Свържете се с нас

България

Пещерата Бисерна в Природен парк „Шуменско плато“ ще бъде отворена за посещения от 2 април

Бисерна – най-дългата и красива пещера в Природен парк (ПП) „Шуменско плато“, ще бъде отворена за посещения от 2 април, съобщиха от Дирекцията на парка. 

Пещерата ще може да бъде разгледана само след предварително записване на телефон 054/800765, от сряда до неделя включително, като посетители в понеделник и вторник няма да се приемат. Предвидено е в делничните дни часовете на влизане да са 10:00, 11:30 и 13:00 часа, а в празничните и почивните дни групи да се приемат и от 15:00 ч. 

Разходката в Бисерна е около 800 метра в едната посока. Температурата е около 10 градуса и затова е необходимо посетителите да имат топла дреха и подходящи затворени обувки. До пещерата се стига пеша, тъй като горският път не е подходящ за автомобили. Превозните средства могат да бъдат паркирани на асфалтовия път преди завоя за вилата на Община Шумен. Пешеходните маршрути са два – от чешма „Боровец“ в парк „Кьошковете“, през маркиран маршрут „Урок по горската пътека“, както и от разклона за крепостта „Стария град“, по пътя за вилата на общината. Указателни табели има по всички посочени маршрути, посочиха за БТА от Дирекцията на природния парк. 

Пещера Бисерна е обитавана от 14 вида прилепи. Обичайно тя се отваря за посещения само през пролетта и есента, заради жизнения цикъл на прилепите, чието местообитание е пещерата. Тя е благоустроена по проект от Оперативната програма „Околна среда“, а основната цел е ползването й за научни цели, като редът за достъп е съобразен с опазването на прилепите. Те са защитен вид според Закона за биологичното разнообразие, припомниха от природния парк. 

Близо 4000 туристи годишно успяват да разгледат пещерата.    

Пещерата Бисерна последно бе отворена за посещения в началото на септември 2024 г. През м.г. тя бе посетена от близо 5000 туристи

/ТТ/

Източник: БТА

България

Специалисти от Медицинския университет във Варна провеждат безплатни прегледи за сънна апнея

Специалисти от Медицинския университет във Варна провеждат безплатни прегледи за сънна апнея, съобщи за БТА зам.-ректорът на висшето училище проф. Марио Милков. По думите му лекарите разполагат с нова модерна апаратура, осигурена чрез европейска програма. Прегледите за качеството на съня ще текат през цялата година.

През последните години новите технологии са изключително полезни за диагностицирането на сънната апнея, посочи международно признатият учен по заболяването от Германия проф. д-р Карл Хьорман, който гостува на варненските си колеги. Той уточни, че телефони или часовници се снабдяват със специален софтуер и така могат да проследяват стадиите на съня. Да се прави това е особено важно, например при шофьори и пилоти, подчерта Хьорман. Той посочи още, че лошият сън може да доведе до инфаркт или инсулт. Затова диагностицирането на сънната апнея е от изключително значение.

Преди години обструктивната сънна апнея дори не присъстваше в учебниците, а лечението беше чрез трахеотомия – процедура, която днес не се прилага, допълни Хьорман. По думите му днес лекарите са наясно с рисковете, които крие това заболяване, затова се работи много и за използването на модерните технологии като инструменти за диагностицирането и управлението му.

При сънната апнея сериозна роля играе генетичната предразположеност, каза още експертът. Проф. Милков допълни, че на всеки пациент се връчва въпросник, за да се изясни неговата история. Той допълни, че сред симптомите на заболяването са събуждане с главоболие, немотивирано приспиване през деня, високо сутрешно кръвно налягане, дори при приемане на медикаменти.

Модерните технологии и софтуерни продукти ни помагат да следим освен качеството на съня, да определим какъв е рискът от усложнения, както и да се изработи генен модел за пациента, допълни Милков. Той подчерта, че дори пациентите да разполагат с някакъв начин да следят състоянието си, не бива да се предоверяват на данните, а да потърсят лекар, за да се намери най-добрият вариант за управлението на заболяването.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Ще увеличаваме защитата чрез включване на нови ваксини в имунизационния календар и в препоръчителните имунизации, каза министър Силви Кирилов

Ще увеличаваме ваксиналната защита чрез включване на нови ваксини в имунизационния календар и в препоръчителните имунизации, заяви здравният министър доц. д-р Силви Кирилов на кръгла маса на тема: “За живот без ваксинопредотвратими болести”. Отправил съм запитване към Националния експертен съвет по имунизации и към производители на ваксини относно имунизация срещу варицела, респираторния синцитиален вирус, менингококови инфекции, посочи още той. Събитието бе организирано в Народното събрание от Министерството на здравеопазването и под патронажа на Комисията по здравеопазване.

Доказано ваксините не просто опазват живота, те спират епидемии, спасяват деца и възрастни, намаляват страданията на хората, променят хода на човешкото развитие, коментира министърът. В България от години няма нови случаи на дифтерия, полиомиелит, рубеола. Трябва да помним обаче, че те могат да се завърнат, ако безхаберието доминира над знанието, страхът пред увереността, отбеляза Кирилов. Той обърна внимание, че през 2024 г. живота си са загубили три новородени от коклюш.

Министърът посочи проблема с рака на маточната шийка в България, като отбеляза, че е предотвратим с ваксина. Същото бе казано и за грипа и пневмонията. Кирилов изтъкна, че ваксинопредотвратимите заболявания засягат различни сфери от живота – здравната, образователната, оказват негативен ефект върху финансовия и социалния статус, водят до намалено качество на живот и пропуснати възможности за професионална и социална реализация. Всяка поставена ваксина е знак за доверие в здравната система, здравната и национална политика, подчерта здравният министър. Той увери, че здравното министерство ще продължи да прави ваксините по-достъпни, като същевременно разширява и информацията за ползите от тях.

Кръглата маса бе открита от председателя на парламента Наталия Киселова. Изказване направиха и председателят на Комисията по здравеопазване в парламента проф. Костадин Ангелов, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и др.

/БИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Възстановено е движението по автомагистрала „Тракия“ при километър пети в посока София

Възстановено е движението по автомагистрала „Тракия“ при километър пети в посока София, съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“. 

Трима души са пострадали при два пътни инцидента на автомагистрала Тракия“ близо до София тази сутрин, съобщиха за БТА от пресцентъра на МВР. 

Единият инцидент е при километър седми, където е станала верижна катастрофа между товарен автомобил и два леки автомобила. По първоначални данни двама души са леко пострадали. На място са пристигнали екипи на „Спешна помощ“ и „Пътна полиция“. Инцидентът е станал около 08:20 часа тази сутрин. 

Вторият инцидент е на километър пети от магистралата, където автомобил е катастрофирал в мантинелата, вследствие на което един човек е пострадал и е с травма на крака.

/МК/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 32 минути

Лидерът на най-голямата опозиционна партия в Турция обяви план за действие, в случай бившият кмет на Истанбул Екрем Имамоглу остане в ареста

Икономикапреди 32 минути

Очаква се потребителското доверие в Германия да продължи да се възстановява през май, според проучване

Българияпреди 33 минути

Специалисти от Медицинския университет във Варна провеждат безплатни прегледи за сънна апнея

Спортпреди 35 минути

Карстен Янкер пое Аустрия Клагенфурт

Спортпреди 36 минути

Лука Йович няма да тренира с Милан около седмица, но ще бъде готов за финала за Купата на Италия

Българияпреди 37 минути

Ще увеличаваме защитата чрез включване на нови ваксини в имунизационния календар и в препоръчителните имунизации, каза министър Силви Кирилов

Българияпреди 38 минути

Възстановено е движението по автомагистрала „Тракия“ при километър пети в посока София

Здравепреди 40 минути

Кърджали расте, Видин обезлюдява, Сливен – рекордьор по раждания

Темидапреди 45 минути

Георги Семерджиев получи 2 г. затвор за фалшивата швейцарска шофьорска книжка

Българияпреди 47 минути

Общинският съвет в Търговище прие бюджета на Общината за 2025 година

Българияпреди 50 минути

Очаква се на 2 май да бъде дадено разрешение за пускане на лифта между Сливен и местността Карандила

Балканипреди 51 минути

Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии

Бизнеспреди 4 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Балканипреди 5 дни

1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение

Икономикапреди 5 дни

Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Балканипреди 4 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Българияпреди 4 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 4 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Българияпреди 5 дни

До началото на юни ще предложим промени за решаване проблема с обществения транспорт до населени места в страната, каза Гроздан Караджов

Балканипреди 5 дни

Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ

Святпреди 4 дни

Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес

Балканипреди 4 дни

Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто

Святпреди 4 дни

Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа

Новини