Свържете се с нас

Бизнес

Стреми ли се Додик да разпадне Босна и Херцеговина

Руското министерство на външните обяви, че присъдата на съда на Босна и Херцеговина срещу Милорад Додик „ще има катастрофални последици за ситуацията в Босна и Херцеговина и целия регион“. Русия винаги е подкрепяла действията на Додик, а самият той е рекордьор по срещи с руския президент Владимир Путин през последните 10 години – повече от 13. Посланикът на Русия в Сараево Игор Калабухов винаги е заставал на страната на Додик. Опитният руски дипломат, чиято кариера е преминала в Босна и Херцеговина през последните 30 години, подкрепя Додик за това, че не подписа решенията на международния върховен представител в Босна и Херцеговина Кристиян Шмид. Това е продължение на политиката на Москва, че не признава статута на Шмид, който няма пълна подкрепа от Съвета за сигурност на ООН, заради ветото от Русия да заема този пост.

Миналата година Игор Калабухов откри руско консулство в Баня Лука, по време на церемонията чрез видеовръзка се включи и руският външен министър Сергей Лавров. Калабухов на два пъти заплашва Босна с „украински сценарий“, ако Сараево продължи да се сближава с НАТО. Едно от предупрежденията му прозвуча по босненската телевизия, след като Русия започна войната си срещу Украйна през 2022 г. През 2021 г. Калабухов в интервю за националната телевизия BHRT коментира, че не вижда проблем, ако Милорад Додик започне оттегляне от общите институции в страната.

Към какво се стреми Додик

Няколко години по-късно ставаме свидетели на реализирането на този процес. Додик, след като беше осъден от босненския съд, започна промяна на конституцията на местната Република Сръбска. Баня Лука трябва да стане неин главен град, а нейна столица да е Източно Сараево населено със сърби. Също така беше взето решение за създаването на собствена армия и гранична полиция на Република Сръбска. Преди това депутатите от регионалния парламент на Сръбска приеха няколко спорни закона, които забраняват на съдебната система, специалните служби и полиция на Босна и Херцеговина да работят на територията на автономната област. Според предложените промени в новата конституция се посочва, че Република Сръбска има право на самоопределение и може да се включи като държавна единица с федеративно или конфедеративно устройство със съседни и други държави или групи държави, разбирай съседна Сърбия. Предвижда се също така Конституционният съд на Република Сръбска да решава за изпълнението на законите и актовете на органите на Босна и Херцеговина на територията на Република Сръбска. В проекта за конституция Република Сръбска е определена като суверенен, единен и неделим конституционно-правен субект, избран с волята на народа и Общото рамково споразумение за мир в Босна и Херцеговина.

Република Сръбска се дефинирана като държава на сръбския народ и на всички народи и граждани, които живеят на територията ѝ. Парламентът и правителството на Република Сръбска могат да спрат изпълнението на всеки акт, мярка или дейност на органи и институции на Босна и Херцеговина, които нямат основание според босненската конституция. Също така закони, които не са в изричната юрисдикция на Босна и Херцеговина или не са произтекли от споразумение на Република Сръбска, няма да имат правно действие във федеративната единица. Също така законите, приети от парламента на Босна и Херцеговина, се предвижда да бъдат изпълнявани в Република Сръбска, след като бъдат одобрени от регионалния парламент.

Предупрежденията на САЩ и Великобритания

САЩ и Великобритания вече наложиха санкции на Додик заради неговите действия и заплахи свързани с накърняването на териториалната цялост на Босна и Херцеговина. Върховният представител Кристиан Шмид подчерта, че държавните институции ще бъдат защитени. „Дейтънският ред и държавните институции остават неприкосновени. Босна и Херцеговина не подлежи на договаряне“, каза още Върховния представител на международната общност. Шмид предупреди, че промяната на конституцията е нарушение на Дейтънското мирно споразумение и представлява „сериозна опасност“. Той призова депутатите от регионалния парламент да отхвърлят „тази атака срещу конституционния ред на Босна и Херцеговина и мултиетническия характер на Република Сръбска“.

Додик от своя страна каза, че планира да определи канцеларията на Шмид като „престъпна организация“ в Република Сръбска. В тази ситуация Русия, Сърбия и Унгария подкрепиха Милорад Додик за сепаратистките аспирации на Баня Лука и желанието на нейния регионален президент да се отдели от Босна и да се присъедини към Сърбия.

Източник: Капитал

Бизнес

Какво означават митата на Тръмп за развитието на зелената енергия

Вятърният сектор в САЩ внася много компоненти, като например лопатки, задвижвания и електрически системи, като според Rystad почти половината от вноса през 2024 г. ще бъде от ЕС. В доклад на консултантската компания Wood Mackenzie от февруари се предупреждава, че универсалните 25-процентни мита върху всички вносни продукти за вятърна енергия ще увеличат разходите по проектите със 7% и ще изложат на риск някои проекти. САЩ също така внасят много компоненти, които са от решаващо значение за модернизирането на електрическите мрежи, за да се гарантира, че те могат да посрещнат нарастващото търсене на електроенергия. Сега те ще станат по-скъпи и ще повишат цените на електроенергията за потребителите, казват ръководителите.

В доклада на Pitchbook например се казва, че рязкото развитие на центровете за данни с изкуствен интелект стимулира търсенето на „диспечируеми енергийни източници“. Това означава такива, които могат да работят денонощно, като например ядрено делене, термоядрен синтез и геотермална енергия. Новият министър на енергетиката на Тръмп, Крис Райт, бивш главен изпълнителен директор на компанията за нефтени находища Liberty Energy, също се изказа положително за ядрената енергия и геотермалната енергия – и по-скоро отрицателно за възобновяемите енергийни източници като слънчевата и вятърната енергия.

Развитието в сектора на пауза

Съкращенията от страна на администрацията на Тръмп в Министерството на енергетиката и други федерални програми могат да отнемат средства и от демонстрационни проекти, които помагат на компаниите в областта на чистите технологии. Ако Конгресът наистина премахне някои субсидии в Закона за намаляване на инфлацията, това може да спре проекти за милиарди долари, които са планирани, а може би дори някои, които вече са в процес на изграждане. Само нарастващата политическа несигурност и влошаването на икономическите условия може би вече са причина за някои от тези събития.

Откакто Тръмп е стъпил в длъжност, най-малко девет разработки в сферата на зелената енергия са отменени или отложени според Big Green Machine, база данни, поддържана от Джей Търнър, професор по екология в колежа „Уелсли“, и студенти изследователи там. Проектите, които са били засегнати, представляват около 8 млрд. долара публични и частни инвестиции и повече от 9 хил. работни места.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

„Краят на една ера“: Какво предстои за глобалната търговия?

Опитите за изграждане на нови партньорства извън САЩ отразяват мнението на световните лидери, че враждебната търговска политика на Тръмп ще доведе до дългосрочна несигурност. След отказа му от стари споразумения в областта на отбраната, сигурността, здравеопазването и външната помощ тези действия сочат към трайна промяна в отношенията със САЩ, които вече не се възприемат като надежден съюзник.

Югоизточна Азия търси нови търговски съюзи

През последните седмици правителствени представители от няколко държави от Югоизточна Азия са посетили толкова отдалечени страни като Нова Зеландия, Франция, Бразилия и Индия, за да обсъдят засилване на търговските отношения. Тези разговори надграждат върху редица по-дългосрочни инициативи за сключване на споразумения за свободна търговия, обхващащи обширни географски региони.

Сингапур е водещата сила зад два ключови регионални проекта, насочени към създаване на зона за свободна търговия, обхващаща Азиатско-Тихоокеанския регион. Планират се също така разговори между лидерите на десетте държави от Асоциацията на народите от Югоизточна Азия (ASEAN) и страните от Съвета за сътрудничество в Залива – Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, с цел постигане на ново търговско споразумение.

Очаква се престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, министър-председателят на Сингапур Лорънс Уонг и новоизбраният президент на Индонезия Прабово Субианто да се включат в разговорите, които ще се проведат през май в Куала Лумпур по инициатива на малайзийския премиер Анвар Ибрахим. Покана е изпратена и до китайския президент Си Цзинпин, докато Доналд Тръмп ще отсъства.

Страните от Югоизточна Азия са сред най-засегнатите от американските мита, особено тези, които са насочили икономиките си към производство за износ към западните пазари. Те добре осъзнават, че решението на Тръмп временно да отложи прилагането на „реципрочните“ мита не е трайно. Много от тях бяха сред основните печеливши от стратегията „Китай плюс едно“, при която компании преместваха производството си от Китай към страни в Югоизточна Азия заради охладнелите отношения между Вашингтон и Пекин.

ЕС също проучва алтернативи

ЕС възприема все по-настъпателен подход към намаляване на рисковете в отношенията си със САЩ. Съюзът вече разполага с най-голямата в света мрежа от търговски споразумения – с общо 74 държави. Около 44% от външната му търговия попада в обхвата на тези преференциални договорености.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

„Дори съдът в крайна сметка да потвърди Humphrey’s Executor и да ги възстанови след месеци, ако през това време се съгласи с правителството и те бъдат отстранени, това само по себе си ще бъде частична победа за Тръмп. Дори ако загуби делото в крайна сметка.“, смята Менанд.

Ще бъде ли Федералният резерв засегнат от случая с Харис и Уилкокс?

Някои правни експерти смятат, че причината Humphrey’s Executor да остане в сила толкова дълго е, че съдиите във Върховния съд осъзнават значението на независимостта на централната банка на САЩ – включително консерваторите Брет Кавано и Самюъл Алито, съдейки по предходни техни решения.

Миналата година съдиите гласуваха със 7 на 2 в решение, възприето като доказателство за юридическата подкрепа към независимостта на Федералния резерв, макар че формално делото се отнасяше до Бюрото за финансова защита на потребителите. Дори Алито, който се противопостави на механизма за финансиране на агенцията, в особено мнение отбеляза, че Федералният резерв е „уникална институция с уникален исторически произход“, който го прави изключителен.

Експертите изказват мнение, че дори ако Върховният съд застане на страната на Тръмп в делата на Уилкокс и Харис, решението може да включва изключение, което да защити управителите на Федералния резерв от политически натиск.

Пауъл, който е юрист, заяви в сряда, че решението по делото не би следвало да „се отнася за Федералния резерв“. „Като цяло, независимостта на Федералния резерв е много добре разбрана и подкрепяна във Вашингтон, в Конгреса – което е наистина важно“, добави той.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 38 минути

Волейболният Берое с първо ново попълнение

Святпреди 38 минути

Руските сили си върнаха контрола върху манастир в руската Курска област, съобщиха руски медии

Балканипреди 42 минути

Блокадата на сръбската национална телевизия продължава

Българияпреди 43 минути

Мотоциклетист загина при катастрофа в твърдишкото село Сборище

Българияпреди 44 минути

Над 6,4 милиарда лева са общите разходи на ДОО към март, 5,7 милиарда лева са за изплащане на пенсии

Бизнеспреди 45 минути

Какво означават митата на Тръмп за развитието на зелената енергия

Обществопреди 51 минути

Спестяването – суперсилата на добрия бизнес

Спортпреди 53 минути

Александър Овечкин вкара в продължението и Вашингтон стартира с победа плейофната си серия срещу Монреал в НХЛ

Българияпреди 57 минути

Трима неправоспособни водачи и двама, шофирали след употреба на алкохол, са установени от полицията в Шуменско по време на празниците

Българияпреди 60 минути

Относително добри са условията за туризъм в планините

Спортпреди 60 минути

„Ние самите не вярвахме, че ще се борим за място в Шампионската лига, но сега се наслаждаваме на тази битка“, заяви мениджърът на Нотингам

Спортпреди един час

Постекоглу след поражението от Нотингам: „Срамота – играхме страхотно, доминирахме, а отново загубихме“

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 5 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Икономикапреди 5 дни

С преобладаващ спад приключи седмицата за водещите борси в Европа

Българияпреди 5 дни

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Политикапреди 5 дни

Парламентът ще заседава извънредно на 29 април

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Икономикапреди 5 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Българияпреди 5 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Политикапреди 4 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Балканипреди 5 дни

Сръбската националната телевизия РТС не излъчи сутрешната си програма заради блокада от протестиращи студенти

Святпреди 5 дни

Белга: Евродепутатът Софи Уилмес осъди „фрапиращата враждебност“ по време на мисия в Унгария

Новини