка МС
Лидерите, които участваха в срещата Мир и сигурност за Украйна в Париж
България предлага да бъде сформиран многонационален морски координационен център за осигуряване безопасността на корабоплаването в западната част на Черно море и страната ни да бъде домакин на този център. Това заяви министър-председателят Росен Желязков след днешната среща „Мир и сигурност за Украйна“ в Париж, в която участва по покана на френския президент Еманюел Макрон.
Българското предложение предвижда центърът да осигурява постоянно морско наблюдение и ранното предупреждение за потенциални заплахи и враждебни дейности, както и за повишаване устойчивостта на критичната подводна инфраструктура в Черно море.
„Целта е да бъдат установени насоки за корабоплаването и да се осъществяват дейности по мониторинг – по въздух и по вода, както и на критичната инфраструктура, така и на всички потенциални враждебни действия в територията на Черно море“, заяви премиерът Желязков след участието си в срещата. По думите му възстановяването на търговското корабоплаване е изключително важно, защото засяга не само граничещите държави, но и изцяло стокооборота в посока Изток – Запад.
Министър-председателят посочи, че противоминната група в Черно море е добър пример за това как координацията между крайбрежните държави може да допринесе за усилията за укрепване на сигурността, безопасността, стабилността и свободата на корабоплаването в Черно море.
На днешната среща в Париж беше обсъдено прекратяването на военните действия в Украйна в контекста на установяване на стабилен и траен мир с всички гаранции за сигурността, които трябва да бъдат дадени за Украйна, в това число и гаранции за сигурността на Европа. Премиерът Росен Желязков изтъкна формата на днешната среща, в която участват лидери от цяла Европа, както и международни партньори. Това по думите му е показателно за силата на каузата, която се защитава и избрания път – за установяване на траен, справедлив мир, при спазване на всички принципи на международното право, съобщи пресцентърът на Министерски съвет.
Източник: Offnews.bg
Политика
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

България е поискала да оттегли молбата си до Европейската комисия за плащане на втория транш по националния План за възстановяване и устойчивост, съобщиха за БНР от Комисията.
Искането е отправено вчера след съгласуване с Комисията. Вчера вицепремиерът Томислав Донвев заяви, че правителството ще изтегли от подаденото през октомври 2023 г. искане за второ плащане за 653 млн. евро, ще го преработи и ще го подаде отново. По този начин управляващите щели да се опитат да спасят парите по втория транш, които преди месеци изглеждаха загубени.
От Комисията потвърдиха, че на 16 април България е подала молба за преразглеждане на националния план. София иска също да добави в плана глава за механизма REPowerEU. Предложението за REPowerEU съдържа 3 нови реформи и 4 инвестиции, като от инвестициите има три нови и една увеличена.
Предложените реформи имат за цел да засилят рамката за управление за енергийната бедност и да подготвят либерализирането на пазара на дребно, да направят по-прозрачни процедурите за свързаност за нови възобновяеми енергийни източници и капацитета за съхраняване, да подобрят функционирането на пазара на балансиращата енергия, да улеснят разгръщането на мерките в отговор на търсенето.
Предложението включва инвестиции в сфери като развитие на информационна система за идентифициране на енергийно бедни и уязвими домакинства, насърчаване на използването на възобновяема енергия и електромобили в социалните услуги, както и осигуряването на допълнително пространство за съхраняване на електроенергия чрез увеличаване на сега съществуващата инвестиция по механизма RESTORE.
България предлага също така да отмени или измени няколко мерки в плана си, като същевременно не се отказва да запази предназначените за нея пари по механизма за възстановяване и устойчивост.
Комисията ще продължи да работи с българските власти върху преразглеждането на националния план и ще оцени дали след промените той продължава да изпълнява критериите на механизма.
Планът за възстановяване и устойчивост на България включва редица инвестиции и реформи, припомнят от Комисията. Той е финансиран с безвъзмездни средства в размер на 5,69 милиарда евро.
Източник: Offnews.bg
Политика
Стойнев след вота на недоверие: Популистките и антиевропейските партии нямат нужната сила в България
Снимка БГНЕС
Драгомир Стойнев, БСП
Популистките и антиевропейските партии нямат нужната сила в България. Така Драгомир Стойнев от „БСП-Обединена левица“ коментира неуспешния вот на недоверие срещу правителството.
По думите ки хубаво би било, ако ПП-ДБ застанат зад правителството, за да докажат европейския профил на България, но те избрали да застанат рамо до рамо с тези, които палеха европейските символи.
Драгомир Стойнев заяви, че всяка една „национално отговорна партия“ може да подкрепя кабинета.
„Промяна от трите партии, които подписаха документа за съвместно управление, абсолютно нищо не се е променило. Продължаваме да работим. Който желае да решава проблемите на гражданите, винаги може да го подкрепи. Ако отидем на нови избори, това ще бъде пагубно за страната“, заяви лидерът на ПГ на БСП-ОЛ в кулоарите на парламента.
Попитан за декларацията за санитарния кордон, той каза, че ПП-ДБ е трябвало да останат в правителството, за да могат да осъществяват контрол. Той обаче заяви, че трите политически сили са изолирали външно влияние в състава на Министерския съвет.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Митов: Няма проблем да се явя на изслушване за контрабандния канал, но не съм извикан на такова

Вътрешният министър Даниел Митов заяви, че няма проблем да се яви на изслушване във връзка с контрабандния канал в Пловдив, но той не бил извикан на такова.
„Вчера дадох пълна информация за случая (след дебатите за вота на недоверие – б.р.). Пълна по часове, по дни и казах, че служителите на ГДБОП са подали сигнал още миналата година, образувано е досъдебно производство и тяхно викане тук би ги вкарало в беля, защото по закон те нямат право да коментират. Аз няма да съм министърът, който вкарва полицаи в беля. Запознат съм в казуса и е реагирано много адекватно“, заяви Митов в кулоарите на парламента.
След края на вчерашните дебати за вота на недоверие срещу правителството министърът на вътрешните работи Даниел Митов взе отношение по темата с безпрецедентно половинчасово изказвания. На практика той наруши правилника на парламента, защото народните представители нямаха възможност да му задават въпроси, както се прави по време на парламентарен контрол, където са характерни подобни дълги изказвания от изпълнителната власт.
Митов увери, че не е спирал никого да говори, но хората, които обсъждат ГДБОП-Пловдив, работели с фалшива информация.
„Неадекватни реакции и лъжлива информация пречат на разследването в Пловдив. Започвам да ги подозирам, че работят за някоя от престъпните групировки, които се бият в момента помежду си“, каза вътрешният министър, без да дава подробности.
По думите му това е казус от миналата година и „не може да превръщаме парламента в конвент и разследващ орган“.
Със същите думи председателят на парламента Наталия Киселова за пореден път отказа да включи в дневния ред изслушването на Митов и служители от ГДБОП-Пловдив във връзка с контрабандния канал в Пловдив.
Вчера (16.04.) тя спря изслушването тъй като миналата седмица точката беше отхвърлена. Киселова посочи още, че Софийската градска прокуратура я информирала, че се води проверка в Комисията за противодействие на корупцията. Според правилника на Народното събрание отхвърлени предложения могат да бъдат предлагани отново най-рано след месец.
На днешното пленарно заседание председателката на парламента предложи промени в дневния ред, но отново не спомена изслушването.
„Мотивите са идентични, разширили сте кръга лица +2. Министърът, осем полицаи и още две лица. Народното събрание не е конвент, не е съд. Изслушването на длъжностни лица и граждани е в постоянните комисии“, каза тя.
Миналата седмица изслушването не бе допуснато, след като Костадин Ангелов от ГЕРБ показа с палец надолу на колегите си от БСП как да гласуват.
Против изслушването тогава гласуваха от ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ и „ДПС – Ново начало“. „За“ гласуваха „Продължаваме промяната-Демократична България“, МЕЧ, „Възраждане“ и ДПС-ДПС. Така пленарната зала отхвърли предложенията за изслушване на Даниел Митов и на полицаите от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ в Пловдив – Димитър Паница, Валентин Мандраджиев, Георги Димитров, Цвятко Геров, които на 19 ноември 2024 г. са разбили контрабанден канал за цигари на стойност над 8 милиона лева.
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 6 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%