Бизнес глобус: Eli Lilly с ново хапче за отслабване; Китай настига САЩ в надпреварата за AI; Годишните продажби на BYD надхвърлиха 100 млрд. долара
Годишните продажби на BYD за пръв път надхвърлиха 100 млрд. долара
Годишните продажби на китайската BYD за пръв път надхвърлила 100 млрд. долара, като лидерът в електрическите превозни средства (EV) продължава да доминира на вътрешния пазар и да разширява присъствието си в чужбина. Приходите за 2024 г. са нараснали с 29% до 777 млрд. юана (107 млрд. долара), а чистата печалба за миналата година е нараснала с 34% до 40 млрд. юана. За разлика от Tesla, която продава само EVs, BYD се възползва от голямото търсене на хибридни автомобили в Китай. След години на ценова война компанията вече се фокусира върху повишаване на рентабилността чрез иновации като системи за автономно шофиране и нова технология за бързо зареждане, за да спечели клиенти.
Акциите на BYD са поскъпнали с 91% за последната година, докато тези на Tesla са спаднали с 32%
Приходите за 2024 г. са нараснали с 29% до 107 млрд. долара.
Източник:
Reuters
Китай настига САЩ в надпреварата за изкуствен интелект заради DeepSeek
Китай е успял значително да намали разликата със САЩ в развитието на изкуствения интелект, като в някои области изоставането е само три месеца. Основната причина за това са компании като DeepSeek, които усъвършенстват начините за използване на чипове и алгоритми, а това е позволило на страната да напредне въпреки наложените санкции от САЩ. През януари например DeepSeek изненада индустрията, като представи нов разсъждаващ модел, който използва по-малко и по-евтини за разработка чипове от западните конкуренти. Доскоро Китай изоставаше с между шест и девет месеца във всички AI сфери, но сега страната е конкурентоспособна и дори води в области като инфраструктурния софтуерен инженеринг. Това напълно обори твърденията, че ограниченията на Вашингтон забавят китайските технологии.
Eli Lilly с революция в хапчетата за отслабване
Американската фармацевтична компания Eli Lilly, известна с иновациите в сферата на здравеопазването и разработката на лекарства, се подготвя да разкрие резултати от нови клинични изследвания. Става въпрос за експериментално хапче за отслабване и диабет, което се очаква да бъде толкова ефективно и безопасно, колкото популярната инжекция на Novo Nordisk. Предимството е, че е в по-удобна за приемане форма вместо инжекциите. Ако лекарството получи одобрение, то ще предложи безиглена алтернатива и ще може да облекчи недостига на инжекции на пазара, като същевременно предостави ново решение за пациентите с диабет и затлъстяване.
Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно
Свирепият вълк не е точно вълк
Според Бет Шапиро, главният научен директор на Colossal Biosciences, сивият вълк е най-близкият съвременен роднина на свирепия вълк, като между тях има 99.5% генетична прилика. Макар и тези проценти да изглеждат впечатляващо, думите на Шапиро контрастират с научно изследване от 2021 г. публикувано в Nature, според което двата вида последно са имали общ прародител преди около 6 млн. години, като дори чакалите и африканските диви кучета имат повече генетично сходство със сивия вълк, въпреки различията във външните им белези. Същият времеви период за общ прародител споделят хората (Homo Sapiens) и съвременните шимпанзета, като генетичното препокриване е 98.8%. В този контекст би се избистрила съвсем друга картина, ако учените решат да направят 20 промени в ДНК-то на шимпанзе и заявят, че новият обезкосмен примат с изпъкнала брадичка е Homo Sapiens, само защото морфологията им е сходна.
Близките външни белези между свирепия и сивия вълк, според научното изследване, могат да бъдат обяснени с т.нар. процес „конвергентна еволюция“, който описва независимото развитие на сходни белези у неродствени организми каквито например са делфините и акулите – макар и да нямат пряк прародител, те развиват аналогични перки и форма на тялото под въздействието на една и съща външна среда. Така студията води до заключението, че двата вида „вълци“ не са тясно свързани, а по-скоро представляват различни еволюционни клонове.
Свирепият вълк се очаква да достигне 65 кг тегло и видимо да надмине по размер сивия вълк
Източник:
Colossal Biosciences
Шансовете Colossal Biosciences действително да са възродили изчезнал вид все повече намаляват, особено, когато се отбележи, че пет от редакциите в генома са извършени въз основа на ДНК от съвременни кучета и вълци, свързани с вече известни мутации, които изсветляват козината. „Мисля, че Colossal трябва да признаят, че са създали три сиви вълка, всеки от които има 15 ДНК бази, взети от секвенирания геном на свиреп вълк“, пише в блога си еволюционният биолог д-р Джери Койн, най-известен със своята книга „Защо еволюцията е истинска“.
Имайки предвид, че геномът на сивия вълк притежава около 2.5 милиарда ДНК бази, то въпросните 0.05% генетична разлика се равнява на почти 13 млн. ДНК бази, които не са сходни. В рамката на такива големи числа става ясно колко сложна и фина е моториката на генетичните инструкции, зададени в организмите. Според д-р Койн Ромул, Рем и Халеси са сиви вълци с едва 0.0000012% копирани гени от свиреп вълк, които отговарят предимно за външния вид, а не физиологичните процеси, хормоналния профил или поведението на животното.
САЩ обмислят мита върху чипове и лекарства след нови проучвания
Проучванията се случват на фона на поредицата от обрати в областта на митата в последните дни. Тръмп реши да отложи въвеждането на високи „реципрочни“ мита за много страни, а малко по-късно беше обявено и временно изваждане от облагането с мита на потребителската електроника от Китай, което ще облекчи технологичните компании, зависими от китайски внос.
В два отделни документа, публикувани в регистъра на федералното правителство, се казва, че започват процедури по установяване на последиците за националната сигурност от вноса на полупроводници и оборудване за тяхното производство, както и от вноса на фармацевтични продукти, активни съставки и производни.
Разследването във фармацевтичния сектор обхваща както готови генерични и оригинални лекарствени продукти, така и ключови компоненти като активни фармацевтични съставки, се посочва в документа.
Тези два процеса са започнати от министъра на търговията Хауърд Лутник на 1 април – ден преди Тръмп да обяви замразените в момента „реципрочни мита“ в рамките на т.нар. ден на освобождението. Такива разследвания, известни като проверки по член 232, обикновено отнемат няколко месеца и включват период за публично обсъждане и коментари. Администрацията на Тръмп е посочила, че ще събира коментари в срок от 21 дни.
Американският президент заяви също така, че обмисля мерки в подкрепа на автомобилни компании, които произвеждат в Северна Америка. По думите му, те се нуждаят от време, за да преминат към използване на части, произведени в САЩ, тъй като в момента разчитат на внос от Канада, Мексико и други страни.
Несигурност в автоиндустрията
Тръмп наложи високи мита от 25% върху вноса на автомобили и авточасти миналия месец. Този ход на президента на САЩ заплашва да повиши цените за американските потребители и да разруши глобалните вериги за доставка в автомобилната индустрия.
САЩ предлагат признаване на Крим за руски срещу мир с Украйна
Американският президент Доналд Тръмп е готов да признае полуостров Крим за руска територия срещу мирна сделка с Украйна. Това твърди Bloomberg в свой материал, който се позовава на високопоставени източници от администрацията на Тръмп. Информацията идва след друг материал на Bloomberg от петък, в който се твърди, че държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предложил на Украйна и европейските ѝ съюзници план, според който част от санкциите върху Русия могат да бъдат вдигнати срещу дългосрочно примирие.
Крим, международно признат за украинска територия дори от приятелски на Русия държави като Китай и Турция, беше завзет през 2014 г., първоначално от войници с немаркирани униформи (т. нар. „зелени човечета), след което в него беше проведен набързо скалъпен референдум за присъединяване към Русия. Веднага след това Русия започна прокси война в украинските области Донецк и Луганск, а през февруари 2022 г. атакува цяла Украйна. В момента Русия претендира, че четири украински области са нейни – Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. Русия не контролира изцяло нито една от тях, а в случая на Херсон и Запорожие не контролира дори едноименните областни градове.
Руската позиция е, че за да приключи войната, всички контролирани от нея територии в момента трябва да бъдат признати за нейни. Русия претендира и за незавзетите части от четирите области.
Дипломатически провал, засега
В петък Рубио коментира публично, че и той, и Тръмп са раздразнени от липсата на прогрес по отношение на мирните преговори. САЩ водят поотделно преговори с Русия от една страна и с Украйна и европейските съюзници от друга. След някои сигнали за потенциално примирие в началото на разговорите и неспазена уговорка за край на атаките по енергийна инфраструктура, те влязоха в задънена улица.