Свържете се с нас

Бизнес

САЩ искат да вкарат АЕЦ „Запорожие“ в икономическо споразумение с Украйна

Преговорите между САЩ и Украйна бяха възобновени, след като пратеник на Тръмп похвали Путин

Американски и украински преговарящи се срещнаха в Саудитска Арабия в неделя за втори кръг от преговори, насочени към прекратяване на руската война в Украйна, докато доверието на Киев във Вашингтон отново беше поставено на изпитание от администрацията на Тръмп. Стив Уиткоф, специалният пратеник на американския президент за Русия, повтаряше дългогодишни кремълски тези и лъжи за Украйна и заяви, че „харесва“ руския президент Владимир Путин и го смята за „супер умен“, след като се срещна с него в Москва този месец. „Не смятам Путин за лош човек“, каза Уиткоф в подкаст с десния медиен лидер Тъкър Карлсън, излъчен в петък вечер. Уиткоф невярно описа окупираните от Русия територии в Украйна като желаещи да се присъединят към Русия и отхвърли европейските следвоенни усилия за сигурност като „поза и позиране“.

Уиткоф заяви, че целта на Вашингтон в мирните преговори е да осигури „30-дневно прекратяване на огъня, през което време обсъждаме постоянно прекратяване на огъня“. Но Киев вече обвини Москва, че е нарушила обещанието си да спре атаките срещу енергийната инфраструктура.

Кремъл не коментира интервюто на Уиткоф, но проправителствени медии го приветстваха. Маргарита Симонян, главен редактор на руската пропагандна телевизия RT, написа в Telegram, че „ключовото послание от политиката на Тръмп към Украйна“ е признаването на териториалните претенции на Русия.

Дискусиите в неделя в Рияд с украински официални лица, последвани от разговори между САЩ и Русия в понеделник, бяха описани по-скоро като „технически“, отколкото на високо равнище. Пред CBS в неделя Майк Уолц, съветник по националната сигурност на САЩ, заяви, че те ще се съсредоточат върху „морско примирие, за да могат двете страни да пренасят зърно, гориво и да започнат отново да търгуват в Черно море“. След това разговорите ще преминат към „линията на контрол“, включително подробности за мироопазващите и контролните механизми за замразяване на фронтовата линия, каза Уолц.

Бъдещите преговори ще се съсредоточат върху размяната на „територия срещу постоянен мир“ и „това, за което украинците са склонни да говорят – като гаранции за сигурност“. Украински официални лица потвърдиха, че разговорите ще се съсредоточат върху условията за евентуално прекратяване на огъня – включително как то може да бъде наблюдавано и прилагано – както и върху свързаните с това енергийни и морски въпроси.

Източник: Капитал

Бизнес

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Смята се, че именно Наваро е подкрепил Тръмп в търговската война с Китай, която той започна през 2018 г. и водеше с различна интензивност до края на първия си президентски мандат. По време на пандемията Наваро наричаше коронавируса „китайски вирус“, обвиняваше Китай, че умишлено го разпространява, противопоставяше се на блокирането на достъпа и работеше с Тръмп за популяризиране на хидроксихлороквин – вещество, което се използваше за лечение на пациенти с ковид през първата половина на 2020 г., въпреки че по това време нямаше клинични доказателства за неговата ефективност. По-късно беше установено, че лекарството е не само безполезно, но и вредно – и е довело до хиляди смъртни случаи.

Създател на измисления експерт

През 2019 г. стана ясно, че експертът Рон Вара, когото Наваро цитира в пет от 13-те си книги, е измислен. Това е открито от австралийската изследователка Теса Морис-Сузуки, която е обезпокоена от изявленията на Наваро за Китай и започва да изучава ранните му произведения. Тя открива доста случаи, в които Наваро споменава Рон Вара. Обикновено този несъществуващ експерт прави кратки, обобщаващи забележки като: „Трябва да си луд, за да ядеш китайска храна“ или дава клиширани съвети като: „Не играйте дама в света на шаха.“

Наваро признава, че е измислил Рон Вара (името на героя е анаграма на собственото име на икономиста) и го е използвал години наред „по-скоро за мнение и чисто развлекателна стойност, отколкото като източник на факти“. Вестник Washigton Post посочва, че в първата книга с участието на Рон Вара става ясно, че той е един от измислените герои, които Наваро използва, за да илюстрира идеите си. В следващите книги обаче икономистът спира да обяснява, че Рон Вара не е истински. Дори издателите му не са разбрали това.

Китай – в разгара на търговската война със САЩ – подхвана историята, като заяви, че светът е „възмутен и шокиран“ от постъпката на Наваро. „Измислянето на лъжи и провеждането на политики, основани на лъжи, е не само нелепо, но и изключително опасно“, заяви китайското външно министерство.

Първият бивш служител на Белия дом, който влезе в затвора за неуважение към Конгреса

След като Джо Байдън спечели президентските избори през ноември 2020 г., Наваро стана един от няколкото сътрудници на Тръмп, които се опитаха да му помогнат да остане на власт. Самият Наваро признава това. В мемоарите си, които излязоха през 2021 г., той разказва как се е опитал да окаже натиск върху вицепрезидента Майк Пенс да блокира преброяването на гласовете от избирателната колегия в Конгреса. Идеята на Наваро и неговите сътрудници е била, че това ще позволи на Тръмп да остане на поста още няколко седмици, докато се разследват изборните „измами“.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Свирепият вълк не е точно вълк

Според Бет Шапиро, главният научен директор на Colossal Biosciences, сивият вълк е най-близкият съвременен роднина на свирепия вълк, като между тях има 99.5% генетична прилика. Макар и тези проценти да изглеждат впечатляващо, думите на Шапиро контрастират с научно изследване от 2021 г. публикувано в Nature, според което двата вида последно са имали общ прародител преди около 6 млн. години, като дори чакалите и африканските диви кучета имат повече генетично сходство със сивия вълк, въпреки различията във външните им белези. Същият времеви период за общ прародител споделят хората (Homo Sapiens) и съвременните шимпанзета, като генетичното препокриване е 98.8%. В този контекст би се избистрила съвсем друга картина, ако учените решат да направят 20 промени в ДНК-то на шимпанзе и заявят, че новият обезкосмен примат с изпъкнала брадичка е Homo Sapiens, само защото морфологията им е сходна.

Близките външни белези между свирепия и сивия вълк, според научното изследване, могат да бъдат обяснени с т.нар. процес „конвергентна еволюция“, който описва независимото развитие на сходни белези у неродствени организми каквито например са делфините и акулите – макар и да нямат пряк прародител, те развиват аналогични перки и форма на тялото под въздействието на една и съща външна среда. Така студията води до заключението, че двата вида „вълци“ не са тясно свързани, а по-скоро представляват различни еволюционни клонове.

Шансовете Colossal Biosciences действително да са възродили изчезнал вид все повече намаляват, особено, когато се отбележи, че пет от редакциите в генома са извършени въз основа на ДНК от съвременни кучета и вълци, свързани с вече известни мутации, които изсветляват козината. „Мисля, че Colossal трябва да признаят, че са създали три сиви вълка, всеки от които има 15 ДНК бази, взети от секвенирания геном на свиреп вълк“, пише в блога си еволюционният биолог д-р Джери Койн, най-известен със своята книга „Защо еволюцията е истинска“.

Имайки предвид, че геномът на сивия вълк притежава около 2.5 милиарда ДНК бази, то въпросните 0.05% генетична разлика се равнява на почти 13 млн. ДНК бази, които не са сходни. В рамката на такива големи числа става ясно колко сложна и фина е моториката на генетичните инструкции, зададени в организмите. Според д-р Койн Ромул, Рем и Халеси са сиви вълци с едва 0.0000012% копирани гени от свиреп вълк, които отговарят предимно за външния вид, а не физиологичните процеси, хормоналния профил или поведението на животното.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

САЩ обмислят мита върху чипове и лекарства след нови проучвания

Проучванията се случват на фона на поредицата от обрати в областта на митата в последните дни. Тръмп реши да отложи въвеждането на високи „реципрочни“ мита за много страни, а малко по-късно беше обявено и временно изваждане от облагането с мита на потребителската електроника от Китай, което ще облекчи технологичните компании, зависими от китайски внос.

В два отделни документа, публикувани в регистъра на федералното правителство, се казва, че започват процедури по установяване на последиците за националната сигурност от вноса на полупроводници и оборудване за тяхното производство, както и от вноса на фармацевтични продукти, активни съставки и производни.

Разследването във фармацевтичния сектор обхваща както готови генерични и оригинални лекарствени продукти, така и ключови компоненти като активни фармацевтични съставки, се посочва в документа.

Тези два процеса са започнати от министъра на търговията Хауърд Лутник на 1 април – ден преди Тръмп да обяви замразените в момента „реципрочни мита“ в рамките на т.нар. ден на освобождението. Такива разследвания, известни като проверки по член 232, обикновено отнемат няколко месеца и включват период за публично обсъждане и коментари. Администрацията на Тръмп е посочила, че ще събира коментари в срок от 21 дни.

Американският президент заяви също така, че обмисля мерки в подкрепа на автомобилни компании, които произвеждат в Северна Америка. По думите му, те се нуждаят от време, за да преминат към използване на части, произведени в САЩ, тъй като в момента разчитат на внос от Канада, Мексико и други страни.

Несигурност в автоиндустрията

Тръмп наложи високи мита от 25% върху вноса на автомобили и авточасти миналия месец. Този ход на президента на САЩ заплашва да повиши цените за американските потребители и да разруши глобалните вериги за доставка в автомобилната индустрия.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 22 минути

Организация на частни собственици на горски площи във Франция се надига срещу кражбите на дървен материал в страната

Спортпреди 25 минути

„Поражението от Болоня няма да ни отклони от нашия път към титлата“, гарантира треньорът на Интер (Милано) Симоне Индзаги

Святпреди 28 минути

Премиерът на Норвегия ще се срещне с американския президент Тръмп във Вашингтон в четвъртък

Българияпреди 39 минути

Близо 6000 контрабандни „вейп“ цигари откриха митническите служители при проверка на пратка в София

Спортпреди 43 минути

Оклахома Сити постигна петата най-убедителна победа в историята на плейофите на НБА, Стеф Къри вкара 31 точки за Голдън Стейт

Святпреди 48 минути

Судан върви към фактическо разделение

Българияпреди 51 минути

Условията за туризъм в планините са добри

Святпреди 59 минути

Украйна обяви, че е свалила 42 руски дрона тази нощ, изстреляни са и три ракети

Спортпреди един час

Джанпиеро Гасперини не съжалява за пропуснатия шанс Аталанта да се бори за шампионската титла

Обществопреди един час

Стотици на литийното шествие с чудотворната икона на Света Богородица

Святпреди един час

Пентагонът отрече министърът на отбраната Хегсет да е споделял поверителна информация в приложението за съобщения „Сигнал“

Балканипреди един час

Председателят на сръбския парламент: Блокадата на РТС представлява престъпление, което се наказва с глоба или затвор

Балканипреди 5 дни

КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Балканипреди 4 дни

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Святпреди 4 дни

Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски

Святпреди 2 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Политикапреди 5 дни

Борисов стана борец срещу Магнитски – Пеевски бил натопен по доноси, “тече процес“ по отмяната

Икономикапреди 5 дни

Бюджетът за 2025 г. на община Тунджа предвижда най-мащабната до момента промяна в облика на населените й места, заяви кметът Станчо Ставрев

Икономикапреди 4 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Обществопреди 4 дни

Почти лято – до 26 градуса днес

Бизнеспреди 4 дни

Ядрената сделка между Тръмп и Иран: Дипломация или нова конфронтация

Обществопреди 4 дни

Голямото пътуване започва днес, промени в движението и много полицаи на пътя

Обществопреди 4 дни

Еврокомисар Марта Кос: Черна гора и Албания ще бъдат готови за членство още в мандата на тази ЕК

Българияпреди 4 дни

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Новини